Polskie Radio
Section05
powstanie w getcie

"Cel był jeden, obrona własnej godności". Piotr Łysakowski o powstaniu w getcie warszawskim

- Ta godność, po latach poniewierki, była szalenie istotna. Przypomnijmy, że z końcem 1939 r. wprowadzono stygmatyzację, nakazano noszenie opasek, kłanianie się Niemcom. Na ulicach getta umierały z głodu dzieci, to są rzeczy niewyobrażalne - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Łysakowski, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA getto warszawskie powstanie w getcie Warszawa II wojna światowa okupacja niemiecka Żydzi

Warszawa: syreny zawyły, by upamiętnić 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie

Punktualnie w południe w Warszawie zawyły syreny na znak upamiętnienia 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. W stolicy rozpoczęły się też uroczystości związane ze zrywem. Trwa także akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile". Polega ona na rozdawaniu żółtych papierowych kwiatów, symbolizujących powstańczy zryw z kwietnia 1943 r.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi powstanie w getcie Holokaust II wojna światowa III Rzesza pamięć społeczeństwo Warszawa POLSKA

"Pierwiastek żydowski w naszej kulturze jest niezwykle ważny"

- Ten utwór jest refleksją, zapytaniem: jak wam się tam teraz żyje w tym niebie Icku, Rachelo, Natanie, Dwojro - mówiła w Dwójce aktorka warszawskiego Teatru Rampa Dorota Osińska, która opracowała na gitarę i wykonuje pieśń "W żydowskim niebie". Usłyszymy ją w ramach wydarzenia "Pamiętamy" - Teatry w 78. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Teatr Żydowski powstanie w getcie Monika Pilch

Zofia Bojańczyk: trzeba pamiętać o kobietach walczących w powstaniu

- Kobiety pełniły podczas powstania w getcie warszawskim bardzo wiele ról. Były m.in. łączniczkami, sanitariuszkami, kolportowały nielegalną prasę. Mam nadzieję, że pamięć o kobietach-bohaterkach będzie coraz bardziej widoczna - mówiła w Poranku Dwójki Zofia Bojańczyk z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie Muzeum Historii Żydów Polskich szkoła muzyczna Paweł Siwek Dwójka

78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jak co roku zawyją syreny alarmowe

Mija 78 lat od wybuchu powstania w getcie warszawskim. W obliczu planowanej likwidacji getta, pozostający w nim Żydzi zaatakowali Niemców. Tym samym rozpoczęło się pierwsze w Europie powstanie miejskie w trakcie II wojny światowej. Jak co roku o godz. 12.00 w stolicy zawyją syreny.
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie Żydzi III Rzesza II wojna światowa Holokaust getto warszawskie pamięć społeczeństwo POLSKA

"Jak zginąć, to w walce". Krzysztof Jabłonka o powstaniu w getcie warszawskim

- Walkę zdecydowano się rozpocząć z dwóch powodów, po pierwsze zgromadzono broń, a po drugiej, zmniejszyła się liczba ludzi w getcie, to było po gigantycznych wywózkach ludzi do Treblinki, łatwiej było podjąć walkę. Ci, którzy zostali, postanowili stawić opór i nie zginać, jak to mówiono, na marne - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Jabłonka, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA getto warszawskie powstanie w getcie Warszawa II wojna światowa okupacja niemiecka Żydzi

Jan Józef Kasprzyk: powstanie w getcie warszawskim to wspólne polsko-żydowskie dziedzictwo

- Powstanie w getcie warszawskim jest kartą historii Rzeczypospolitej. Stało się również punktem odniesienia dla państwa Izrael, jego kodem kulturowym. Było to wołanie o godność i honor Żydów, którzy powstali przeciwko Niemcom - powiedział Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA getto warszawskie powstanie w getcie Warszawa II wojna światowa okupacja niemiecka Żydzi

78. rocznica powstania w getcie warszawskim - jak ją uczcić?

19 kwietnia przypada 78. rocznica powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich Polin organizuje corocznie akcję edukacyjno-społeczną "Żonkile". W tym roku, ze względu na pandemię, akcja będzie prowadzona głównie w internecie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Aleksandra Opala Kasia Dydo Katarzyna Dydo powstanie w getcie rocznica Żydzi

Akcja Żonkile w tym roku wirtualnie. Ruszyły zapisy dla szkół

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz dziewiąty organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile i zaprasza do niej biblioteki, szkoły i instytucje kultury z całej Polski. Ze względu na pandemię większość aktywności wokół akcji przenosi się do internetu. Rekrutacja do udziału w akcji ruszyła 11 lutego.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Żydów Polskich powstanie w getcie Warszawa II wojna światowa Żydzi Holokaust historia Polski społeczeństwo POLSKA