Wołosi i Lasoniowie wchodzą do studia

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2010 16:30
- Studio to dla nas trudna sceneria, bo przywykliśmy do improwziacji i obecności publiczności - mówi Krzysztof Lasoń, lider niezwykłej formacji, w której żywioł źródłowego muzykowania splata się z akademickim wyrafinowaniem w nową jakość.
Audio

Wołosi i Lasoniowie to improwizujący kwintet smyczkowy, który zawdzięcza swoje charakterystyczne brzmienie współpracy muzyków klasycznych z ludowymi. Efekt końcowy nie mieści się jednak w kategorii popularnej muzyki folk. Jest on znacznie bliższy chopinowskiej idei nadania muzyce tradycyjnej znamion sztuki wysokiej. To zadecydowało o ogromnym sukcesie Wołochów i Lasoniów na ostatniej edycji radiowego festiwalu "Nowa Tradycja", na kórym zespół zdobył jednocześnie Grand Prix, nagrodę specjalna im. Czesława Niemena oraz Burzę Braw od publiczności.

Wołosi to jeden z najlepszych, polskich zespołów ludowych. Potwierdzają to najwyższe laury na prawie wszystkich polskich konkursach i festiwalach muzyki etnicznej. Za swą działalność na rzecz popularyzacji folkloru, Jan Kaczmarzyk został uhonorowany prestiżową Nagrodą Oskara Kolberga. Z kolei bracia Lasoniowie to członkami znanego muzycznego rodu, związanego z Akademią Muzyczną w Katowicach.

Wołosi i Lasoniowie występowali już wspólnie m.in.  w Maroko, Indiach, Nepalu, Cejlonie, na zamku Laeken w Brukseli (50. rocznica ślubu królowej belgijskiej Paoli) oraz w większości krajów europejskich. Pasmo koncertowych suckcesów zawiodło wreszcie niezwykły kwintet do studia nagraniowego. Idealne, "sterylne" warunki mogą jednak okazać się niemałym wyzwaniem dla zespołu, który z improwizacji uczynił swoją podstawową metodę twórczą.

- Nad kompozycjami i aranżacjami pracujemy wspólnie, improwizując wokół pomysłów melodycznych. Taki utwór krzstalizuje się dopiero po kilku miesiącach - wyjaśniał w "Źródłach" Kuby Borysiaka Krzysztof Lasoń. - Improwizacja to fundament naszego muzykowania. Z rodzicami i dziadkami spędzaliśmy kiedyś całe wieczory, bawiąc się muzyką.

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć ikonę "Wołosi i Lasoniowie wchodzą do studia" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

Czytaj także

Chcesz zobaczyć Radio"od kuchni"? Przyjdź w sobotę

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2010 08:05
18 września odbędzie się Dzień Otwarty Polskiego Radia. To niepowtarzalna okazja, by poznać radio „od kuchni” i spotkać ulubionych dziennikarzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień otwarty w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2010 15:26
Zapraszamy słuchaczy już w najbliższą sobotę. Od 10 do 18 w budynku przy Myśliwieckiej 3/5/7 w Warszawie będzie można radia nie tylko posłuchać, ale i radio zobaczyć.
rozwiń zwiń