Polskie Radio
Section05
liceum

Maturalny Nobel. Uczennice i uczniowe zmieniają świat na lepsze

Maturalny Nobel to nagroda stypendialna dla uczennic i uczniów ostatniej klasy szkół średnich, chcących zmieniać świat na lepsze. Właśnie poznaliśmy laureatkę tegorocznej odsłony. Marcelina Maciąg została wyróżniona za projekt "Niebieskich skrzyneczek", które będą dla uczniów wsparciem w dbaniu o zdrowie psychiczne.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA edukacja liceum młodzież hobby Kamil Jasieński uczniowie zdrowie psychiczne

Festiwal Ludzi Aktywnych Kulturalnie (FLAK) - jak się zgłosić?

FLAK, czyli Festiwal Ludzi Aktywnych Kulturalnie organizowany jest przez Liceum Ogólnokształcące im. Miguela de Cervantesa w Warszawie. Właśnie trwa nabór do kolejnej edycji wydarzenia. - To festiwal stworzony przez uczniów dla artystów amatorów - mówią organizatorzy Anna Kwiatkowska i Franek Bichta. - Czekamy na zgłoszenia zarówno od amatorskich zespołów teatralnych jak i muzycznych.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo młodzież liceum KULTURA

Raport: tylko połowa ukraińskich dzieci mieszkających w Polsce chodzi do szkoły

W Polsce przebywa około 300 tys. ukraińskich dzieci. Ponad połowa (53 proc.) z nich jest poza systemem szkolnym. Nie wiadomo, co dzieje się ze 150 tys. uczniów i uczennic z Ukrainy - wynika z raportu "Uczniowie uchodźcy w polskim systemie edukacji. Co mówią nowe dane?" autorstwa Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dzieci młodzież uczniowie szkoła edukacja szkoła podstawowa liceum społeczeństwo Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2024 uchodźcy migracja

Ze szkoły średniej w samodzielne życie. Z czym wiąże się wkraczanie w dorosłość?

Dla wielu osób okres nauki w szkole średniej był wejściem w dorosłość, a jednym z pierwszych w nią kroków była ostatnia klasa. Wtedy, przynajmniej przez chwilę, trzeba było się zastanowić nad swoją przyszłością, która - o czym warto przypominać - nie zawsze okazywała się zgodna z wyobrażeniami młodzieży.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Grzegorz Jankowski Izabela Kostyszyn szkoła liceum

Pedagog: zmiana systemu edukacji to wyzwanie dla dziecka z doświadczeniem emigracyjnym

Nasze dzieci przez siedem lat jeździły ze mną do polskiej szkoły w Bazylei, gdzie pracowałam, i przygotowywały się do powrotu do Polski. Intensywne wsparcie podjęliśmy w wakacje przed rozpoczęciem nauki w polskim systemie edukacji. Zdały egzaminy, mówiły i czytały po polsku. Wszystko wydawało się być na swoim miejscu. I faktycznie w zderzeniu z rzeczywistością tak nam się tylko wydawało – wspomina Dobromiła Fruga, pedagog, mama z doświadczeniem emigracyjnym.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa dzieci szkoła szkoła podstawowa liceum dwujęzyczność dzieci dwujęzyczność wychowanie edukacja Małgorzata Frydrych

Liceum Warszawskie. Profesor Chopin i popisy uczniów

"Nie tylko w samej szkole, lecz i na ulicy strzec się będzie nieprzytomnego biegania, fikania i hałasowania", głosił jeden z punktów "Ustaw dla uczniów Królewskiego Liceum Warszawskiego". Placówka ta, mieszcząca się początkowo w Pałacu Saskim, cieszyła się bardzo wysokim uznaniem, a wśród jej wychowanków znaleźli się wybitni Polacy.
Zobacz więcej na temat:  Pałac Saski Warszawa szkoła liceum nauczyciel Fryderyk Chopin wspomnienie rozbiory Polski Prusy

Które licea i technika są najlepsze w kraju? Znamy zwycięzców rankingu

Stołeczne XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica jest najlepszym liceum w kraju, a Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie – najlepszym technikum – wynika z ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych. Ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych po raz 25. przygotował miesięcznik "Perspektywy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja szkoła dzieci młodzież NAUKA liceum technika