Płyta tygodnia: Rubens "Piosenki, których nikt nie chciał"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2022 22:00
Po prawie 10 miesiącach od wydania przeboju "Wszystko OK?" Rubens zaprezentował swój pierwszy długogrający album - "Piosenki, których nikt nie chciał". 
Piotr Rubik
Piotr RubikFoto: Sony Music Polska/mat. prasowe

Przez wiele lat Piotr "Rubens" Rubik był gitarzystą zespołu LemON. Współpracował przy powstawaniu płyt Mroza, Wojtka Mazolewskiego, Johna Portera i Darii Zawiałow, którą wspiera także na koncertach. Podczas pandemii, gdy wstrzymano koncerty, Rubens zaszył się w domu i zaczął tworzyć piosenki na własne konto. Jak sam mówi, była to dla niego forma terapii oraz zabicia czasu. Jak przyznaje artysta, moment, w którym dostał do ręki swój pierwszy długogrający album, był niemalże mistyczny i do dziś czuje dreszcze, kiedy mówi "moja debiutancka płyta". - Wzruszyłem się, bo oto trzymałem w rękach efekt mojej całej artystycznej drogi - wspominał w Czwórce artysta. - I wcale się nie wstydzę tych emocji.

POSŁUCHAJ: "Piosenki, których nikt nie chciał". Rubens o debiutanckiej płycie >>>

Album "Piosenki, których nikt nie chciał" zawiera dwanaście autorskich, intymnych utworów. Rubens napisał, skomponował i wyprodukował każdą z piosenek. Sam też nagrał każdą partię instrumentalną, z wyjątkiem bębnów. Wszystkie numery powstały podczas pandemii. Rubens - na co dzień gitarzysta i songwriter - w momencie gdy wstrzymano koncerty, zaszył się w domu i zaczął tworzyć piosenki na własne konto. Była to dla niego forma ucieczki od trudnej rzeczywistości oraz zabicia wolnego czasu. - Chcę tym albumem po prostu powiedzieć: "Cześć, jestem Rubens. Gram na gitarze, piszę teksty i piosenki". Nie chciałem, żeby "Piosenki, których nikt nie chciał" to był jeden z tych krążków, na których koleś, który przez lata gra na gitarze, próbuje na niej udowodnić, że umie to robić dobrze. Obnażam się na tym albumie. Nie potrafię udawać, tworzyć jakiejś kreacji. Jestem twórcą, który otwiera się i opowiada o swoich przeżyciach i obserwacjach - opowiada artysta. Debiutancki album artysty to nie tylko męskie, alternatywne granie, ale także zapis męskich przeżyć. To materiał niebanalny, z naleciałościami brzmień takich artystów jak Arctic Monkeys, Tame Impala czy Radiohead.

Rubens - Wystrzeliłem Tobą się (Official Video) | Rubens

Swój pierwszy solowy koncert artysta zagrał na Stadionie Śląskim przed ponad sześćdziesięciotysięczną publicznością, jako support Dawida Podsiadły. Na początku 2023 roku ruszy we własną trasę koncertową, w której towarzyszyć mu będą muzycy z zespołu Ostatni Dzień Lata. - Chłopaki grają idealnie, czują moje piosenki, a jednocześnie dużo wnoszą od siebie. Znają historię mojego życia i przekładają ją na instrumenty - dodaje Rubens.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Rubens (@rubens____)

Rubens - Wszystko OK? (Official Video) | Rubens

mat. pras/kul/kor