Dwójka

Krzysztof Kowalewski w Polsce, czyli nigdzie

14.04.2012 16:08
Na słynną obrazoburczą sztukę Alfreda Jarry – "Król Ubu" – zapraszamy w niedzielne popołudnie. W roli tytułowej wystąpi znakomity aktor, świętujący w Dwójce swoje 75-lecie.
Ubu król - fragment okładki pierwszego wydania
Ubu król - fragment okładki pierwszego wydaniaFoto: wikipedia, domena publiczna

Ubu król, tytułowy bohater dramatu i groteskowa parodia Szekspirowskiego Makbeta, wpisał się na trwałe w świadomość kulturową, stając się jednym z literackich archetypów. Jego postać uchodzi za symbol aroganckiej i bezczelnej głupoty, która, sięgając po władzę, zanurza rzeczywistość w oparach absurdu.

"Król Ubu" Alfreda Jarry w przekładzie Tadeusza Boya-Żeleńskiego, reżyserii Jana Warenyci i adaptacji Joanny Szwedowskiej. W rolach głównych - Krzysztof Kowalewski i Stanisława Celińska.

15 kwietnia (niedziela), godz. 14:45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Stanisława Celińska o sobie samej

29.03.2012 15:30
W tym tygodniu Dwójka zaprasza na cykl gawęd znakomitej aktorki, która opowie między innymi o swoich marzeniach związanych z uprawianym zawodem.
Stanisława Celińska
Stanisława CelińskaFoto: wikipedia/Łukasz Skrzypecki, lic. CC

Stanisława Celińska studiowała w warszawskiej PWST pod kierunkiem Ryszardy Hanin. Jeszcze przed dyplomem zadebiutowała jako Aniela w sztuce Aleksandra Fredry "Wielki człowiek do małych interesów" w reżyserii Jerzego Kreczmara w warszawskim Teatrze Współczesnym, do którego wkrótce została zaangażowana przez Erwina Axera. Niemal równocześnie zaczęła pracę jako aktorka filmowa i estradowa. W 1970 roku zadebiutowała na ekranie jako Nina w "Krajobrazie po bitwie" Andrzeja Wajdy.

W Teatrze Telewizji stworzyła około 60 ról; często też ojawia się w Polskim Radiu – od 35 lat jest odtwórczynią roli Iwony w powieści radiowej "Matysiakowie".

Wszechstronność aktorska pozwala Stanisławie Celińskiej kreować role psychologicznie pogłębione (wspomniana Nina albo Gertruda w "Hamlecie" Krzysztofa Warlikowskiego), ale też komediowe (Lusia w "Nie ma róży bez ognia" Stanisława Barei). Do historii polskiego teatru przeszła jej kreacja w "Oczyszczonych" Sarah Kane (kolejny spektakl Warlikowskiego w Teatrze Rozmaitości).

Oczywiście nie wolno zapominać o tym, że Stanisława Celińska jest znakomitą wykonawczynią piosenki aktorskiej.

26-30 marca (poniedziałek-piątek), godz. 11:45Czytaj także

Rola brwi w karierze aktora

10.04.2012 17:07
- Po moim monologu na egzaminie do szkoły aktorskiej zapanowała cisza. Myślałem, że jest sukces, ale cisza trwała zbyt długo. W końcu profesor powiedział, że mam niezwykłą zdolność podkreślania każdego słowa ruchem brwi - mówi Krzysztof Kowalewski.
Krzysztof Kowalewski
Krzysztof KowalewskiFoto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
41'42 Urodziny Krzysztofa Kowalewskiego
więcej

Mimo niezwykłej ruchliwości brwi Krzysztof Kowalewski pierwszego egzaminu nie zdał. Udało się za drugim razem i dzięki temu możemy podziwiać go w absolutnie kultowych komediach na ekranach kin i deskach teatrów.

