Polskie Radio
Section05
rozwój osobisty

Prawdziwe oblicze pokolenia Z. Krzywdzące stereotypy kontra rzeczywistość

Roszczeniowi małolaci, którym nie chce się pracować – takie niemiłe, wręcz brutalne opinie można usłyszeć o pokoleniu Z, czyli osobach urodzonych po 1998 roku. Czy naprawdę tacy są? Co sami myślą o sobie i o innych generacjach? Na te pytania kompleksowo odpowiada nowy raport.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo pokolenie z raport badanie badanie raport rynek pracy influencer praca rozwój osobisty zarobki pieniądze zdrowie psychiczne millenialsi Robert Grzędowski Trójka

"Polska Rozmawia". Jak rozmawiać z ludźmi o innych poglądach?

Rozmowa to fundament naszego funkcjonowania w społeczeństwie, w którym wiadomo, że ludzie mają różne poglądy. - Dobrze jest się pięknie różnić, ale należy szukać sposobu na to, żeby się dogadać. Żeby się usłyszeć i zrozumieć - mówi w Czwórce Emilia Kaczmarek, koordynatorka projektu "Polska Rozmawia".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo społeczeństwo rozmowa komunikacja rozwój osobisty szkolenia

Praca z nawykami. Jak może nam pomóc w codziennym życiu?

Psychoterapeutka Anna Mochnaczewska przekonuje, że nie ma magicznych rozwiązań ani cudownych recept na szczęście. Istnieją nawyki, które możemy wyrobić i utrwalić w naszym życiu. - Praca z nawykami to istotna część naszego samorozwoju. W tym bardzo pomocna jest perspektywa "zdrowego dorosłego" - mówi terapeutka w Czwórce. - Im więcej jesteśmy w tym trybie, tym więcej przeżywamy sytuacji w zgodzie ze sobą.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zdrowie dobrostan Jakub Jamrozek psychologia rozwój osobisty zdrowie psychiczne

Stoicyzm - jak go stosować, by być spokojnym i szczęśliwym?

Obok nas jest wojna, mamy sporą inflację, niepokoi nas niepewność jutra, wielu z nas ma wieloletnie kredyty - czas jest trudny. W Czwórce sprawdzamy, czy stoicyzm to filozofia, według której zasad łatwiej nam żyć. - Szukajmy spokoju w sobie i starajmy się skupić aktywnie na tych rzeczach, które od nas zależą - mówi dr Piotr Stankiewicz, filozof stoicki, pisarz i wykładowca.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka psychologia edukacja Weronika Puszkar rozwój osobisty filozofia

Trwa nabór do projektu "Zakorzenione – liderki dla środowiska" dla kobiet działających na obszarach wiejskich

Na wsiach wiele jest aktywnych, twórczych i wyjątkowych pod wieloma względami kobiet, o których wciąż niewiele się mówi. Fundacja Roll-na powstała z potrzeby mówienia o aktywności kobiet mieszkających na wsi, które bezinteresownie działają na rzecz innych osób, aktywizują społeczności i organizują całe życie społeczne wsi. Celem fundacji jest walka ze stereotypami, wspieranie kobiecych organizacji oraz edukacja. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców kobieta rozwój osobisty wieś

Dlaczego tak trudno zrozumieć nastolatka? Jak oswoić dojrzewanie dziecka?

Kiedy nasze dziecko zaczyna dojrzewać, często czujemy się zwyczajnie zagubieni. To rodzicielskie zagubienie nie jest jednak tożsame z tym, co przeżywa dziecko. Często nie nadążamy za tak naprawdę naturalnym procesem, który zachodzi w nastolatku. Dlaczego tak trudno zrozumieć nastolatka? Jak neurobiologia może pomóc w codziennych relacjach? Czy popkultura to najlepsza przestrzeń do spotkania?
Zobacz więcej na temat:  młodzież emocje rozwój osobisty rodzicielstwo Strefa Rodzica Marcin Perfuński

Jak znaleźć równowagę między pracą a rodzicielstwem?

