Polskie Radio
Section05
Strefa Rodzica

Jak otworzyć rynek pracy na osoby z niepełnosprawnościami?

Przewidywana luka zatrudnienia w Polsce do 2025 roku to 1,5 miliona. Już teraz około 1 milion osób z niepełnosprawnościami w wieku produkcyjnym znajduje się poza rynkiem pracy. Partnerstwo i napędzanie zmian na rynku pracy osób z niepełnosprawnościami to priorytet Fundacji Aktywizacja. Celem jest ilościowy i jakościowy wzrost zatrudnienia. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica niepełnosprawność praca niepełnosprawni radio dla rodziców Marcin Perfuński DAB+

Alkoholizm w rodzinie. Co z dzieckiem?

Z alkoholu nie warto robić tematu tabu. – Stąd moja myśl, żeby napisać książkę na taki trudny temat, żeby nie udawać, że tego tematu nie ma, bo jest powszechny i ważny – wyjaśnił Artur Gębka. Oswajając ten temat z dzieckiem, mamy szansę na większą świadomość w tym zakresie. „Butelka taty” może być przyczynkiem do bardzo ważnych rozmów.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica alkoholizm rozwój dziecka psychologia dziecięca

Patrioci dzisiaj. Rozmowa z lekarką w Jeevodaya, ośrodku dla osób trędowatych w Indiach 

Choć od trzydziestu czterech lat mieszka w Indiach, Polskę ma w sercu. - Mój patriotyzm wyraża się w tym, że mogę teraz pomagać innym - tłumaczyła na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Helena Pyz, świecka misjonarka i lekarka w Jeevodaya. Jest to osoba, która polskie wartości przeniosła do Indii, gdzie zajmuje się osobami dotkniętymi trądem oraz ich rodzinami.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców zdrowie dziecka Indie

Produkty pszczele. Po czym poznać prawdziwy miód?

To, czy miód rzeczywiście będzie zdrowy, zależy przede wszystkim od tego, jaki miód wybieramy i ile go spożywamy. Liczne właściwości ma nie tylko miód, ale też różne inne produkty pszczele. Najbardziej wartościowe w miodzie są domieszki pszczelich enzymów, pszczelich białek, czyli tego, co powoduje, że możemy mówić o miodzie jak o żywym produkcie. - To jest to, co pszczoły wkładają tam od siebie - zapewnił Pan Tabletka. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica miód zdrowe odżywianie radio dla rodziców Joanna Ficińska

Rówieśnicza pomoc edukacyjna – jak działa?

Oprócz przedmiotów znanych z systemowej szkoły, w nieszkole są lekcje nietypowe, jak chociażby lekcja niewychowawcza, podczas której uczniowie mają realny wpływ na życie nieszkoły; łacina, astronomia, spotkania dotyczące tego, jak zostać influencerem oraz jak radzić sobie z dużą ilością nauki i stresu przed egzaminami. Grafik ogłaszany jest co tydzień i zmienia się w zależności od potrzeb. 
Zobacz więcej na temat:  edukacja Strefa Rodzica radio dla rodziców Marcin Perfuński

Rekrutacja do szkół średnich – kalendarz i punktacja

Już niebawem bo 23 maja, ósmoklasiści napiszą swój pierwszy w życiu ważny egzamin. Po nich przyjdzie czas na rekrutację do szkół średnich. W tym roku sytuacja może być szczególnie trudna, ponieważ niespełna osiem lat temu do szkoły poszły zarówno siedmiolatki, jak i połowa rocznika sześciolatków, co sprawia, że o miejsce w szkołach średnich może nie być łatwo.
Zobacz więcej na temat:  egzamin ósmoklasisty radio dla rodziców edukacja szkoła DAB+ Strefa Rodzica Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Jak przygotować dziecko do życia w sieci?

Ponad połowa dorosłych Polaków deklaruje, że uważa, iż spędza za dużo czasu przed ekranem. Korzystanie z internetu działa na układ nagrody. Kontrolowanie przebywania w świecie cyfrowym wymaga zrozumienia, że dzieje się to w naszym mózgu. Aby powstrzymywać odruchy mózgu, który w sposób naturalny kieruje naszą uwagę w stronę źródła przyjemności, trzeba pracować nad mechanizmami samokontroli. Tyczy się to zarówno dorosłych, jak i dzieci. 
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo w sieci smartfony psychologia dziecięca Strefa Rodzica Marcin Perfuński

Z czym mierzy się dzisiejsza młodzież? Dlaczego tak trudno jest uwierzyć w siebie?

Jak wynika z danych NFZ, w ciągu ostatnich 5 lat liczba nieletnich pacjentów z depresją wzrosła o 100 %. Na zaburzenia nastroju istotny wpływ może mieć brak samoakceptacji. Jak budować w dziecku poczucie wartości? W jaki sposób poruszać tak ważne tematy, jak akceptacja, empatia, tolerancja czy przeciwdziałanie cyberprzemocy? 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców młodzież psychologia psychologia dziecięca rodzicielstwo wychowanie

Czego boi się macocha? Odpowiedź w "Strefie rodzica" w PR Dzieciom

Lęk przed tym, że pasierbowie nie będą liczyć się ze zdaniem macochy, lęk związany z byłą partnerką męża, czasem lęk przed tym, co powiedzą inni, widząc patchworkową rodzinę, a także lęki związane ze stroną prawno-formalną, a więc z dziedziczeniem i majątkiem – to tylko niektóre z obaw, z którymi mierzą się świeżo upieczone macochy. Do tego dochodzi zagubienie, niepewność, niekiedy zazdrość i poczucie, że nie jest się częścią rodziny. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo macierzyństwo Aleksandra Jasińska

