Polskie Radio
Section05
Magdalena Skajewska

Joe Bidenowi grozi impeachment. Prof. Lewicki: jest to zapowiedź walki politycznej

Republikanie chcą postawić Joe Bidena w stan oskarżenia w związku z rzekomymi nadużyciami władzy. Spiker Izby Reprezentantów Kevin McCarthy polecił formalne wszczęcie śledztwa w ramach procedury impeachmentu prezydenta Bidena, twierdząc, że dotychczas zgromadzone dowody "malują obraz korupcji" w rodzinie prezydenta, a on sam kłamał na temat swojego udziału w tych przedsięwzięciach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Magdalena Skajewska Stany Zjednoczone Joe Biden Ameryka Północna USA

Szef RE podał datę rozszerzenia UE. Beata Płomecka o szansach Ukrainy i projekcie reformy Unii

Po raz pierwszy padła konkretna data, jeśli chodzi o przyjęcie nowych członków UE. Podał ją przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel na forum w słoweńskim Bledzie. Ma to być 2030 rok. - Kraje Europy Środkowo-Wschodniej - większość z nich - na przykład Polska, opowiadają się za jak najszybszym rozpoczęciem negocjacji członkowskich z Ukrainą, przyjęciem tego państwa do wspólnoty - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Magdalena Skajewska polityka Gruzja Ukraina Mołdawia Unia Europejska

Gabon w rękach wojska. Ekspert: interwencja wojskowa jest odbierana jako sposób na usunięcie starego reżimu

Społeczność międzynarodowa potępiła pucz wojskowy w kolejnym kraju afrykańskim - Gabonie. Wojsko ogłosiło tam, że przejęło władzę w kraju i anulowało wyniki sobotnich wyborów prezydenckich, w których wieloletni szef państwa Ali Bongo został wcześniej ogłoszony zwycięzcą.
Zobacz więcej na temat:  zboże ŚWIAT Afryka gabon zamach stanu polityka Magdalena Skajewska

Wypłata środków z KPO. Prof. Grabowska: KE ma wolę polityczną, by dać te pieniądze

Pięć krajów członkowskich Unii Europejskiej nie otrzymało jeszcze żadnych pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy, zarówno w regularnych płatnościach, jak i zaliczkach, o które można było wnioskować do końca grudnia 2021 roku. Poza Polską są to także: Węgry, Irlandia, Holandia i Szwecja. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Unia Europejska Krajowy Plan Odbudowy Komisja Europejska Ursula von der Leyen pieniądze Genowefa Grabowska

Trumpa czekają kłopoty? Ekspert: niewykluczone, że śledztwo wykluczy go z ubiegania się o prezydenturę

- W trakcie prezydentury Donalda Trumpa, a nawet jeszcze przed jej rozpoczęciem, podczas kampanii wyborczej, było wiele afer. Ale nie wpływają one negatywnie na jego poparcie, a wręcz je umacniają - mówił w audycji "W samo południe" Tomasz Smura, ekspert z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Zwrócił jednak uwagę, że śledztwo federalne teoretycznie może wykluczyć go z ubiegania się o prezydenturę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna Ameryka Stany Zjednoczone USA Donald Trump Biały Dom sądownictwo Republikanie wybory w USA Magdalena Skajewska polityka

Ambasador Ukrainy w Polsce: niepodległość jest dla nas świętą wartością

W czwartek na Ukrainie obchodzony jest Dzień Niepodległości upamiętniający proklamowanie w 1991 roku niezależności od Związku Radzieckiego. Tego dnia mija jednocześnie półtora roku od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę. - Dla nas niepodległość jest świętą wartością. Dziś pokazujemy, że trzeba ją codziennie pielęgnować, a jeżeli będzie potrzeba, stawiać czoło agresorowi i bronić jej - podkreśla w radiowej Jedynce ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Michał Strzałkowski Ukraina Wasyl Zwarycz wojna na Ukrainie Rosja ŚWIAT Europa

