Kultura ludowa. Czego możemy nauczyć się od Węgrów?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 13:00
- Węgierskie Domy Tańca to instytucja z 43-letnią tradycją, która doczekała się nawet w tamtejszej telewizji ludowego talent show - opowiada Mateusz Dobrowolny, popularyzator węgierskiej muzyki ludowej w Polsce.
Audio
  • 38'33
    Węgierskie tańce ludowe - co powinniśmy wiedzieć o tamtejszej kulturze? (Źródła/Dwójka)
Węgierskie zespoły ludowe nie mogą narzekać na brak pracy. Niektóre z nich grają nawet 200 koncertów rocznie
Węgierskie zespoły ludowe nie mogą narzekać na brak pracy. Niektóre z nich grają nawet 200 koncertów rocznieFoto: PAP/EPA/ATTILA BALAZS

Z myślą o wielbicielach takich brzmień goście Dwójki organizują w Warszawie warsztaty tańców węgierskich. - Uczestnikom przekazujemy to, czym w teorii i praktyce nasiąknęliśmy w trakcie letnich taborów w Siedmiogrodzie - opowiada Anna Abramowicz-Braćko. I dodaje, że większość tych tańców ma improwizowany charakter.

W audycji tłumaczymy, czym węgierskie tańce ludowe różnią się od polskich i w jaki sposób węgierskie dzieci uczą się szacunku dla kultury ludowej. Zdradzamy też, dlaczego na tradycyjnej węgierskiej potańcówce nie może zabraknąć odtwarzacza CD.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: Anna Abramowicz-Braćko, Mateusz Dobrowolny (Węgierskie Domy Tańca)

Data emisji: 13.11.2015

Godzina emisji: 12.00

kul/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kwadrofonik: Adam Strug nazywa nas kosmitami

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2015 08:00
Kolejny wspólny projekt słynnego śpiewaka i fortepianowo-perkusyjnego kwartetu poświęcony jest pieśniom kurpiowskim. Na EtnoKrakowie, 10 lipca, artyści wystąpią razem, ale zagrają... oddzielnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orkiestra Dęta z Jędrzejówki: gramy od narodzin do zejścia

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2015 16:00
- Występujemy na weselach, pogrzebach, dbamy o oprawę uroczystości kościelnych, ślubów - wymieniał Józef Czerw, lider Orkiestry Dętej z Jędrzejówki, która zagrała w tym roku na festiwalu w Kazimierzu.
rozwiń zwiń