"Johnny" to film o nim. Gdyby nie ksiądz, nie wiedziałby, że można inaczej

We wrześniu ubiegłego roku ukazał się film "Johnny" o historii niezwykłej przyjaźni przedstawicieli dwóch z pozoru różnych światów, a w październiku książka Patryka Galewskiego pt. "Kuchnia na pełnej petardzie". Nie jest ona zwykłą książką kucharską, ponieważ są w niej nawiązania do życiorysu autora. – Każdy przepis opisuje konkretną część mojego życia – podkreślił gość Polskiego Radia Dzieciom w audycji "Strefa rodzica". 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców DAB+ Agata Puścikowska Jan Kaczkowski

Czy można stosować akupunkturę także u dzieci?

Akupunktura to jedna z technik stosowanych przez medycynę chińską do tego, żeby przywracać zdrowie. Polega na wbijaniu specjalnie przygotowanych igieł do akupunktury w odpowiednie punkty na ciele. Akupunkturę wykonuje się w odpowiedzi na różne dolegliwości, ale nie tylko. Za pomocą tej metody możemy przywracać równowagę i dbać o dobrostan człowieka. W jaki sposób? O tym w "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom rozmawialiśmy z Izą Miętką - akupunkturzystką, prezeską Polskiego Towarzystwa Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
Zobacz więcej na temat:  medycyna medytacja Strefa Rodzica Joanna Ficińska

Dlaczego tak trudno zrozumieć nastolatka? Jak oswoić dojrzewanie dziecka?

Kiedy nasze dziecko zaczyna dojrzewać, często czujemy się zwyczajnie zagubieni. To rodzicielskie zagubienie nie jest jednak tożsame z tym, co przeżywa dziecko. Często nie nadążamy za tak naprawdę naturalnym procesem, który zachodzi w nastolatku. Dlaczego tak trudno zrozumieć nastolatka? Jak neurobiologia może pomóc w codziennych relacjach? Czy popkultura to najlepsza przestrzeń do spotkania?
Zobacz więcej na temat:  młodzież emocje rozwój osobisty rodzicielstwo Strefa Rodzica Marcin Perfuński

Niska samoocena u dzieci - jak pomóc?

Niska samoocena i brak samoakceptacji u dzieci - skąd się bierze, do czego prowadzi, jak pomóc dziecku, które się nie akceptuje? Brak samoakceptacji i niskie poczucie własnej wartości wśród dzieci i młodzieży to problem, który staje się coraz bardziej powszechny. Jego konsekwencje sięgają dalej niż mogłoby się wydawać - może on mieć wpływ na poważne zaburzenia nastroju. Dlaczego wśród dzieci i młodzieży coraz częściej przeważają negatywne przekonania na własny temat? O tym w audycji "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica dziecko emocje rodzicielstwo wychowanie warsztaty Joanna Ficińska

Talent – czy każdy go ma? Jak odkrywać i rozwijać talenty?

Skupienie się na odkrywaniu i rozwijaniu talentów bez wątpienia pomaga poprawić jakość życia. Ale czym właściwie jest talent? W Biblii talent był niczym innym jak wielkim bogactwem, w języku polskim rozumiany jest jako wyjątkowe obdarowanie, w powszechnym mniemaniu talent kojarzy się głównie z kimś ponadprzeciętnie inteligentnym, artystą czy sportowcem. – Są takie dziedziny, w których wydaje nam się, że te talenty błyszczą, łatwo je znaleźć, łatwo je obrobić i jeśli patrzymy tylko na te dziedziny, szybko może się okazać, że nie mamy talentu – zauważyła Izabela Antosiewicz gość Polskiego Radia Dzieciom dodając, że to błąd w myśleniu. Talenty objawiają się bowiem na wielu płaszczyznach. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rozwój dziecka zdolności dziecko rodzicielstwo radio dla rodziców Mikołaj Foks

Wsparcie dla pacjenta oraz rodziny w ciężkich chorobach

Poważna choroba może pojawić się w domu niezapowiedziana i przez nikogo nie zaproszona. Badania naukowe potwierdzają, że gdy mamy chorobę w rodzinie, to dotyka ona nie tylko konkretnej osoby, choruje cała rodzina i nie chodzi o chorobę fizyczną. Wczesne wykrycie nowotworu u dzieci to możliwość 70, a nawet 80 % wyleczalności. Skoro są tak dobre prognozy, to już w trakcie leczenia trzeba zadbać o to, co będzie po zakończeniu terapii. Walka o zdrowie i życie dziecka to jedna z terapeutycznych ścieżek, ale nie wolno zapominać o potrzebach biopsychospołecznych dziecka, o jego rozwoju intelektualnym, emocjonalnym i społecznym.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica onkologia nowotwory zdrowie dziecka Artur Wolski radio dla rodziców

Jak zmienia się życie rodzica autystycznego dziecka?

Diagnoza to dla wielu rodziców moment przełomowy. Zwiastuje zmiany, które dotkną bezpośrednio dziecko, a pośrednio całą rodzinę, jak i grupę bliższych oraz dalszych znajomych. Choć słowo autyzm nie paraliżuje już tak bardzo jak kiedyś, nadal w kontekście własnego dziecka sprawia, że rodzice początkowo się gubią, a gdy nie otrzymują wsparcia od początku, ich zagubienie wzrasta.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Marcin Perfuński autyzm zaburzenia rozwoju dziecko rodzicielstwo