Polskie Radio
Section05
Leopold Staff

Rok Kazimierza Wierzyńskiego. Archiwalne gawędy poety [POSŁUCHAJ]

- Gdybym miał zaczynać życie na nowo i wybierać, co mam robić na świecie, wybrałbym znowu pisanie wierszy. Oczywiście innych wierszy, lepszych, opartych na doświadczeniu, które samemu trzeba zdobyć i które trudno komuś przekazać - mówił Kazimierz Wierzyński w cyklu gawęd "Pamiętnik poetycki", prezentowanych w latach 60. XX wieku na antenie Radia Wolna Europa. Przypomnieliśmy je na antenie Dwójki w cyklu "Głosy z przeszłości".
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Wierzyński rocznica poezja Leopold Staff Jan Lechoń Julian Tuwim RWE Radio Wolna Europa Rok Kazimierza Wierzyńskiego Dwójka

Leopold Staff. Wciąż inny, zawsze aktualny. Archiwalne nagrania poety [POSŁUCHAJ]

Jeden z najwybitniejszych poetów XX wieku urodził się 14 listopada 1878 roku. Należał aż do trzech epok polskiej literatury. "Zmienność Staffa wprawiała współczesnych w zakłopotanie, ponieważ prawie zawsze był aktualny; a przy samym końcu życia, po drugiej wojnie światowej, znalazł się pod wpływem bardzo młodych poetów" - pisał o poecie Czesław Miłosz.
Zobacz więcej na temat:  Leopold Staff poezja literatura historia Polski HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne Młoda Polska Powstanie Warszawskie

Polska Akademia Literatury jako ostoja walki o piękno języka polskiego

89 lat temu, 29 września 1933 roku, ukazało się z dawna oczekiwane rozporządzenie Rady Ministrów powołujące Polską Akademię Literatury. Instytucja, na którą czekało wielu twórców i wydawców literatury w Polsce, miała, wedle założeń pomysłodawcy Stefana Żeromskiego, zajmować się wszelkimi działaniami podnoszącymi poziom literatury polskiej oraz, co oczywiste, opiekować się literatami, twórcami, poetami.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Żeromski Juliusz Kaden-Bandrowski literatura literatura polska II RP Dwudziestolecie międzywojenne Leopold Staff Zofia Nałkowska Bolesław Leśmian Tadeusz Boy-Żeleński

Słuchowisko "Tadeusz Różewicz «pisze» Staffa"

Słuchowisko poetycko-biograficzne ukazuje Tadeusza Różewicza i jego wieloletnią zażyłość i przyjaźń z Leopoldem Staffem. Słyszymy dialog poetów i poetyk ponad podziałami pokoleniowymi oraz relacje ze spotkań obu poetów. Autorem scenariusza jest zmarły w 2018 roku Wacław Tkaczuk, poeta, krytyk literacki, dziennikarz, nasz redakcyjny kolega, który 30 marca obchodziłby 80. urodziny.
Zobacz więcej na temat:  Leopold Staff Tadeusz Różewicz słuchowisko

"Liczne nagrody zastępują w Polsce dyskurs literacki"

- Nagród poetyckich nigdy dość. Niech będzie ich w Polsce bardzo dużo i za wszelką cenę niech mówią one o poezji. Inna rzecz, że w ostatnich latach tych nagród trochę się wysypało. Zastępują one coś, moim zdaniem, znacznie ważniejszego: dyskurs krytyczny - mówi Wojciech Kass, kierownik Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu.
Zobacz więcej na temat:  Konstanty Ildefons Gałczyński Leopold Staff Julian Tuwim