Mimesis - Protezy Bioniczne

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 20:33
Projekt Mimesis - Protezy Bioniczne jest przedsięwzięciem grupy licealistów uczęszczających do jednego z czołowych liceów matematycznych w Warszawie. Głównym celem jest zbudowanie w pełni funkcjonalnej protezy bionicznej (czyli takiej która jest sterowana za pomocą sygnałów elektrycznych przechodzących przez mięśnie i umożliwia pełen zakres ruchów amputowanej kończyny) i dostarczenie jej osobie po amputacji przedramienia.
Mimesis - Protezy Bioniczne
Mimesis - Protezy BioniczneFoto: mat. pras.

Podobne rozwiązania dotychczas nie były dostępne dla większości potrzebujących ze względu na wysoką cenę. Licealiści zminimalizują koszty wykonania protezy poprzez zastosowanie technologii druku 3D oraz niestrudzonej wolontaryjnej pracy. Chcą również zapewnić wsparcie w nauce obsługi urządzenia oraz pomoc w przypadku trudności w jego użytkowaniu. Pragną udostępnić wyniki swojej pracy pod ogólnodostępną licencją (nie do zastosowań komercyjnych), aby pomóc jak największej liczbie osób potrzebujących. Liczą na stworzenie społeczności wokół samodzielnie wykonywanej protetyki oraz zainteresowanie tym tematem ludzi na całym świecie.

Bardzo ważnym aspektem przedsięwzięcia są wartości edukacyjne. Dzięki realizacji projektu uczniowie zamierzają poszerzyć wiedzę swojego otoczenia dot. problemów z jakimi na co dzień spotykają się ludzie z niepełnosprawnością.

Zespół projektowy: (uczniowie CXXII LO im. Ignacego Domeyki w Warszawie)

  • Jakub Szczepaniak
  • Jan Wojciechowski
  • Kinga Leśniewska
  • Antoni Popecki

Ich pasją jest pomaganie innym poprzez kreatywne wykorzystanie najnowszych technologii. Interesuje ich jak można wykorzystać nowoczesne rozwiązania, aby naśladować budowę człowieka. Angażują się w wiele akcji charytatywnych oraz uważają, że każdy powinien mieć możliwość aby w pełni korzystać z życia. Zawsze chcą się rozwijać i podejmować nowe wyzwania, dlatego zdecydowali się stworzyć protezę bioniczną, której konstrukcja nie będzie wymagała wielkich nakładów finansowych.