Polskie Radio
Section05
Bartosz Panek

Hubert Zemler: Kraftwerk był muzyczną odpowiedzią na tamte czasy

- To mnie fascynuje w tym zespole, melodie są wręcz romantyczne, oni byli romantykami, tylko chcieli być jak najbardziej zgodni z sobą, dlatego stworzyli elektroniczną wersję. Utwory, które wybraliśmy są objawem takich romantycznych elementów - w audycji "Wybieram Dwójkę" Hubert Zemler zapraszał na "Domówkę z Dwójką" jakiej jeszcze nie było. Kolejny sobotni wieczór słuchacze Programu 2 Polskiego Radia i internauci spędzą przy dźwiękach elektronicznej muzyki Kraftwerk.
Zobacz więcej na temat:  Domówka w Dwójce Bartosz Panek Dwójka Kraftwerk Hubert Zemler

Marek Pióro: kiedy idę na spotkanie z sową, serce mi bije jak przed randką

- Przyglądam się tak fantastycznym ptakom jak mazurek, wróbel, sikorki. To o wróblu powstało najwięcej polskich przysłów, jest bardzo wdzięcznym ptakiem w poezji. To chyba mnie natchnęło - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" Marek Pióro, popularyzator ornitologii, autor wydanego właśnie albumu "Ptaki doliny Biebrzy i Narwi" oraz książki "Trele na morelach".
Zobacz więcej na temat:  ptaki Dwójka Bartosz Panek Julian Tuwim

Historia Bitwy Warszawskiej pokazana za pomocą przedmiotów

- Ta wycieczka przez historię, dzięki tej prezentacji i wyborowi odpowiednich artefaktów, spowodowała, że można prześledzić tę bitwę pod innym kątem. Nie tylko militarnym, ale również tym społecznym. Dlatego odnajdujemy tam ochotników i sprawy związane z obroną - mówił dr Jacek Macyszyn, kierownik Muzeum Ordynariatu Polowego, będącego oddziałem Muzeum Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska Dwójka wystawa Bartosz Panek

Karolina Wasielewska: bohaterki "Cyfrodziewczyn" pojawiły się pod koniec lat 50.

- W latach 50. produkcja komputerów weszła w taką fazę, że one rzeczywiście działały. Od tego momentu było wiadomo, że potrzebna jest grupa ludzi którzy będą go programować i będą wiedzieć też, jak to zrobić. Wtedy w tej grupie pojawiła się pierwsza kobieta - mówiła w Dwójce autorka książki "Cyfrodziewczyny" o pionierkach polskiej informatyki.
Zobacz więcej na temat:  książki Dwójka Bartosz Panek informatyka programista KSIĄŻKA

"1920. Bitwa, która ocaliła Europę". Album Polskiego Radia o wieloletnim temacie tabu

- Inne tematy się pojawiały, choć po 1945 roku były odpowiednio prezentowane, natomiast były nagrywane. Bitwa Warszawska była absolutnie zakazanym tematem, gdzieś do połowy lat 80 - w audycji "Wybieram Dwójkę" Wojciech Barcikowski opowiadał o specjalnym dwupłytowym albumie Polskiego Radia "1920. Bitwa, która ocaliła Europę" z nagraniami z Archiwum Polskiego Radia oraz archiwów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
Zobacz więcej na temat:  płyta 1920 Bartosz Panek Dwójka Jan Nowak-Jeziorański właśc. Zdzisław Jeziorański Radio Wolna Europa

Adam Woronowicz: "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" to arcydzieło prozy

- Miron Białoszewski to w sobie nosił przez tyle lat. Jak sam powiedział, Powstanie, to było najważniejsze wydarzenie w jego życiu, zamurowane, które musiało się w pewnym momencie wyrazić. I po 20 latach od zakończenia wydarzeń związanych z Powstaniem on to przelał - mówił w Dwójce aktor i autor spektaklu teatralnego na podstawie pamiętnika polskiego poety Mirona Białoszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Adam Woronowicz Dwójka 1944 Miron Białoszewski KULTURA Bartosz Panek

Dariusz Łukaszewski: Wilno to miasto, któremu się ufa

- Ufać miastu to znaczy mieć pewną świadomość, że tkanka miejsca, tkanka ludzka, tkanka cywilizacyjna jest złożona z wielu różnych elementów, z wielu mniejszych lub większych depozytów, po które możemy sięgnąć, ale nie musimy. I chyba nie przypadkiem powolutku uczymy się w naszej cywilizacji ufać przyrodzie, ale także na szczęście co pewien czas mamy odwagę zaufać miastu - mówił współautor książki "Miasto / Miestas".
Zobacz więcej na temat:  Wilno Dwójka Bartosz Panek

16. Festiwal Opowiadania. Święto krótkiej prozy

- W ciągu kilkunastu lat festiwal zbudował sobie formę relacji z publicznością, ale też jakąś markę pomiędzy pisarzami i performerami, ponieważ wykorzystujemy różne formuły, mocno się różniące od przyzwyczajeń osób uczestniczących np. w spotkaniach autorskich z pisarzami - opowiadał w Dwójce dyrektor artystyczny Festiwalu Opowiadania Marcin Hamkało.
Zobacz więcej na temat:  literatura Bartosz Panek Dwójka mowa opowiadanie

Anna Łazar: projekt "Stół kobiet" odnosi się do historii domu Nałkowskich

- W Domu nad Łąkami w Wołominie mieszkali Wacław, Zofia, Hanna i Anna Nałkowscy. Był to dom związany z tradycją polskiej postępowej inteligencji, która miała bardzo dużo etycznego zapału do tego, żeby przeciwdziałać nierównościom i wykluczeniom, a także żeby pod koniec XIX wieku mówić o prawach kobiet - mówiła kuratorka artystyczno-historycznego przedsięwzięcia "Stół kobiet".
Zobacz więcej na temat:  kobieta Wołomin Zofia Nałkowska muzeum Bartosz Panek Dwójka

Zofia Stanecka: nie chciałam laurki dla Dominika Połońskiego

- Nie chciałam pisać książki o dzielnym człowieku, który przezwyciężył chorobę. Bardzo chciałam, żeby to była książka po prostu o muzyku, o jego wrażliwości, o tym, że to jak grał było też związane z tym, kim był - mówiła autorka książki poświęconej przedwcześnie zmarłemu wiolonczeliście Dominikowi Połońskiemu.
Zobacz więcej na temat:  Dominik Połoński Zofia Stanecka Bartosz Panek biografia Dwójka