Płyta tygodnia: Bicep "Isles"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 22:00
Pochodzą z Belfastu, obecnie są związani z Londynem i właśnie wydali drugi album. - "Isles" to zapis historii dorastania w Belfaście. Mamy mieszane emocje związane z wychowywaniem się na wyspie. To uczucie typu "chcesz uciekać i chcesz wracać" - mówią członkowie duetu Bicep.
Bicep
BicepFoto: Dan_Medhurst/mat. prasowe

Światową rozpoznawalność Matt McBriar i Andy Ferguson zyskali na długo przed wydaniem swojego autorskiego materiału - za sprawą ich autorskiego bloga "FeelMyBicep" i serii klubowych imprez DJ-skich oraz setów pod tą samą marką. Ich pierwszy krążek "Bicep" dla Ninja Tune dotarł do TOP 20 brytyjskiej listy przebojów i przez magazyn "Mixmag" został wybrany "Albumem Roku".

BICEP | GLUE (Official Video) / Bicep

O swym nowym dziele mówią: to "migawka w czasie" - Kompozycje powstawały nie tylko z myślą o albumie, ale też o wykonaniach koncertowych. Płyta to wersja home listening, a na żywo całość zabrzmi znacznie, znacznie ciężej - zapowiadają muzycy.

Ukształtowały ich nocne imprezy w kultowym klubie Shine w Belfaście. - Wchodziłeś tam i na parkiecie bawili się ludzie z obu stron barykady, tańczyli, przytulali się. A tydzień później walczyli na ulicy - wspominają. Do dziś tamte dni wpływają na ich pracę. Na najbardziej surowych kawałkach "Isles" nadal czuć rave’owego ducha. - To było jak uderzenie młotkiem w głowę: albo intensywne, konkretne Italo podbite electro, albo agresywne techno - dodają Matt McBriar i Andy Ferguson.

Od kilkunastu lat twórcy Bicep mieszkają jednak w Londynie -  kulturowym tyglu, dzięki któremu poszerzyli swoje muzyczne horyzonty. Czy hinduski wokal dobiegający z odległego dachu, czy bułgarski chór słyszany przelotem z przejeżdżającego samochodu, czy też tureckie hity, sprawdzane na Shazam w kolejce po kebaba - te dźwięki nie pozostały bez wpływu na kształt "Isles". Jeden z singli "Apricots" to przykład tego uważnego nasłuchu. Samplując głosy tradycyjnych malawijskich pieśniarzy nagrane przez etnomuzykologa Hugh Tracey'a w 1958 roku i wydane za pośrednictwem wytwórni Beating Heart oraz występ bułgarskiego państwowego chóru The Bulgarian State Radio & Television, i zestawiając te próbki z ciepłymi syntezatorowymi brzmieniami i beatami, Bicep przypominają ducha rave’u z lat 90.jednocześnie przywołując coś utraconego lub zapomnianego.

BICEP | APRICOTS (Official Video) / Bicep

Nowa płyta duetu dotarła na 2 miejsce brytyjskiej listy przebojów. Sukces albumu zespół świętować będzie grając koncert londyńskiej Saatchi Gallery. Występ w formule live stream będzie transmitowany na cały świat - 26 lutego 2021 roku, a muzyce towarzyszyć bedą wizualizacje stałego współpracownika Bicep - Black Box Echo.

Tracklista:

1. Atlas 

2. Cazenove

3. Apricots

4. Saku (feat. Clara La San)

5. Lido

6. X (feat. Clara La San)

7. Rever (feat. Julia Kent)

8. Sundial

9. Fir

10. Hawk (feat. machìna)

mat. prasowe/kul


Zobacz więcej na temat: Czwórka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak