Fismoll: chcę stworzyć muzykę, którą można odbierać wszystkimi zmysłami

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2013 15:00
Niedawno usłyszał, że urodził się w Reykjaviku, choć nigdy tam nie był. Swoją pierwszą, dość melancholijną płytę wydał w czerwcu. O skandynawskich korzeniach (ale nie krwi), muzyce i wzruszenaich Fismoll opowiadał w Czwórce.
Audio
  • Fismoll opowiada o swojej muzyce i debiutanckiej płycie (Ex Magazine/Czwórka)
Fismoll w Czwórce
Fismoll w CzwórceFoto: Bartosz Bajerski

- Moja mama jest Polką, a tata Polakiem. Nie wiem skąd pomysł, że urodziłem się w Reykjaviku, jak napisała jedna z gazet - mówi Fismoll w Czwórce. - Mój dziadek jest profesorem i zagłębił się w historię mojego nazwiska. Wyszukał, że pochodzimy ze Szwecji, nasz przodek przyjechał z potopem szwedzkim - wyjaśnia.
Fismoll pochodzi z muzycznej rodziny. Dźwięki i instrumenty od zawsze były obecne w jego życiu.
- Jak cofam się w przeszłość to pamiętam bajkę "Iskierki" Turnaua, dużo muzyki Enyi i Lary Fabian. Teraz tego nie słucham, ale pamiętam też, że tata mi śpiewał jakieś kołysanki - mówi gość Uli Kaczyńskiej, który nie wyobraża sobie życia bez muzyki.

Fismoll tworzy muzykę melancholijną, trochę smutną, klimatem przywołującą jesień, lub przynajmniej babie lato. - Brakowało mi pierwotności w moim życiu, samotności, dużo się działo, było dużo gadania, które do niczego nie prowadziło - mówi Fismoll. - Przez tworzenie muzyki mogłem wrócić do tego, czego mi brakowało.
Artysta inspiruje się szczegółami, smutną dziewczyną w tramwaju, ruchem jej dłoni, wzrusza go wschód słońca, gdy jedzie pociągiem o 4 nad ranem, kilka saren na łące.

Pierwszym recenzentem utworów Fismolla jest tata, potem przyjaciele i Bóg, jednak jak zaznacza artysta jeśli chodzi o muzykę, to jest egoistą. Sam komponuje swoje utwory, buduje je, nie zrezygnuje z dźwięku, jeśli jest do niego przekonany.
- Chce tworzyć muzykę, którą można odbierać wszystkimi zmysłami - mówi Fismoll w Czwórce. - Chciałbym złączyć te wszystkie rzeczy. Kręci mnie, żeby coś było namacalne mimo że to się słyszy - dodaje.

Debiutancka płyta Fismolla ukazała się 18 czerwca, na jej okładce drzewo narysowane przez przyjaciela artysty, Jędrzeja Guzika.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka MUZYKA
Czytaj także

Elvis Deluxe: psychodelia jest wpisana w stoner rocka

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 09:30
Zanim na Opene'rze eksploduje Queens Of The Stone Age w Czwórkowym studiu pojawili się polscy pionierzy stoner rocka - formacja Elvis Deluxe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Deska, beatbox i dobra muzyka

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 16:41
W piątek w "Poranku OnLine" będziemy celebrować dwa ważne święta - Dzień Deskorolki ;) i Dzień Muzyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anja Kraft na żywo w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2013 15:11
Anja Kraft to młoda didżejka, która ucieka od trendów i utartych schematów, pokazując publiczności wyłącznie własną, oryginalną wizję muzyki elektronicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gavlyn zdobywa świat!

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2013 20:00
Jest jedną z najbardziej utalentowanych młodych raperek na świecie. 4 lipca zagra swój pierwszy koncert w Polsce, a w Czwórce opowie o tym, co ją kręci w muzyce i jakie ma plany na przyszłość. Zapraszamy na spotkanie z Gavlyn.
rozwiń zwiń