Inauguracja XVI Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena na antenie Dwójki!

Dwójka
Krzysztof Komarnicki 22.03.2012
Joseph Karl Stieler (1820): Portret Ludwiga van Beethovena
Joseph Karl Stieler (1820): Portret Ludwiga van Beethovena, foto: Wikipedia, domena publiczna

Pierwsza transmisja z tegorocznego Festiwalu. W programie Koncert potrójny patrona Festiwalu w wykonaniu laureatów Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie.

Ludwig van Beethoven nie mógł okazać się bardziej przewidujący, pisząc swój Koncert potrójny C-dur na fortepian, skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę: to przecież idealny sposób, aby zaprezentować na estradzie w tym samym czasie trzech wspaniałych muzyków, z których każdy jest laureatem Konkursu im. P. Czajkowskiego – każdy w swojej kategorii.

W niedzielny wieczór pianista Daniil Trifonov (cieszy wielce, że potwierdził w Moskwie znakomitą formę z warszawskiego Konkursu Chopinowskiego), skrzypek Sergey Dogadin i wiolonczelista Narek Hakhnazaryan zainaugurują XVI Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod batutą Clemensa Schuldta.

W programie także rzadko wykonywany utwór Patrona Festiwalu – Zwycięstwo Wellingtona. W warstwie programowej dzieło opisuje zwycięstwo księcia Wellingtona nad Bonapartem, ale nie, jak się często sądzi nad Napoleonem pod Waterloo. Chodzi o bitwę pod Vitorią w Hiszpanii gdzie pokonanym był Józef Bonaparte.

Zwieńczeniem pierwszego festiwalowego wieczoru będzie IV Symfonia Johannesa Brahmsa – ostatnie dzieło kompozytora w tym gatunku. Utwór zawiera wiele aluzji do muzyki Beethovena, finał zaś – słynna passacaglia – oparty jes na temacie wziętym z Jana Sebastiana Bacha (a ściślej z ostatniego ogniwa kantaty Nach dir, Herr, verlanget mich BWV 150).

Transmisję z Filharmonii Narodowej poprowadzi Agata Kwiecińska.

W przerwie koncertu z wykonawcami będzie rozmawiać Justyna Nowicka.

Program

Ludwig van Beethoven Zwycięstwo Wellingtona op. 91, Koncert potrójny C-dur op. 56

Johannes Brahms IV Symfonia e-moll op. 98

Wyk. Daniil Trifonov – fortepian, Sergey Dogadin – skrzypce, Narek Hakhnazaryan – wiolonczela Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Clemens Schuldt - dyrygent

Na koncert zapraszamy w niedzielę, 25 marca o godz. 19:30.Zapraszamy także na transmisję poniedziałkowego koncertu, podczas którego wykonane zostaną chronologicznie najwcześniejsze symfonie Roberta Schumanna: transmisja zaczyna się o 19:30. Ponadto w Dwójce transmisje dalszych wydarzeń festiwalowych: w piątek 30 marca Jerzy Semkow poprowadzi I Symfonię "Tytan" Mahlera oraz II Koncert fortepianowy z Henrym Sigfridssonem jako solistą. W sobotę 31 marca zabrzmi Polskie Requiem Krzysztofa Pendereckiego, zaś w ostatnim dniu Festiwalu, w piątek 6 kwietnia, Męczeństwo św. Sebastiana Claude'a Debussy'ego.

Witold Lutosławski - serwis specjalny Polskiego Radia
Krzysztof Penderecki
Henryk Mikołaj Górecki - serwis specjalny Polskiego Radia
sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Bądź z nami w kontakcie:

09:00 - 12:00Kanon Dwójki Słuchaj na żywo
Oglądaj na żywo