Polskie Radio
Section05
Warszawa

"Ja pójdę za nią "

W niedzielę 13 czerwca Jan Paweł II dokona w Warszawie beatyfikacji 108-u męczenników II wojny światowej. Wśród nich jest Marianna Biernacka z Lipska nad Biebrzą, jedna z nielicznych w tym gronie osób świeckich. W 1943 roku oddała swoje życie za synową w ciąży. W audycji wydarzenia sprzed lat wspomina, żyjąca do tej pory, ocalona synowa - Anna. Natomiast co to jest świętość, kto jest do niej powołany, sens męczeństwa, znaczenie błogosławionych dla Kościoła wyjaśnia, między innymi, postulator procesu beatyfikacyjnego ksiądz I.Borawski. Ksiądz M.Szczęsny np. nie waha się nazwać bł. Marianny Biernackiej patronką teściowych.
Zobacz więcej na temat:  ciąża II wojna światowa Jan Paweł II Warszawa

"Urodzony bojownik "

19-letni Paweł z maleńkiej mazurskiej wsi, cztery lata temu przeszedł chorobę nowotworową. Jego marzeniem stało się ukończenie medycyny i zostanie lekarzem-onkologiem. Chcąc zwiększyć swoje szanse na dostanie się na studia zapragnął ukończyć liceum w Warszawie. Dzięki pomocy Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobom Nowotworową i swojemu uporowi, jest dziś uczniem klasy maturalnej w LO im. Sempołowskiej. Mieszka na terenie Fundacji. Urodzony bojownik - można mieć pewność, że dalsze losy Pawła potoczą się zgodnie z jego wolą.
Zobacz więcej na temat:  dzieci mieszko Warszawa

"Warszawa, muzyka i ja"

Czy folklor warszawski istnieje dziś tylko w piosenkach ? Czy można jeszcze spotkać warszawiaków "z dziada pradziada", postaci opisywane przez Wiecha czy Grzesiuka? W audycji Krzysztofa Wyrzykowskiego "Warszawa, muzyka i ja" wystąpią: Janusz Mulewicz z Orkiestry z Chmielnej i Stanisław Wielanek - założyciel Kapeli Czerniakowskiej i Kapeli Warszawskiej. Reportaż, odsłaniający korzenie bogatego folkloru ulic Warszawy, ukazuje też jego dzień dzisiejszy. Barwne, anegdotyczne opowieści bohaterów oprawione są licznymi piosenkami znanymi kilku pokoleniom Warszawiaków.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Wyrzykowski Warszawa

"W ten dzień lutowy.."

Dokładnie 56 lat temu, 1 lutego miał miejsce zamach na Kuczerę, brawurowa akcja AK, która była wykonaniem wyroku sądu Państwa Podziemnego przez oddział Kedywu na słynnym "kacie Warszawy". Czy ktoś pamięta, że z wydarzeniem tym ściśle związane jest nazwisko generała Augusta Emila Fildorffa, dowódcy Kedywu AK, po wojnie skazanego na śmierć przez komunistyczne władze polskie ? To na rozkaz generała Fildorffa dokonano tego czynu. Dokument Dariusza Kwiatkowskiego, w którym usłyszymy głosy wszystkich żyjących uczestników zamachu na Kuczerę jest zapisem ludzkiej pamięci. Pamięci, na której odcisnęło się ponad 40 lat zbiorowego milczenia wokół postaci generała Nila .
Zobacz więcej na temat:  Augusta Warszawa

"Lokatorska tarantella"

Z dwunastu milionów mieszkań kwaterunkowych w Polsce trzy miliony znajdują się w domach starych lub nowych prywatnych właścicieli. Co się dzieje z lokatorami mieszkań komunalnych w momencie gdy kamienica zmienia właściciela. Jakie perspektywy mają mieszkańcy domu przy Chmielnej, w centrum Warszawy, wykupionego przez włoską firmę. Opowiada o tym reportaż Marty Miller. Przed podobnymi pytaniami zapewne staną niebawem kolejni mieszkańcy lokali kwaterunkowych.
Zobacz więcej na temat:  mieszkanie Warszawa firma POLSKA

"Trzy płomienie jednej lampy"

Bohaterem audycji jest Alam Beraik - Arab rodem z Jordanii, który już od trzydziestu lat mieszka w Polsce. Ukończył studia ekonomiczne, pracował początkowo w przedstawicielstwie Czerwonego Półksiężyca, a następnie rozpoczął prywatną działalność gospodarczą. Dziś jest właścicielem kilku zakładów zajmujących się obszywaniem i wykańczaniem dywanów. Pan Alam Beraik jest muzułmaninem, człowiekiem bardzo religijnym, jednak wiarę traktuje przede wszystkim jako zbiór norm moralnych. Te zaś są w wielkich religiach monoteistycznych są bardzo zbliżone. - Żona pana Alama jest Polką a dzieci wychowane są w tradycji katolickiej. Tworzą szczęśliwą i zgodną rodzinę. - Wiele lat temu bohater tej audycji próbował wrócić do swojego rodzinnego kraju, ale po kilku miesiącach przeniósł się z powrotem do Warszawy. "Zrozumiałem, że nie mogę przenieść do Ammanu Polski i Polaków - więc musiałem wrócić nad Wisłę". - mówi Alam Beraik.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Wyrzykowski POLSKA wychowanie Warszawa mieszkanie dzieci

"Bo ty jesteś ze mną"

Bohaterem audycji jest ksiądz Kazimierz Korbut-Orzechowski, kapelan w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie pod Warszawą. Jak to się dzieje,że młody człowiek-aktor, przed którym otwiera się oszałamiająca kariera sceniczna , podejmuje decyzję odejścia od teatru (jednej z wielkich swoich miłości) i wstępuje do seminarium, by zostać księdzem. Na przykładzie losów tego wspaniałego człowieka - rozważania o istocie miłości, powołania, kapłaństwa, przyjaźni i odpowiedzialności.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa

"Iskra na beczce prochu"

11 listopada w okolicach Otwocka w katastrofie lotniczej zginęło dwóch doświadczonych pilotów wojskowych. Do tragedii doszło kwadrans przed rozpoczęciem w Warszawie uroczystej defilady w 80-tą rocznicę odzyskania niepodległości. Zdesperowani oficerowie lotnictwa - wbrew regulaminom wojskowym, zdecydowali się opowiedzieć dziennikarzom o sytuacji, w jakiej znalazły się ich jednostki, kontrowersyjnych postawach przełożonych i nastrojach wśród żołnierzy zawodowych. Tragedia załogi "Iskry" wywołała publiczną dyskusję na temat stodunków w polskiej armii.
Zobacz więcej na temat:  11 listopada katastrofa lotnicza Warszawa