Polskie Radio
Section05
Magda Mikołajczuk

Jak pisze się w wielokulturowym sercu Europy? Grażyna Plebanek o swojej twórczości i życiu w Brukseli

Z okazji 20 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej Magda Mikołajczuk zaprosiła na rozmowę z Grażyną Plebanek, pisarką, kick-bokserką, działaczką społeczną, która od 19 lat mieszka w Brukseli. Jak pisze się w wielokulturowym sercu Europy?
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura Grażyna Plebanek Bruksela książki Belgia zwyczaje społeczeństwo Europa Europarlament KULTURA

"Panny z Genewy" Rafała Skąpskiego. Książka o Polkach, które chciały zmienić świat

Nowa książka Rafała Skąpskiego pt. "Panny z Genewy" to dokumentalna opowieść o kilku nieprzeciętnych kobietach Polski międzywojennej, m.in. o wybitnej neurolożce dr Natalii Zand, z którą przyjaźniła się i studiowała w Genewie na początku XX wieku babka autora. Ich losy przeplatają się z historią dwóch innych kobiet, a w tle pojawiają się m.in. Maria Dąbrowska i Janusz Korczak. Tragiczną kulminacją tej opowieści jest ucieczka z warszawskiego getta i śmierć dwóch z czterech bohaterek.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki KSIĄŻKA literatura Rafał Skąpski

Magda Mikołajczuk o powieści Gabriela Garcii Marqueza "Widzimy się w sierpniu"

O wydanej 10 lat po śmierci autora i wbrew jego woli powieści Gabriela Garcii Marqueza "Widzimy się w sierpniu". Marquez pisał ją pod koniec życia i nie zamierzał publikować, ale rodzina zdecydowała inaczej. "Widzimy się w sierpniu" to historia kobiety, która co roku przypływa na karaibską wyspę na grób matki i przeżywa tam coś wyjątkowego.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura książki

Czy starość skrada się jak złodziej? Grażyna Latos i Elżbieta Strzałkowska o nowej książce

- Nawet jeśli myślimy o starości, to ten moment, kiedy faktycznie zaczynamy ją odczuwać, przychodzi niespodziewanie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Grażyna Latos, która wspólnie z Elżbietą Strzałkowską napisała książkę pt. "Jak złodziej przyszła. Reportaże i rozmowy o starości". Jaka jest naprawdę starość?
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura starość Grażyna Latos Elżbieta Strzałkowska

Wspomnienie o dyrektorze Operetki Szczecińskiej Jacku Nieżychowskim. "Erudyta nie z tej planety"

Rok 2024 w Szczecinie jest obchodzony jako rok Jacka Nieżychowskiego, pomysłodawcy i pierwszego dyrektora Operetki Szczecińskiej, z której powstała później Opera na Zamku. - On nie miał słabych momentów w swoim życiu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor szczecińskiej Opery na Zamku Jacek Jekiel. Kim był Jacek Nieżychowski?
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Jacek Nieżychowski Jacek Jekiel Szczecin Opera na Zamku w Szczecinie Operetka Szczecińska

"Wojna" Louis-Ferdinanda Céline'a. Książka odnaleziona po ponad 60 latach od śmierci autora

"Wojna" Louisa-Ferdinanda Céline'a to przetworzona autobiografia autora, który sam walczył podczas I wojny światowej. Narrację prowadzi brygadier Ferdinand, ranny na polu bitwy we Flandrii i odbywający rekonwalescencję w szpitalu. Rękopis "Wojny" odnaleziono po ponad 60 latach od śmierci pisarza. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Anna Wasilewska Louis-Ferdinand Céline powieść Wojna literatura