"Wykopki" już są. Franek Warzywa i Młody B o nowej EP-ce

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 17:00
- Ja piszę teksty, robię oprawę wizualną i śpiewam, a Młody B. tworzy przestrzeń muzyczną, aranżuje ja i gra na instrumentach. Jesteśmy odrębnymi bytami artystycznymi, ale postanowiliśmy występować w duecie - mówi Franek Warzywa. 
Od lewej Młody B., Michał Daniluk i Franek Warzywa.
Od lewej Młody B., Michał Daniluk i Franek Warzywa. Foto: Martyna Ogonek

Być jak Papa Dane

Wybili się na TikToku, wśród szerszej pokoleniowo publiczności zyskali rozgłos po wybuchowym koncercie na ubiegłorocznym OFFie, który po powszechnym żądaniu powtórzyli, zastępując odwołany koncert Shygirl. Na tym samym festiwalu zagrała wówczas grupa Papa Dance, którą artyści wymieniają jako jedno ze źródeł inspiracji. - Płyta "Poniżej krytyki" to album, który składa się z samych maxi singli. Na podobnym koncepcie oparliśmy nasze nowe wydawnictwo. Nagraliśmy piosenki, które tworzą całość, ale równie dobrze każda z nich mogłaby być "mocnym" singlem - tłumaczy Młody B. Niemało zamieszania wokół duetu wywołał też znany krytyk muzyczny Anthony Fantano, który ich utwór "Napad na bazar" udostępnił w swoich mediach społecznościowych. Sprowokował tym samym dyskusję o polskiej muzyce niezależnej.

Co mieści się w "Dużej głowie"?

- Zamiast bulw ziemniaka wykopujemy z naszego komputera numery, które chcemy szerzej udostępnić - zapowiadali na początku roku w w Czwórce muzycy projektu. Dziś ich EP-ka "Wykopki" jest już gotowa. Piosenki, które znalazły się na niej znalazły odnoszą się do sytuacji, do których artyści nawiązują także w innych przestrzeniach. Każdy utwór eksploruje inny motyw. Pierwszym singlem zapowiadającym to wydawnictwo była "Duża głowa" - To utwór - manifest. Mamy duże głowy i dużo w nich jest. Chodzi o to, co się w tej głowie mieści i co ją wypełnia: rozterki, dylematy i plany - opowiadali muzycy. - Inspiracją był fragment tekstu Thomasa Bernharda.

Sprawdź też:

- W tej chwili najwięcej energii daje mi piosenka o pomidorze. Najbardziej chcę ją śpiewać - mówi Franek. - A ja jestem najbardziej dumny ze "Święta ziemniaka" - dodaje Młody B.

Franek Warzywa & Mlody B feat. Furda - Święto Ziemniaka | Franek Warzywa

"Święto Ziemniaka" z Furdą 

Wśród gości na "Wykopkach" jest m.in. neofolkowy duet Furda. Kuba "Cukier" Podskarbi oraz Bolesław "Ren" Rygiel pojawili się właśnie w utworze "Święto Ziemniaka". - Przez wspólnych znajomych, od czasu do czasu, wpadaliśmy na siebie. Znałem ich muzykę i pomyślałem sobie, że dzięki obecności Furdy nasze utwory nie będą brzmieć tak "zachodnio". Że przyda się im polski pierwiastek - tłumaczy Młody B. - To są naprawdę bardzo wszechstronni multiinstrumentaliści i wirtuozi. Cieszymy się, że doszło do naszej współpracy.  

Posłuchaj
52:26 2023_05_10 13_07_28_PR4_Muzyczny_Lunch.mp3 Przed premierą - Franek Warzywa i Młody B o EP-ce "Wykopki" (Muzyczny Lunch/Czwórka)

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny lunch

Prowadzi: Michał Daniluk

Gość: Franek Warzywa i Młody B.

Data emisji: 10.05.2023

Godzina emisji: 13.15

kul

Czytaj także

Stach Bukowski o debiutanckim singlu: "Lew" przyniósł nam szczęście

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 14:30
W każdy czwartek w "Muzycznym lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki i zdradzamy, jak powstawały najważniejsze utwory ostatnich dekad. Tym razem jest to "Lew" - debiutancki singiel grupy Stach Bukowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Franio Mucha o "Salve Mel": to strach, że zabraknie mi czasu

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022 16:50
W każdy czwartek w "Muzycznym lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki i zdradzamy, jak powstawały Wasze ulubione utwory. Tym razem o piosence "Salve Mel" opowiada Franio Mucha.
rozwiń zwiń