Groźby odwetu. Czego może oczekiwać Izrael? "Dla Iranu korzystne jest trzymanie wroga w ciągłej gotowości"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2024 13:25
W nalocie na irański konsulat w Damaszku zginęło siedmiu wysokich rangą Strażników Rewolucji. Ze strony Iranu i Hezbollahu padają groźby odwetu. Czego w takiej sytuacji może spodziewać się Izrael? - Scenariusze są bardzo różne - mówił w Jedynce Marcin Krzyżanowski (UJ). Zaznaczył jednocześnie, że Iran stara się trzymać konflikt z dala od swojego terytorium i unika eskalacji.
Teheran: pogrzeb siedmiu członków Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, którzy zginęli w nalocie na konsulat Iranu w Damaszku
Teheran: pogrzeb siedmiu członków Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, którzy zginęli w nalocie na konsulat Iranu w DamaszkuFoto: PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Co najmniej siedmiu doradców wojskowych Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, w tym generałowie Mohammad Reza Zahedi i Mohammad Hadi Haj Rahimi, zginęło 1 kwietnia w nalocie na budynek irańskiego konsulatu w stolicy Syrii, Damaszku. Iran oskarżył Izrael o atak i zapowiedział, że na niego odpowie.  

"Nieuchronną zemstę" zapowiedział także przywódca libańskiego Hezbollahu Hasan Nasrallah.

W związku z obawami przed atakami odwetowymi izraelskie siły powietrzne wezwały rezerwistów i podniosły gotowość bojową. Wstrzymano także urlopy dla żołnierzy wszystkich jednostek.

Jak może wyglądać "nieuchronna zemsta", atak odwetowy? Czego Izrael może się spodziewać? Gość Jedynki Marcin Krzyżanowski (UJ) powiedział, że możliwych scenariuszy jest wiele, od irańskiego ataku na jedną z ambasad Izraela w regionie, przez zwiększenie liczby ataków rakietowych Huti i Hezbollahu, aż do bezpośredniego ataku rakietowego Iranu na izraelskie terytorium.

- Nie jest to jednak przesądzone, mimo groźnych i buńczucznych zapowiedzi - przekazał jednocześnie ekspert.

Dla Iranu korzystne jest utrzymywanie wroga w ciągłej gotowości

Jednocześnie, jak zauważył gość Jedynki, Iran był ostrożny, jeśli chodzi o eskalacje napięć na Bliskim Wschodzie. A odwet mógłby oznaczać ich radykalne zwiększenie.

- To jest problematyczne dla Iranu. Choć uprawia agresywną politykę międzynarodową i nie waha się wspierać organizacji uznawanych za terrorystyczne, to chce utrzymywać wojnę, konflikt, jak najdalej od swojego terytorium - mówił.

Dodał, że dla Iranu korzystna jest obecna sytuacja, w której Izrael i wspierające go Stany Zjednoczone mają spore kłopoty, żeby opanować kryzysy, które jednak nie przekraczają progu wojny.

- Jego przeciwnicy mają kłopoty, z którymi muszą sobie radzić, muszą być w niemal ciągłej gotowości bojowej - zauważył. Natomiast Iran z boku czeka na odpowiednie okazje, żeby uderzyć i zaszkodzić Izraelowi.

W rozmowie także o tym, czy możliwe jest uderzenie odwetowe w amerykańskie bazy, a także jak te wydarzenia wpływają na obecny kryzys wizerunkowy Izraela. 

***

W audycji była także mowa o drugiej turze wyborów na Słowacji, o polaryzacji, w tym kulturowej, słowackiego społeczeństwa, oraz sytuacji w Meksyku.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Posłuchaj
12:51 PR1 2024_04_06-12-18-07.mp3 Iran i Hezbollah ostrzegają przed zemstą za przypisywany Izraelowi atak, wybory na Słowacji, sytuacja w Meksyku (Jedynka/W samo południe)

 

***

Audycja: W samo południe

Rozmawiała: Magdalena Skajewska

Gość: Marcin Krzyżanowski, były dyplomata, ekspert ds. Bliskiego Wschodu, Uniwersytet Jagielloński

Data emisji: 07.04.2024

Godzina emisji: 12.18

jedynka/IAR/in./wmkor