Zawsze chciałem śpiewać. Ale niestety na żywo, przed publicznością nie daję rady - opowiada aktor w radiowej Jedynce. - Na egzaminie śpiewałem pseudogóralską, szaleńczą piosenkę. Profesor Aleksander Michałowski siedział przy fortepianie w skupieniu, pewnie przeżywał jakąś tragedię, która wydarzyła się wcześniej zdającemu. I jak wydałem z siebie pierwszy dźwięk, to profesor odrócił się powoli zobaczyć, co to za "ryczywół" - opowiada Krzysztof Kowalewski.

- Kowalewski ma niezwykły talent komediowy i nigdy nie szarżuje - wspominają przyjaciele i współpracownicy aktora. On sam mówi, że nigdy nie przesadza. A to jest trudne w komediach, czy farsach. Publiczność się śmieje i w każdym jest taka pokusa, żeby jeszcze docisnąć. I wtedy jest klapa. Role komediowe trzeba grać na poważnie, wtedy jest śmiesznie. Choć zdarza się, że czasem publiczność nie pozwala. Kiedy widownia zanosi się ze śmiechu trzeba to przeczekać i grać dalej - radzi Krzysztof Kowalewski. Raz, podczas spektaklu "Czego nie widać", w trzecim akcie publiczność nie wybuchała śmiechem. - Ona po prostu wyła cały czas. Nie dało się grać. Nie dało się tego przeczekać. Na szczęście nie było żadnego przypadku omdlenia - opowiada aktor.

Krzysztof Kowalewski znany jest także z tego, że robi kolegom żarty. Szczególny stan relacji łączył go z Markiem Bargiełowskim. On na mnie krzyczał, przeklinał, ale był dla mnie medium - wspomina Kowalewski - kiedyś przebrałem się za stolik i ujawniłem się, kiedy Marek przechodził obok.

Krzysztof Kowalewski zagrał blisko tysiąc spektakli w Teatrze Polskiego Radia. Najbardziej znany jest jako pan Sułek, ale słuchacze podziwiają go w najróżniejszych rolach. - Aktorzy uwielbiają radio, bo tu można się wykazać, tu można zagrać wszystko - mówi - ja w radiu mogę nawet zagrać chudego.

Posłuchaj wspomnień Krzysztofa Kowalewskiego, który był gościem Magdy Mikołajczuk w specjalnej audycji z okazji 75 lecia urodzin aktora.

AS

Zobacz więcej na temat: Krzysztof Kowalewski Polska

Czytaj także

Krzysztof Kowalewski w Dwójce

14.04.2012 15:28
Obchodzacy swoje 75-lecie aktor będzie w niedzielne popołudnie gościem Tomasza Mościckiego.
Krzysztof Kowalewski
Krzysztof KowalewskiFoto: PAP/Paweł Kula

Krzysztof Kowalewski to aktor wszechstronny: świetnie sprawdza się w filmie, telewizji, na scenie, w dubbingu i w radiu. Dorobek artysty jest imponujący: zagrał około 120 ról w filmach i serialach telewizyjnych (między innymi w "Brunecie wieczorową porą" Stanisława Barei a także w "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana, gdzie grał Zagłobę), a w Teatrze Polskiego Radia stworzył 1000 ról (to nie pomyłka - tysiąc!). Za pracę w teatrze wyobraźni, jakim jest radiowa scena, Krzysztof Kowalewski otrzymał nagrodę Wielkiego Splendora. W pamięci słuchaczy zapisał się przede wszystkim jako Pan Sułek, w którego wcielał się w latach 1973-2000 (partnerowała mu Marta Lipińska).

Występował w teatrach - Klasycznym, Dramatycznym, Polskim, Studenckim Teatrze Satyryków, Rozmaitości oraz do dziś - we  Współczesnym w Warszawie. Ma swoją gwiazdę w Alei Gwiazd w Łodzi oraz mniejsce na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach. Otrzymał też Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

15 kwietnia (niedziela), godz. 13:30