Żurawie i "Nowa stocznia". Nadchodzi koncertowa intensywność

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2023 10:00
- Na naszej nowej płycie będzie intensywniej niż na "Poza zasięgiem" - mówi Mateusz Bartoszek i zdradza, że nowy album zespołu Żurawie "Nowa stocznia" usłyszymy już 24 listopada. Wcześniej muzycy wydadzą jeszcze single. 
Żurawie zapowiadają płytę Nowa stocznia
Żurawie zapowiadają płytę "Nowa stocznia"Foto: mat.pras.
  • Żurawie zapowiadają wydanie swojej nowej płyty "Nowa stocznia"
  • Zdradzają, że nadchodzący album będzie zdecydowanie bardziej intensywny. 
  • "Nowa stocznia" to album, w który włożyli dużo pracy nad konstrukcjami utworów. Odchodzą od schematów. 
  • Premiera albumu zaplanowana jest na 24 listopada. 

Minęły dwa lata od pierwszego albumu zespołu Żurawie "Poza zasięgiem". Ten czas muzycy wykorzystali na intensywne prace nad nową płytą. - Będzie zdecydowanie intensywniej. Na "Nowej stoczni" będzie więcej szybszych numerów, więcej alternatywnych strojeń, trochę niższych strojeń - zdradza Mateusz Bartoszek. - Ten album to dużo kombinowania z alternatywnym strojeniem, postawiliśmy też na trochę więcej wstawek elektronicznych w postaci drum loopów, sampli, loopów gitarowych. Ta muzyka będzie miała dużo więcej warstw, dużo więcej ścieżek, które będą się uzupełniały. 

Mateusz zdradza też, że Żurawie postanowiły odejść od utartego schematu utworów muzycznych: zwrotka, refren, zwrotka, refren, most, solo. - Chcemy, by słuchacz miał element zaskoczenia. 

Muzycy przyznają, że nowszy materiał będzie trochę cięższy, ale dalej będzie w nim słychać znane Żurawie. -  Chyba w tych utworach nie będę bardziej krzyczał - ocenia Michał Juniewicz. - Będzie mniej kawałków, w których krzyczę, ale jak już krzyczę, to krzyczę bardziej. 


Posłuchaj
50:49 2023_09_24 21_02_53_PR4_Spoza_Nurtu.mp3 Żurawie opowiadają o nadchodzącej płycie "Nowa stocznia" (Spoza Nurtu/Czwórka)

 

Mateusz, Michał i Ignacy skupili się na konstrukcji utworów, by tworzyć ciekawe struktury dźwiękowe. - Parę razy graliśmy te nowe kawałki na koncertach. Reakcja na żywo była bardzo pozytywna, mamy nadzieję, że taki będzie też odbiór płyty - przyznają. - Dużo naszego myślenia poszło w sposób konstruowania tych piosenek. Na płycie znalazła się dopiero trzecia wersja utworu "Paraliż". Męczyliśmy się z niektórymi utworami miesiącami, ale uzyskaliśmy rezultat, z którego jesteśmy zadowoleni. 

Żurawie na swoich koncertach wypadają bardzo mocno, intensywnie. Na płycie "Nowa stocznia" chcą oddać słuchaczom część tej intensywności. 

Sprawdź też:

Żurawie wydawniczo pozostają w znanym sobie labelu Koty Records. - Lubimy pracować z ludźmi, którym ufamy i znamy osobiście - podkreślają. - Dziś jesteśmy zadowoleni z tego, co stworzyliśmy i chcemy to ludziom pokazać. 

Już 29 września ukarze się pierwszy singiel z nowej płyty - "Szum". Premiera drugiego kawałka zaplanowana jest na koniec października. Cały album ukaże się 24 listopada.

***

Tytuł audycji: Spoza nurtu

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Żurawie (Michał Juniewicz i Mateusz Bartoszek)

Data emisji: 24.09.2023

Godzina emisji: 21.15

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka Adam Smolarek MUZYKA
Czytaj także

Ania Gruszczyńska i Jan Bąk: jesteśmy sezonowym duetem

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2023 11:00
Utwory na EP-kę "Megafauna" powstały w wakacje 2022 roku jako owoc pewnego tygodnia, który Anna Gruszczyńska i Jan Bąk spędzili w studiu. - Było duszno, stało powietrze, parowała ziemia. Teraz znów przywołaliśmy ten klimat - opowiadają muzycy. 
rozwiń zwiń