Kresy - postpunkowy klimat. Zespół zapowiada kolejną epkę

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2023 09:00
Kresy to czteroosobowy postpunkowy skład z Łodzi, który niedawno wydał debiutancką EP-kę "Lumer". Panowie już zapowiadają następne wydawnictwo "Kolejny miękki sen". 
Zespół Kresy - postpunkowy klimat
Zespół Kresy - postpunkowy klimatFoto: mat.pras.
  • Kresy to czteroosobowy zespół z Łodzi, który zadebiutował w 2022 roku. 
  • Wydali już pierwszą epkę pt. "Lumer"
  • Jeszcze w tym roku zapowiadają drugi minialbum "Kolejny miękki sen". 
  • Teksty piosenek Kresów inspirowane są snami, doświadczeniami, ale i kinem. 
  • W kompozycjach muzycznych szukają własnej drogi, a na koncertach stawiają na "energy". 

Kresy - postpunkowy klimat

Łódzki zespół Kresy zadebiutował w 2022. Grają intensywną muzykę gitarową zdającą się dzielić rodowód z nową falą brytyjskiego post-punka, pełną połamanych partii gitar w jazzowych skalach i gderliwej melorecytacji w stylu Marka E. Smitha.

W ciągu tego roku grupa zagrała kilkanaście koncertów w Polsce, znalazła swoje miejsce w szeregach Peleton Records i wydała swoją pierwszą EP-kę "Lumer". Z ważniejszych imprez muzycznych, na jakich pojawił się zespół, można wymienić Great September oraz Peleton Fest. Pod koniec bieżącego roku Kresy mają zamiar wydać epkę pod tytułem "Kolejny miękki sen".

- Pierwsze nasze spotkania to rok 2019. Graliśmy wtedy w różnych składach, poznaliśmy się, rozmawialiśmy o muzyce - wspomina Jan Kępiński. - Wtedy stwierdziłem, że muszę więcej zacząć grać, trochę się podszkolić. W 2022 roku zacząłem działać w stronę własnego zespołu. Janek dołączył do mnie we wrześniu 2022. 


Posłuchaj
54:49 2023_10_02 22_05_15_PR4_Formula_brzmienia.mp3 O swojej muzyce opowiadają członkowie zespołu Kresy (Formuła brzmienia/Czwórka)

 

- Można powiedzieć, że w aktualnym składzie Kresy istnieją od września 2022 - dodaje Jan Ostalski, gitarzysta i trębacz. W skład zespołu wchodzą też: Maciej Nowacki - bas, i Adam Pyzalski - perkusja. Pod kompozycjami podpisana jest jeszcze jedna osoba - to Wojciech Lumer. - Od jego nazwiska wzięła się też nazwa naszej epki. Stwierdziliśmy, że nazwisko Wojtka, naszego serdecznego kolegi, jest na tyle oryginalne, że nazwiemy tak epkę - zdradzają muzycy. - Nasze drogi musiały się rozejść w pewnym momencie, uznaliśmy, że to będzie miły gest. 

Nadchodzi "Kolejny miękki sen"

Następna epka zespołu zaplanowana jest jeszcze na ten rok. Będzie nosiła tytuł "Kolejny miękki sen".

Michał Daniluk teksty piosenek Kresów ocenia jako marzycielskie i poetyckie, jednak to film, a nie wiersze dostarczają do nich inspiracji. - Nie czerpię inspiracji z twórczości poetów, choć bardzo lubię Norwida - zdradza Jan Kępiński. - Moje teksty wynikają z własnych doświadczeń, snów, inspiracji kinem Lyncha i polskim kinem późnych lat 50. i 60., takimi filmami jak "Niewinni czarodzieje" czy "Nóż w wodzie". W tym kierunku to wszystko płynie. 

Kresy i "energy"

Koncerty Kresów są energetyczne i szybkie. Jan Ostalski przyznaje, że głównym wyznacznikiem dla muzyków jest tzw. energy. - Zawsze pytamy o to po koncercie. To jest dla nas najważniejsze - podkreśla. - Czasem się pomylimy, ale to nie jest aż tak istotne. Ważne, że jest energia, można się wyżyć, spróbować sięgnąć bliżej jakiegoś absolutu. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez kresy (@_kresy_)

Na polskiej scenie muzycznej pojawia się wiele ciekawych młodych zespołów i choć łączy je styl, np. alternatywny rock, to każdy z nich jest nietuzinkowy. - Staramy się tworzyć muzykę, która nie będzie czymś oklepanym, oczywistym - mówią muzycy. - Chcemy znaleźć swoją własną drogę, stworzyć coś, co nas usatysfakcjonuje. 

Zespół Kresy to cztery osoby i moc inspiracji. Janek Kępiński to poszukiwacz nowych alternatywnych brzmień, niszowych grup, zaś Jan Ostalski kieruję się w stronę jazzu, jazzu nordyckiego, ale sięga też po klasykę, jak płyty Tomasza Stańko czy Macieja Obary.


Pierwszą epkę Kresy wydały w Peleton Records, następna też ukaże się w tej wytwórni. Tam poczuli, że należą do rodziny zespołów. 

_________

"Formuła brzmienia" to intrygująca muzyka z całego świata. Zimna fala, postpunkowe gitary, industrialny klimat i dźwięki na granicy fałszu.    

- Uwielbiam w muzyce to, że zawsze mnie zaskoczy czymś nieoczywistym - mówi prowadzący audycję Michał Daniluk. - Zachwycam się twórczością ambitnych i zdolnych artystów. Zarówno tych, których dobrze znam i kojarzę, jak i tych usłyszanych po raz pierwszy.

 

Sprawdź też:  

***

Tytuł audycji: Formuła brzmienia

Prowadzi: Michał Daniluk

Goście: Kresy (Jan Kępiński, Jan Ostalski)

Data emisji: 02.10.2023

Godzina emisji: 22.14

mat.pras./pj/aw

Czytaj także

Aljas: zaczęłam rapować, bo nie umiem śpiewać

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2023 11:04
14 czerwca Aljas wypuściła w świat swoja ekpę "49 groszy". To efekt ponad trzech lat jej pracy i rozwoju, podczas których mogła liczyć na ogromne wsparcie przyjaciół. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzyk Krzyżyk: "Bałtyk" to jest ten album, gdzie umarło mi ego

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2023 17:45
"Bałtyk" to najnowsza płyta Jerzyka Krzyżyka, muzyka i malarza. Artysta uważa ją za najlepszy ze swoich projektów. Przyznaje też, że tworząc miał dużą potrzebę wyrażenia siebie. 
rozwiń zwiń