Polskie Radio
Section05
ekologia

Dr Piotr Chmielewski: wilk nie stanowi zagrożenia dla człowieka

- Nie jest łatwo zobaczyć wilka w naturze, pomimo tego, że jego populacja się zwiększa. Wilk jest zwierzęciem ostrożnym, które stara się unikać człowieka, takie spotkania są stosunkowo rzadkie. Dzikie zwierzęta w lesie dużo wcześniej zdają sobie sprawę z naszej obecności, niż my je dostrzegamy. Zdrowe, dzikie wilki cechują się antropofobią, lękiem przed człowiekiem - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Chmielewski, członek Stowarzyszenia "Z Szarym za Płotem" (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat ochrona środowiska ekologia Marta Hoppe wilk

Ekologia. Jednostkowe decyzje mają znaczenie, gdy trzeba pomóc Ziemi

Papierowe słomki, korki połączone z butelkami, papierowe torby w sklepach - to za mało, by uratować Ziemię przed katastrofą ekologiczną. Eksperci z Ekoeksperymentarium stawiają na edukację klimatyczną, dostarczają inspiracji do codziennych małych działań. Wiedzą, że to działa. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar ekologia Jędrzej Rosiewicz ślad węglowy ślad wodny STYL ŻYCIA młodzież

"Chronić Cię Trzeba" czyli jak uratować cietrzewie w Polsce

Kto z nas widział w Tatrach cietrzewia? W TPN żyje już bardzo niewielka populacja tych ptaków. Są na granicy wymarcia. Trzeba je aktywnie chronić, inaczej nie przetrwają. Temu służy akcja Tatrzańskiego Parku Narodowego "Chronić Cię Trzeba". Gościem Marty Hoppe był Michał Adamowicz, ornitolog, przyrodnik i podróżnik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat ochrona środowiska ekologia Marta Hoppe Tatrzański Park Narodowy

"Piątka dla Ziemi" - akcja sprzątania świata z pomocą dla zwierząt w tle

W tym roku obchody Dnia Ziemi rozpoczęły się wcześniej. To za sprawą "Piątki dla Ziemi", organizowanej przez Omenaa Foundation, Konsorcjum Filantropijne i Fundację Planet Heroes. W jej ramach na całym świecie odbywają się akcje oczyszczania lasów, łąk oraz plaż. Finałem będzie natomiast sprzątanie terenów Nieporętu z udziałem gwiazd, czemu towarzyszyć będą koncerty i warsztaty.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz ekologia środowisko akcja charytatywna

Plastik zasypuje Ziemię, a mikroplastik jest już wszędzie. Naukowcy zbadali Mazury: jest źle

Jak oszacowali naukowcy z Australii i Kanady, na dnie oceanów może zalegać aż 11 milionów ton zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych. I, co gorsza, ilość tych odpadów rośnie z każdą chwilą. Niewidoczne dla oka drobiny mikroplastiku są już wszędzie: znaleziono je w rybach i w ludzkim mózgu, w Afryce i na Antarktydzie. Badania przeprowadzone przez polskich specjalistów potwierdziły, że Polska nie jest wyjątkiem: u nas również rośnie zanieczyszczenie mikroplastikiem. A na Mazurach jest źle.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Mazury woda mikroplastik zanieczyszczenie środowisko naturalne przyroda natura ekologia Radosław Nałęcz Trójka

POLSKIE RADIO 24 Piasek pomoże w rozwoju OZE? Ekspert o innowacji z Finlandii

Magazynowanie ciepła będzie odgrywało coraz większą rolę w rozwoju OZE - ocenił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. odnawialnych źródeł energii dr Kamil Kwiatkowski. Podkreślił, że choć innowacyjną technologię pozwalającą zachować ciepło dzięki piaskowi opracowali Finowie, swoje pomysły w tej branży mają też Polacy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ekologia klimat ochrona środowiska Karol Surówka OZE GOSPODARKA

Opowieść o ptakach i świecie, który traci swoja bioróżnorodność

Stanisław Łubieński jest dziennikarzem, autorem książek i miłośnikiem ptaków. Jego opublikowana w 2016 roku książka "Dwanaście srok za ogon", opowieść o ptakach z perspektywy humanisty, została doceniona i dostała Nike Publiczności. A przede wszystkim przekonała liczne grono czytelników i czytelniczek do przyglądania się ptakom. Zwłaszcza, że ptaki przyglądają się nam!
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA natura przyroda ekologia Trójka ptaki