Będą przedterminowe wybory w Hiszpanii? Ekspert: największe partie mogą być tym zainteresowane

W przyszłym tygodniu król Filip VI przeprowadzi rozmowę z liderami głównych partii politycznych, na podstawie których powierzy jednemu z nich misję utworzenia nowego rządu. Ostatnie wybory parlamentarne w Hiszpanii nie przyniosły jednoznacznego rozwiązania, dlatego zarówno prawica, jak i lewica walczą o zdobycie większości. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Magdalena Skajewska Hiszpania

40-procentowy podatek dla banków. Prof. Bielański: pogłoski o rzekomym rozbiciu koalicji we Włoszech to przesada

Włoski rząd wprowadza 40-procentowy podatek od zysków nadzwyczajnych banków. - Przesadą są prognozy o rzekomym rozbiciu koalicji w związku z tą decyzją - ocenił prof. Stefan Bielański z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w audycji "W samo południe" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wojna 2023 Włochy Giorgia Meloni bank Magdalena Skajewska

Kolejne unijne sankcje na Białoruś. Aleś Zarembiuk: Łukaszenka jest mocno uzależniony od Putina

Unia Europejska po siedmiu miesiącach uzgodniła nałożenie kolejnych sankcji na reżim w Mińsku. Na czarną listę z zakazem wjazdu do Unii i zamrożonymi majątkami w Europie zostało wpisanych kilkadziesiąt osób. Oprócz listy wprowadzono także sankcje gospodarcze.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Białoruś Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej Europa Zachodnia wojna na Ukrainie Rosja Władimir Putin Aleksander Łukaszenka NATO Magdalena Skajewska

Europejskie miasta ograniczają ruch turystów. Dlaczego decydują się na takie zmiany?

Wenecja, Amsterdam, Barcelona i inne europejskie miasta, które są bardzo popularne wśród turystów, próbują bronić się przed zbyt dużym napływem zagranicznych gości. - Miasta cieszą się z tych turystów, którzy nie tylko przechodzą przez miasto i wychodzą z niego, ale również zostają i nocują - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Adam Karpiński, ekspert ds. turystyki z Uczelni WSB Merito.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska Europa Amsterdam turystyka Wenecja

"Trwa rywalizacja między Ukrainą a Rosją". Ekspert o ofensywie dyplomatycznej skierowanej do państw spoza Europy

W najbliższą sobotę mają rozpocząć się międzynarodowe rozmowy na temat zakończenia wojny na Ukrainie. - Z ukraińskiego punktu widzenia ważna jest teraz ofensywa dyplomatyczna skierowana do państw spoza Europy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska ŚWIAT Ukraina Rosja wojna na Ukrainie dyplomacja Europa

Polska złożyła kolejne skargi dot. pakietu Fit for 55. Dr Anusz: mam nadzieję, że TSUE zajmie się tym wnikliwie

Polski rząd złożył do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu trzy nowe skargi dotyczące przepisów związanych z pakietem Fit for 55. Chodzi o zakaz rejestracji pojazdów spalinowych po 2035 roku, podwyższenie unijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszenie liczby bezpłatnych uprawnień do emisji w ramach systemu ETS. Zdaniem rządu unijne propozycje mogą zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu Polski.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska samochody Ministerstwo Klimatu i Środowiska bezpieczeństwo energetyczne Komisja Europejska Andrzej Anusz

Prof. Walenty Baluk: Rosja szantażuje Zachód wywołaniem klęski głodu

- Mamy do czynienia z szantażem wobec Zachodu, wobec społeczności międzynarodowej, że Rosja będzie w stanie wywołać klęskę żywnościową - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Walenty Baluk, dyrektor Centrum Europy Wschodniej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Rosja oficjalnie wycofała się z porozumienia zbożowego z Ukrainą.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Rosja Ukraina zboże konflikty międzynarodowe wojna na Ukrainie