Polskie Radio
Section05
Magdalena Skajewska

"Babiszowi bardzo zależy, by zostać szefem rządu"

Prezydent Czech Milosz Zeman zapowiedział, że chce powierzyć misję utworzenia rządu Andrejowi Babiszowi, liderowi Akcji Niezadowolonych Obywateli ANO. To właśnie to ugrupowanie zdobyło najwięcej głosów w piątkowo-sobotnich wyborach parlamentarnych. O tym, czy Babisz podejmie się jako premier misji tworzenia koalicji rządowej mimo że ciążą na nim zarzuty korupcyjne, mówiła w audycji Świat w Powiększeniu specjalna wysłanniczka Polskiego Radia Magdalena Skajewska.
Zobacz więcej na temat:  Czechy wybory parlamentarne Magdalena Skajewska

Prezydent powierzy Babiszowi misję utworzenia nowego rządu

Partia miliardera Andreja Babisza - ANO - zwyciężyła w piątkowo-sobotnich wyborach parlamentarnych w Czechach. Dobre wyniki odnotowały także ugrupowania antysystemowe - Partia Piratów i skrajnie prawicowa SPD. Rządzący do tej pory socjaldemokraci ponieśli porażkę. Wyniki wyborów komentowała wysłanniczka Polskiego Radia w Czechach Magdalena Skajewska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Czechy wybory parlamentarne Magdalena Skajewska

Wybory w Czechach. Czy antyunijna partia wejdzie do rządu?

Sondaże wskazują na zwycięstwo partii ANO biznesmena i polityka Andreja Babisza. Nie wiadomo, kto zostałby jej koalicjantem. Czy może być to kontrowersyjna i antyunijna partia Tomia Okamury? O tym i o trendach politycznych w Czechach opowiadał w Jedynce Wojciech Przybylski z magazynu „Visegrad Insight”. Opowiadał też o trendach w polityce, w tym o fali bardzo agresywnej retoryki, popularnie zwanej "hejtem".
Zobacz więcej na temat:  Wyszehradio Wybory w Europie ŚWIAT Magdalena Skajewska Czechy Węgry Bałkany Wojciech Przybylski grupa wyszehradzka

Hiszpania: Katalonia bliska ogłoszenia niepodległości

Szef rządu Katalonii Carles Puigdemont wygłosi oświadczenie w środę o godz. 21 - podało źródło z jego kancelarii. Proniepodległościowe partie Katalonii chcą, by w najbliższy poniedziałek regionalny parlament obradował nad ewentualną deklaracją o oderwaniu się od Hiszpanii. W Polskim Radiu 24 komentarze Magdaleny Skajewskiej z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej PR oraz Ewy Wysockiej - wieloletniej korespondentki Polskiego Radia w Barcelonie.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania katalonia Ewa Wysocka referendum w Katalonii Carles Puigdemont niepodległość Magdalena Skajewska Parlament Europejski

Czy partia kolumbijskich partyzantów ma perspektywy?

Kolumbijski proces pokojowy wchodzi w nową fazę: Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii (FARC), czyli komunistyczna partyzantka, która w listopadzie 2016 roku zawarła porozumienie pokojowe z kolumbijskim rządem, od 1 września przekształca się w partię polityczną. Alternatywne Siły Rewolucyjne Kolumbii - tak ma się nazywać ugrupowanie byłych rebeliantów z FARC. O politycznym kontekście jej powstania mówił w Jedynce były dyplomata, Lech Miodek.
Zobacz więcej na temat:  Kolumbia bogota Magdalena Skajewska