Płyta tygodnia. Zapowiadamy kolejną składankę od Czwórki!

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 08:29
Premiera czwartej składanki Czwórki "Będzie Głośno! Vol.4" już 29 kwietnia. Dlatego w tym tygodniu zapraszamy Was na miks poprzednich odsłon: Vol.1, Vol.2, Vol.3., i zaprezentujemy płyty dotychczasowych laureatów konkursu, czyli laureatów Ms.Obsession, Marty Zalewskiej, Sara Kordowska, Myasta, Wrona.
Będzie Głośno Vol.2 to 15 utworów artystów - uczestników konkursu Wydaj płytę z Będzie głośno
"Będzie Głośno Vol.2" to 15 utworów artystów - uczestników konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno!”Foto: Czwórka/mat. promocyjne

Z inicjatywy zespołu redakcyjnego Czwórki Polskiego Radia, od roku 2016 polscy, niezależni muzycy mają możliwość pojawienia się w Czwórkowych programach Będzie Głośno! i Lista Przebojów Będzie Głośno! i poddania ocenie słuchaczy swych produkcji, a od roku 2017 także ocenie złożonego z fachowców jury, by dostać szansę debiutu płytowego.

Zgłaszający się do konkursu artyści muszą przedstawić przygotowane przez siebie nagranie, w zamian dostając możliwość zaprezentowania go osobiście na antenie Czwórki, udziału w audycji Będzie Głośno!, a nawet zagrania mini-koncertu w programie.

To już dziesiąta płyta wydana przez Agencję Muzyczną we współpracy z Czwórką, w związku z Czwórkowymi działaniami dla wspierania młodych i zdolnych artystów. Jest wśród nich pięć płyt laureatów konkursu, winylowa płyta "The Best of Będzie Głośno!" oraz poprzednie trzy płyty z zestawem nagrań, z konkursów w poprzednich latach.

Złożone z pracowników Czwórki jury w składzie: Damian Sikorski, Hanna Dołęgowska, Karina Terzoni i Jacek Kruczek, dokonujące wyboru utworów na wydawnictwo składankowe, z roku na rok, z konkursu na konkurs, staje przed coraz trudniejszym zadaniem i większym wyzwaniem. Tak wysoki i wyrównany jest poziom nadsyłanych na konkurs "Wydaj płytę z Będzie Głośno!" materiałów.

Zobacz:

W listopadzie 2021 na rynku ukazała się płyta laureatki zeszłorocznej edycji konkursu, Wrony. Teraz słuchacze dostają do rąk zestaw utworów, który Wrona otwiera piosenką pt.: "Jak Debbie Harry". Dalej możemy posłuchać wybranych przez wspomniane jury dziewięciu piosenek, przede wszystkim z gatunków muzyki elektronicznej i synth-popowej, ale także rocka, vintage rocka, hip-hopu i funka. Trudno i niesprawiedliwie byłoby kogokolwiek wskazywać z nazwy. Tak brzmi scena niezależna! Krążek jest zapisem tego, co dzieje się wśród młodych polskich artystów, którzy jeszcze działają poza głównym nurtem.

Słuchając utworów na tej stworzonej przy współpracy ze Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS oraz Związkiem Artystów Wykonawców STOART płycie, łatwo odnieść wrażenie, że dzisiaj konkurs Czwórki ma taki charakter, jak czterdzieści lat temu Festiwal w Jarocinie. Pojawiające się tu zespoły i ich produkcje wytyczają ścieżki i trendy w polskiej młodej muzyce, i trzeba tylko czasu, byśmy te same nazwy usłyszeli wśród laureatów muzycznej nagrody Fryderyk.

Tracklista:
Wrona - Jak Debbie Harry

Tragarze - Pół tonu ciszej

Mexyk – Taśmy płoną

Emil Szwajk – Love Song

Kolumbia – Musimy biec

Korporobot – Wierzę

Footprints on the Moon – All of the Time

Raf Skowroński – Miło Cię poznać

Dark Leaves – Men’s Killers

Ruina Bar - The Furlough Song​

Poprzednia, trzecia odsłona Czwórkowej składanki ujrzała światło dzienne 28 maja ubiegłego roku. Wydawnictwo Polskiego Radia "Będzie Głośno Vol. 3" jest zbiorem utworów finalistów 4. edycji konkursu radiowej Czwórki "Wydaj płytę z Będzie Głośno". Premierze krążka towarzyszył koncert zespołu N132N4NY.  Album "Będzie Głośno Vol.3" to zbiór 12 utworów z różnych gatunków muzycznych. Wachlarz propozycji zaczyna się od spokojnej ballady, przez granie rockowe, po funk, ska i pop, a kończy na rapie. Posłuchaj koncertu N132N4NYego>>>

Składanka "Vol. 2" ukazała się na rynku w ubiegłoroczne Walentynki. W dniu premiery albumu w studiu Czwórki zagrali Lampky oraz JoBee Project, których numery znalazły się na krążku. 5 lutego miała miejsce premiera singla promującego nadchodzące wydawnictwo - utworu "Twardy reset" od zespołu Tukej. Składanka to wyselekcjonowany zbiór 15 piosenek artystów, którzy zgłosili się do trzeciej odsłony konkursu" Wydaj płytę z Będzie Głośno" w 2019 roku. Na krążku "Vol 1.", znalazło się 13 numerów, które stanowiły zapis poprzednich lat, a płyta swoją premierę miała na początku 2019 roku. 

Posłuchaj:

Dowiedz się więcej o konkursie "Wydaj płytę z Będzie Głośno"

***

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka muzyka rozrywkowa

Czytaj także

Jan Stokłosa o projekcie "Muzyka dla wolności". "Most między Ukrainą a Polską"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2022 21:36
- To był jeden taki moment w życiu. Gdy siadłem do pisania nut, wziąłem głęboki wdech. Można powiedzieć, że dopiero po pięciu godzinach wypuściłem powietrze - mówił Jan Stokłosa. Artysta opowiadał o projekcie "Muzyka dla wolności" Okeanu Elzy, Stokłosa Collective Orchestra oraz zespołu IRA. - To było metafizyczne i bardzo emocjonalne doświadczenie. 
rozwiń zwiń