Polskie Radio
Section05
dzieci

"Pozwól mi odlecieć mamo" i "Aplazja"

Jak w zawsze w czwartki prezentujemy reportaże poświęcone problemom rodziny, relacjom między dziećmi a światem dorosłych. Przedmiotem naszej uwagi tym razem są dzieci i rodzice, których los dotkliwie doświadczył - dzieci chore na raka. Temat ten odnajdujemy w dwu reportażach: 1. "Pozwól mi odlecieć mamo" - Anna Dudzińskiej z Katowic (audycja otrzymała tytuł reportażu miesiąca") oraz 2. "Aplazja" Jana Morawieckiego z Wrocławia.
Zobacz więcej na temat:  Anna Dudzińska dzieci Katowice rodzice Wrocław

"Omega" - ratuj! Ratujmy "Omegę"

Czwartki w Studiu Reportażu i Dokumentu poświęcamy dzieciom, młodzieży oraz sprawom wychowania w rodzinie i szkole.Tą pracą zajmuje się istniejące w Koszalinie Stowarzyszenie "Omega" - Ośrodek Interwencji Kryzysowej dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Utrzymuje się ono z darowizn i dotacji miejskich. W tym roku władze Koszalina odmówiły pomocy. Grozi to zamknięciem działalności i pomnożeniem nieszczęść ludzi w potrzebie.
Zobacz więcej na temat:  dotacja dzieci Koszalin wychowanie

"Spirala strachu "

Młode małżeństwo wracające do domu z małym dzieckiem, przed własnym dopmem zostało zaatakowane przez dwóch młodocianych zbirów. Nikt nie udzielił im pomocy, chociaż byli świadkowie tego zdarzenia. Jednego ze sprawców policja aresztowała, drugiego do tej pory nie ujęto. Sprawa jest w sądzie. Ofiary chuliganów są zastraszane, spotykają się z niechęcią sąsiadów tylko dlatego, że nie chcą wycofać oskarżenia. Ich decyzja w opinii mieszkańców może zagrażać otoczeniu , wszystkim którzy z poszkodowanymi się stykają. Sąsiedzi boją się tak jakby to były rozgrywki mafijne, a zwykłego chuligana postrzegają jako bezkarnego członka mafii , w ich pojęciu nietykalnego. Co powoduje, że ludzie się aż tak boją , gdzie leżą źródła zbiorowego strachu?
Zobacz więcej na temat:  dzieci

Czas reporterów - Obrazy codzienności z trzech kontynentów: Afryki, Południowej Ameryki i Azji.

Dwaj reporterzy radiowi zbliżają nam dramaty dzieci, kobiet i rodzin w Botsuanie, Urugwaju, Papui Nowej Gwinei i małym plemieniu Kikuju w Kenii.: Adam Wielowieyski w reportażu "Misjonarze" poznaje nas z ojcami Zakonu Werbistów: Rafałem Sójką, Januszem Brzozowskim, Edwardem Osieckim, którzy opowiadają o swojej pracy misyjnej z miejscową ludnością. Poznajemy egzotyczne miejsca i ludzi, którzy utracili poczucie bezpieczeństwa. Z tych opowieści misjonarzy, pełnych wnikliwych obserwacji i jednocześnie ciepłego stosunku do ludzi wyłania się wstrząsający obraz rozpadu dawnych kultur, w które bezwzględnie wkracza cywilizacja rynku. Najwyższą cenę płacą dzieci tracące oparcie w tradycyjnych rodzinach. W tej sytuacji placówki misyjne biorą na siebie dodatkowe obowiązki, przede wszystjkim skierowane na niesienie pomocy dzieciom Małgorzata Sawicka, podróżniczka i reporterka radiowa z Lublina w jednej z wędrówek po Afryce poznała kobietę z Kenii, której droga życiowa jest zapisem dramatu afrykańskiej rodziny a jednocześnie żywą ilustracją opowieści misjonarzy.…
Zobacz więcej na temat:  Afryka Azja dzieci Kenia Lublin

"Urodzony bojownik "

