Jak dbać o stopy nie tylko latem? "Kremy, dobre buty, dieta"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2023 14:59
- Latem nie musimy rezygnować z takich przyjemności jak chodzenie na bosaka po łące czy piaszczystej plaży. Zadbajmy jednak o prawidłową higienę i pielęgnację naszych stóp, by potem, jesienią, nie iść do lekarza - tłumaczyła podolog Ewa Kopaczewska. 
Zadbane stopy sprawiają, że dobrze się czujemy, zwłaszcza latem gdy lubimy chodzić na bosaka
Zadbane stopy sprawiają, że dobrze się czujemy, zwłaszcza latem gdy lubimy chodzić na bosakaFoto: shutterstock/marina shin
  • Zrogowaciały naskórek, zgrubienia i odciski, a do tego pękające pięty, przebarwienia na paznokciach i nieprzyjemny zapach - co zrobić, by tego uniknąć?
  • Kiedy zwykły pedicure to za mało i ze swoim problemem warto udać się do lekarza, na przykład podologa?
  • Jedzenie a kondycja skóry i paznokci stóp. Jaki wpływ ma dieta na ich zdrowie?
  • Wybierając buty, warto dobrze dobrać rozmiar, sprawdzić, by obuwie było wygodne: nie za małe i nie zbyt luźne

Jak wyliczała podolog Ewa Kopaczewska, latem najwięcej nieprzyjemnych niespodzianek związanych ze stopami może nas spotkać na basenach. - To mogą być różne urazy, m.in. różne urazy i rozcięcia stóp. Jednak pokłosie wakacji to często pacjenci z infekcjami bateryjnymi i grzybicznymi w obrębie skóry stóp i płytek paznokciowych - wyliczała gość Czwórki.

Dlatego warto zadbać o pielęgnację stóp latem. - Na wakacjach bywamy z higieną na bakier, chodzimy na bosaka po różnych nawierzchniach. Pod koniec dnia należy więc umyć dokładnie stopy i zastosować prewencyjnie odpowiedni preparat. Nie muszą to być leki, mogą to być na przykład środki z jonami srebra, grzybo- i bakteriobójcze. Dobrze odżywiona i zaopiekowana skóra będzie mniej podatna na urazy i choroby.

Dieta ma wpływ na zdrowie stóp

Klapki albo popularne japonki to buty, które ochronią nas przed urazem mechanicznym, ale nie przed bakteriami. - Woda swobodnie przez nie przepływa, więc jeśli ktoś ma obniżoną odporność i predyspozycje, bardzo łatwo o infekcję - mówiła ekspert. Jak zaznaczała, dieta to niezwykle ważny element w zachowaniu zdrowia stóp. -  I są na to badania naukowe. Lecząc wszelkie infekcje grzybicze, drożdżakowe od razu powinniśmy odstawić cukier - tłumaczyła Ewa Kopaczewska. 

Pedicure nie wystarczy, gdy stopy chorują

Przed letnimi wojażami wiele kobiet ma tendencję do "zamalowywania" wszystkich niedoskonałości na paznokciach u stóp - nawet jeśli paznokieć wrasta, zawija się czy pęka. - Najważniejsze jest to, by pójść na badania, poczekać na wyniki i dowiedzieć się, jakiego typu jest to grzyb. Wówczas można zastosować właściwą terapię - podkreślała gość Czwórki. Nie należy jednak całkowicie rezygnować z chodzenia bez obuwia. - Przejście po trawie, łące, piaszczystej plaży to przyjemności wakacyjne i najczęściej nie wyobrażamy sobie bez tego wypoczynku. 

Jak dobrać właściwe buty do naszych stóp?

Poważnym błędem jest niewłaściwie dobrana długość obuwia. To może wyrządzić naszym stopom wiele rodzajów krzywd.  - Najpopularniejsze to oczywiście otarcia, pęcherze czy odciski w części podeszwowej, ale jeśli mamy zbyt wąskie obuwie skóra pomiędzy palcami będzie cały czas tarta i tam zrobią się zrogowacenia. Dobrze, jeśli buty wykonane są z materiałów naturalnych albo takich, które łatwo wysuszyć i zdezynfekować - zaznaczała ekspert.

Posłuchaj
18:26 stopy_PR4_AAC 2023_07_25-15-16-51.mp3 Jak dbać o stopy nie tylko latem? Mówi podolog Ewa Kopaczewska (Czwórka do piątej) 

Najlepiej kupować buty na lato po całym dniu chodzenia, czyli w godzinach popołudniowych albo wieczornych. - Wówczas stopa może być obrzęknięta. But powinien być dobrze dopasowany, ale nie za ciasny - radziła podolog. Jak podkreślała, na polskich ulicach widać, że mamy problem z doborem rozmiaru obuwia. - Podczas przymierzania butów możemy się przejść po sklepie, sprawdzić, czy nie ma otarć, czy nic nas nie uciska. W sklepach są też czasem miarki, dzięki którym możemy sprawdzić długość naszych stóp i dobrać odpowiednią wkładkę.

Skarpety do sandałów - polski problem. Nosić czy nie?

- Ta moda wywodzi się z Azji i powstała wiele lat temu - mówiła Ewa Kopaczewska. - W Polsce takie zestawienie bywa zabawne, ale czasem jest potrzebne. Niektórzy mają zmiany skórne, których nie chcą pokazywać. Warto pamiętać, by skarpetki były z naturalnych włókien. Poza tym, jeśli są kolorowe i ładne, to noszenie ich z sandałami jest bardzo OK. 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Ewa Kopaczewska (podolog z Poradni Chorób Stopy)

Data emisji: 25.07.2023

Godzina emisji: 14.05

kd