97% przerw zawodowych ze względu na opiekę nad dzieckiem dotyczy kobiet. Połowa matek dzieci do lat trzech nie wraca do pracy. Tylko 1% ojców w Polsce korzysta z urlopów rodzicielskich (rodzicwmieście.pl). Rodzice to prawdopodobnie największa grupa zawodowa. Jak rynek pracy patrzy na rodziców? Na jakie wsparcie mogą oni liczyć ze strony pracodawcy? Co zmieni się w prawie pracy w najbliższych tygodniach? Jak pomóc mamom w powrocie do aktywności zawodowej?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo macierzyństwo rozwój osobisty praca prawo pracy

Piotruś Pan – chłopiec w ciele dorosłego mężczyzny

Piotruś Pan to dorosły mężczyzna, który nie chce dojrzeć, nie potrafi tworzyć poprawnych relacji, jest uroczy i lubiany przez wszystkich. W większości przypadków relacje Piotrusia Pana są dosyć płytkie, oparte na sympatii i kompletnym braku odpowiedzialności za to, co robi. Osoba z syndromem Piotrusia Pana nie potrafi podjąć decyzji, zwykle przerzucają odpowiedzialność za swoje czyny i niepowodzenia na innych, żyje tu i teraz bez myślenia o tym, jakie konsekwencje wynikają z tego, co robią.  
Zobacz więcej na temat:  mężczyzna psychologia rozwój osobisty Aleksandra Jasińska Strefa Rodzica radio dla rodziców

Dzień przedsiębiorczości 2023. "Każdy z młodych ludzi ma tysiące możliwości"

Jednym ze sposobów, by zdobyć pewność, że w przyszłości polubimy swoją pracę, jest wzięcie udziału w Dniu przedsiębiorczości. - Chcemy dać młodym ludziom wiatr w żagle, pokazać, że przed nimi stoi ogrom zawodowych możliwości i dróg rozwoju - tłumaczyła Barbara Szymczyk-Opiłka z Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka edukacja Oliwia Krettek rozwój osobisty

Czy współczesna kobieta to nadal stereotypowa "kura domowa"?

Jak odnaleźć równowagę w dbaniu o dom, rodzinę, własne potrzeby i pracę zawodową? Czy współczesna kobieta zajmująca się domem to nadal stereotypowa tzw. "kura domowa"? Czy kobiety niepracujące zawodowo, ale dbające o dom i rodzinę nadal słyszą zdanie "Masz czas, przecież Ty nic nie robisz." O tym w "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom rozmawialiśmy 8 marca w Dniu Kobirt. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci kobieta rozwój osobisty

Moje wewnętrzne dziecko - czyli kto?

Każdy z nas był kiedyś dzieckiem. Coraz częściej mówi się o wewnętrznym dziecku, a w szczególności o wewnętrznym dziecku, które nie jest do końca szczęśliwe i zaopiekowane, jednak co to właściwie oznacza? Przez całe dzieciństwo jesteśmy uczeni tego, jak wyzbyć się dziecięcości i dążyć do ideału, jakim jest dorosłość. Gdy mówimy o kimś, że jest niedojrzały, nie mamy przecież na myśli komplementu.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców medytacja rozwój osobisty Mikołaj Foks

Jak przestać bać się swoich lęków?

Każdy z nas ma jakieś lęki – większe lub mniejsze, przytłaczające lub dyscyplinujące, ale zawsze indywidualne, niepowtarzalne, osobiste. Lęki bywają zrośnięte z nami na stałe albo czasami po prostu przychodzą, gdy okoliczności im sprzyjają. Niekiedy je wypieramy lub z nimi walczymy, a one uparcie w nas trwają. Wydają się nie do pokonania i paraliżują naszą aktywność albo wręcz podkopują nadzieję na lepszą przyszłość. Nie są jednak wszechmocne i można nad nimi zapanować, a także nauczyć się z nimi żyć.  
Zobacz więcej na temat:  emocje psychologia rozwój osobisty psychologia dziecięca