19-letni Paweł z maleńkiej mazurskiej wsi, cztery lata temu przeszedł chorobę nowotworową. Jego marzeniem stało się ukończenie medycyny i zostanie lekarzem-onkologiem. Chcąc zwiększyć swoje szanse na dostanie się na studia zapragnął ukończyć liceum w Warszawie. Dzięki pomocy Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobom Nowotworową i swojemu uporowi, jest dziś uczniem klasy maturalnej w LO im. Sempołowskiej. Mieszka na terenie Fundacji. Urodzony bojownik - można mieć pewność, że dalsze losy Pawła potoczą się zgodnie z jego wolą.
Zobacz więcej na temat:  dzieci mieszko Warszawa

"Po prostu kochać"

Tragedie przychodzą zawsze nie w porę. Utrata życiowego dorobku stała się niejednokrotnie powodem samobójstwa a przecież dom można odbudować, majątek można powoli na nowo zgromadzić, można też odbudować wiarę w człowieka i zdobyć nowych przyjaciół, ale okaleczonego człowieka na nowo odtworzyć się nie da. Co robić, kiedy życie stawia największe wyzwania, kiedy np. na świat przychodzi dziecko z wrodzonym brakiem kończyn, dziecko, które jak wszystkie ma przecież prawo do miłości. Bohaterom reportażu Ireny Piłatowskiej przyszło podjąć takie wyzwanie. Cios nieuniknionego powalił ich z nóg. Po dniach paraliżującego bólu nadszedł czas miłości tej największej, tej która ma moc przemieniania. Reportaż ukazuje drogę jaką przeszli jego młodzi bohaterowie od porażenia tragedią aż po radość macierzyństwa i ojcostwa.
Zobacz więcej na temat:  dzieci

Czas reporterów - "Ciąg dalszy reportażu"

Co się dzieje z bohaterami po emisji reportażu ? W magazynie reporterów chcemy przedstawić przykłady żywej reakcji słuchaczy, którzy po emisji reportaży ukazujących różne tragedie ludzkie, głównie dzieci, przyszli z bezinteresowną pomocą potrzebującym. Dzięki temu los dotkliwie doświadczanych bohaterów naszych audycji uległ nieoczekiwanej poprawie. 2. Laureaci konkursu Programu III PR i Gazety Wyborczej na reportaż miesiąca - luty'99 - Janusz Deblessem - 10'
Zobacz więcej na temat:  dzieci Gazeta Wyborcza Janusz Deblessem

"Człowiek spod złej gwiazdy"

W dzieciństwie przeszedł chorobę Heine-Medina, w życiu dorosłym dwa zawały, operację by passów, amputację nogi. Ożenił się z dziewczyną z domu dziecka , która nagle zmarła pozostawiając troje dzieci. Jednak żyła, jak się okazało, o 23 dni za długo, bowiem z tego powodu zgodnie z obowiązującymi przepisami , dzieci nie mogły otrzymać renty po matce. Dzięki pomocy ludzi dobrej woli, którzy zmuszeni byli obejść prawo, dzieci otrzymały rentę. Dziś samotny, niepełnosprawny ojciec wychowuje dzielnie trzech synów, z którymi ma doskonały kontakt. To dzieci dają mu siłę do życia. Po audycji: rozmowa z prawnikiem od ubezpieczeń . Czy zmieniły się przepisy, które uniemożliwiły dzieciom bohatera reportażu otrzymania renty po matce ?
Zobacz więcej na temat:  dom dziecka dzieci

"Boże chroń "Orlika"

Jedynemu w Polsce szpitalowi rehabilitacji dla dzieci z chorobami nowotworowymi "Orlik" w Czermnej-Bukowinie k/Kudowy grozi likwidacja. Do tej pory zaledwie kilka Kas Chorych podpisało umowy z tą placówką. Dostawcy żywności do sanatorium na razie nie egzekwują zapłaty. Dzieci także na kredyt są leczone. "Miesięczny pobyt dzieci w naszym sanatorium wynosi ok.150tys.zł. W styczniu dostaliśmy tylko 81tys.zł." - mówi dyrektor Bronisław Kamiński. Po informacjach w lokalnej TV, radiu i prasie znajdują się ludzie dobrej woli, którzy chcą pomóc przetrwać tej unikalnej w Europie placówce. Swoisty mikroklimat sprawia, że nawet dzieci po ciężkich białaczkach dochodzą w "Orliku" do siebie.
Zobacz więcej na temat:  dzieci POLSKA Europa żywność

"Nauczycielka i uczennica"

