Slot Art Festival - inspirujące miejsce spotkań

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2024 14:34
- To pięć dni wypełnionych dziesiątkami warsztatów, koncertami, imprezami, przedstawieniami teatralnymi, projekcjami filmowymi, a przede wszystkim spotkaniami z ciekawymi ludźmi - mówi Ola Zając, dyrektorka artystyczna Slot Art Festival.
Slot Art Festival - jedna z poprzednich edycji. Na zdj. warsztat bębniarski
Slot Art Festival - jedna z poprzednich edycji. Na zdj. warsztat bębniarskiFoto: PAP/Szymon Pulcyn
  • Slot Art Festival to festiwal rozwoju, który odbywa się w dawnym opactwie Cystersów w Lubiążu. 
  • Tegoroczna edycja potrwa od 9 do 13 lipca 2024 roku.
  • W tym celu powstaje specjalne miasteczko festiwalowe, które każdego roku jest zamieszkiwane przez tysiące uczestników imprezy z kraju i z zagranicy.
  • Slot Art Festival to mnóstwo wydarzeń i atrakcji, o których opowiada Aleksandra Zając, dyrektorka artystyczna festiwalu. 

Slot Art Festival to unikalny eksperyment na pograniczu sztuki i działań społecznych, w którym zaciera się granica między twórcą a odbiorcą. Na początku lipca do niewielkiego Lubiąża na Dolnym Śląsku przyjeżdża kilka tysięcy osób, aby razem tworzyć, pracować i mieszkać, poszukując "sztuki życia". W tym roku Slot Art Festival odbędzie się w dniach 9-13 lipca.


Slot Art Festival - gdzie się odbywa? 

– W dzikiej przyrodzie nad Odrą znajduje się wyjątkowy obiekt – klasztor w Lubiążu, który dawniej był największym opactwem Cystersów na świecie. W tym momencie przez większość roku stoi zupełnie pusty. Jest to barokowy obiekt, prawie trzy razy większy od Wawelu – opowiada gościni Czwórki. – To tutaj przyjeżdżają ludzie ze wszystkich stron Polski, ale też z zagranicy. Pochodzą z bardzo różnych środowisk, bardzo różnych baniek światopoglądowych i są w bardzo różnym wieku. Spotkamy tutaj zarówno nastolatków, rodziny z dziećmi, a także seniorów. Wszyscy zamieszkują efemeryczne miasteczko. Nie ma tu prądu ani instalacji wodnych, więc to wszystko budujemy własnymi rękami. Z nami jest ponad tysiąc wolontariuszy, którzy stawili się tutaj, żeby stworzyć całą infrastrukturę.

 


Slot Art Festival - co to za wydarzenie?

Slot Art Festival to jeden z największych festiwali kultury alternatywnej w Polsce, podczas którego każdy znajdzie coś dla siebie.

- Jest to wydarzenie interdyscyplinarne, w którym mamy pięć różnych działów programowych. W tegorocznym programie znajduje się ponad 150 różnych warsztatów: muzycznych, plastycznych, biznesowych, psychologicznych, ale też językowych, które są prowadzone przez ochotników - opowiada Aleksandra Zając. - Ale to są też koncerty na 10 różnych scenach, pokazy teatralne, filmowe i wystawy. To także spotkania i wiele przeróżnych rozmów z gośćmi specjalnymi. Pojawi się m.in. Katarzyna Błażejewska-Stuhr, Jerzy Górski, pojawią się reportażyści tacy jak Max Cegielski, będą także pomniejsze, kameralne rozmowy.To czas na zdobywanie wiedzy, poszukiwanie i pogłębianie pasji, rozwijanie hobby, a także okazja do ciekawych spotkań. To między innymi dlatego Slot Art Festival cieszy się tak dużą popularnością.


Posłuchaj
05:37 CZWORKA/Budzikom śmierć Slot Art Festiwal 08.07.2024.mp3 O programie Slot Art Festival opowiada Aleksandra Zając, dyrektorka artystyczna festiwalu (Budzikom śmierć/Czwórka)

 

Ważny klimat i energia

- Czasem słyszymy, jak festiwalowicze mówią, o tym, jak pakują sobie tę energię, która tutaj panuje, do walizki na cały rok. Przede wszystkim myślę, że zabierają ze sobą trochę więcej ufności i życzliwości wobec siebie nawzajem. Także trochę więcej zachwytu i pasji tym, jak różnorodna jest twórczość, ale też doświadczenie w próbowaniu bardzo różnych rzeczy - zauważa rozmówczyni Uli Kaczyńskiej. - Bo nie tylko oglądamy to, co się dzieje na scenach, nie tylko słuchamy tego, co się dzieje podczas spotkań, ale także bardzo wielu rzeczy doświadczamy w pracach z ciałem i manualnych. Myślę, że przede wszystkim uczestnicy wywożą stąd dużo więcej pewności siebie i miłości do siebie nawzajem.


*** 

Tytuł audycji: Budzikom śmierć!

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Aleksandra Zając (dyrektorka artystyczna Slot Art Festival)

Data emisji: 08.07.2024

Godzina emisji: 7:45

aw/wmkor