Mahjong: zaszywam się w języku

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2024 06:50
Maja Kozłowska jest multiinstrumentalistką i singer-songwriterką. W ubiegłym roku - jako Mahjong - wydała płytę "Blackbird". - Nagrałam pamiętnik, zapis chwil z życia. Wtłoczyłam w muzykę i słowa moje emocje i przemyślenia - opowiada artystka.
Maja Kozłowska i Adam Smolarek w studiu Czwórki.
Maja Kozłowska i Adam Smolarek w studiu Czwórki.Foto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • Mahjong to pseudonim artystyczny Mai Kozłowskiej.
  • Artystka zadebiutowała solową płytą "Blackbird".
  • - Album jest intymnym notatnikiem z życia. Bo życie jest źródłem bodźców, które pchają mnie do artystycznych działań - opowiada Mahjong.

"Blackbird" - w stronę synthów

Zadebiutowała w duecie Diplodok, następnie występowała w trio HOLY Pigeon, aż przyszedł czas na solowy projekt pod pseudonimem Mahjong. Pierwszą EP-kę "Blu" wydała w 2021 roku w holenderskiej wytwórni Geertruida. "Blackbird" to już w całości jej dzieło. - Album jest różnorodny, są tu utwory skrajnie intymne, jak "For Mum" i gitarowo "rozrośnięte" - opowiada artystka. - Cieszę się też, że wchodzę w etap synthów, jestem bardzo ciekawa ich brzmienia i to mi daje dużo przyjemności. 

Notatnik z życia

Tytułowy "Blackbird" to po polsku "kos". - Osobisty symbol, który kojarzy mi się z domem, ze Świnoujściem, ze wschodami słońca, które oglądałam z rodzicami na plaży, a tata uczył mnie rozpoznawać ptaki - wyjaśnia Mahjong. - Ta płyta jest intymnym notatnikiem z życia, w którym poruszam i kwestie dzieciństwa, i dorosłości. Bo życie jest źródłem bodźców, które pchają mnie do artystycznych działań.  

"Z opowieści każdy może wziąć coś dla siebie"

Jak sama przyznaje, lubi opowiadać, bo z opowieści każdy może wziąć coś dla siebie - niezależnie od tego, czy usłyszał ją na koncercie, czy na płycie. - I to jest dla mnie najpiękniejsze, kiedy ludzie odzywają się do mnie i dzielą wrażeniami. Są tacy, którzy mówią, że moja muzyka im pomogła. Inni przyznają, że przy tych utworach płaczą. Takie przeżycia są dla mnie największym komplementem - dodaje rozmówczyni Adama Smolarka.  

Mahjong - Linden | Maja Kozłowska

Zobacz także:

Język jako bariera ochronna

Majhong tworzy po angielsku i traktuje to jako "barierę ochronną". - Zaszywam się w języku. Angielski płynie, jest plastyczny i używając go, nie wstydzę się. To oczywiście brzmi absurdalnie, bo słowa są słowami, ale w tej obcojęzycznej przestrzeni paradoksalnie czuję się bezpieczniej - opowiada artystka. - Skrobię sobie też coś po polsku, ale na razie z tym nie wychodzę. Bo za każdym razem, kiedy próbuję coś złożyć, to natychmiast to odrzucam. Zawsze jest coś nie tak, zawsze się czegoś wstydzę.  

Muzyka to nie jedyna przestrzeń, w której tworzy Mahjong. Maja Kozłowska jest także malarką i rzeźbiarką, której prace można było oglądać m.in. w szczecińskiej Galerii Próżnia i BWA we Wrocławiu.

Posłuchaj
20:37 CZWÓRKA Spoza nurtu - maja 14.01.2024.mp3 Muzyka Mahjong - rozmowa z Mają Kozłowską (Spoza nurtu/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Spoza nurtu

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Maja Kozłowska (Mahjong)

Data emisji: 14.01.2024

Godzina emisji: 22.15

kul/kk

Czytaj także

Ania Gruszczyńska i Jan Bąk: jesteśmy sezonowym duetem

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2023 11:00
Utwory na EP-kę "Megafauna" powstały w wakacje 2022 roku jako owoc pewnego tygodnia, który Anna Gruszczyńska i Jan Bąk spędzili w studiu. - Było duszno, stało powietrze, parowała ziemia. Teraz znów przywołaliśmy ten klimat - opowiadają muzycy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tkanie ambientu". Air hunger o płycie "Grace"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2023 12:40
Dawid Schindler - pod pseudonimem air hunger - tka delikatne, ambientowe kompozycje grane na gitarze. W tym roku artysta wydał płytę "Grace", a wkrótce wystąpi na koncercie razem z legendarnym kompozytorem Williamem Basinskim. 
rozwiń zwiń