Czwartki w Studiu Reportażuy i Dokumentu poświęcamy dzieciom, młodzieży, sprawom wychowania w szkole i rodzinie. Tego wieczoru spotkają się dwa głosy z dwu różnych reportaży, dwu różnych pokoleń , z dwu odległych epok, a jednak to zestawienie daje wiele do myślenia. "Nauczycielka", to tytuł reportażu Czesławy Borowik z Lublina, w którym tytułowa bohaterka, Danuta Charkowska, nauczająca w latach dwudziestych na Wołyniu z miłością opowiada o szkole i swoich uczniach. Z opowieści tej dowiadujemy się, co dawała dzieciom z różnych rodzin przedwojenna szkoła. Monolog osiemnastoletniej dziewczyny, bohaterki reportażu "Bo to jest matka" Liliany Kurzawskiej z Koszalina pokazuje dramat uczennicy, której dom nie zapewnia podstawowych warunków do nauki. Czy współczesna szkoła jest w stanie dostrzec jej problemy ?
Zobacz więcej na temat:  czesława borowik dzieci Koszalin Lublin wychowanie

"Tonia"

Bohaterka reportażu, Tonia, Żydówka córka przedwojennego łódzkiego fabrykanta, od wczesnej młodości zafascynowana była ideologią komunistyczną. Kiedy za działalność w ruchu młodzieżowym wyrzucono ją z gimnazjum, ojciec zlikwidował fabrykę i przeniósł się wraz z rodziną do Palestyny. Niewiele to pomogło, także stamtąd Tonia, już wraz z mężem, również działaczem komunistycznym została wysiedlona. On wyjechał walczyć w Wojnie Domowej w Hiszpanii, ona w Paryżu urodziła dwoje dzieci. Mąż zginął już na początku II wojny światowej i więcej go nie zobaczyła. Sama z maleńkimi dziećmi ukrywała się i uciekała. W przedostatniu się do Szwajcarii pomógł jej katolicki ksiądz. Tam spędziła ostatnie miesiące wojny i tam związała się z amerykańską organizacją pomagającą krajom zniszczonym przez wojnę. Jeździli po całej Europie, zakładali szpitale, ośrodki zdrowia, aż w końcu w 46 roku dotarli do Polski, gdzie m.in. wyposażyli szpital w Piekarach Śląskich. Jakiś czas później Tonię aresztowano i oskarżono o szpiegostwo na rzecz Ameryki. Była więziona na Rakowieckiej i torturowana.…
Zobacz więcej na temat:  dzieci POLSKA Paryż Europa Hiszpania

"Miłość za miłość"

Wzruszająca opowieść o bezdzietnych małżeństwie, które przygarnęło 11-cioro osieroconych dzieci, tworząc Rodzinny Dom Dziecka. W domu panuje miła i serdeczna atmosfera. Większość dzieci, które trafiły do tego domu była w bardzo niedobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Kiedy znalazły się wśród kochających, życzliwych im ludzi - poprawa następowała niemalże z dnia na dzień. Dziś za okazaną im miłość, odpłacają przybraną rodzicom ... jeszcze większą miłością.
Zobacz więcej na temat:  dzieci rodzice rodzinny dom dziecka

"Dobrze nam bez niego"

Monolog matki o tym, jak syn zamordował ojca. Zanim do tego doszło, przez prawie 20 lat ojciec znęcał się psychicznie i fizycznie nad żoną i dziećmi. Bała się go nie tylko cała rodzina, ale i mieszkańcy okolicznych wsi. Kobieta opowiada o tym, jakie było ich życie wcześniej i jak wygląda teraz. To życie zmieniła śmierć. Nikt nie może jej zaakceptować, choć była dramatycznym gestem obrony matki i znękanego rodzeństwa przed nieobliczalnym ojcem. Tragedia, która otworzyła rodzinie nowe perspektywy. Uznał to nawet sąd., co nie zmniejsza bólu matki patrzącej na oddalającego się od świata syna, który nosi w sobie pamięć i piętno ojcobójstwa.. "Poświęcił się dla nas" - mówi. Monolog kobiety przepojony jest miłością do dzieci i ludzi, którzy okazali jej pomoc i współczucie. Mimo dramatycznych przeżyć kobieta odczuwa dziś piękno świata, w którym spotkała dobrych ludzi. Audycja uzyskała I nagrodę w kategorii monologu w konkursie "Polska i Świat 1998"
Zobacz więcej na temat:  dzieci POLSKA