Paktofonika - bądź co bądź sobą!

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 12:40
Ponad pięć tysięcy fanów żegnało Paktofonikę na koncercie w Spodku. Po raz ostatni Fokus i Rahim wystąpili w Katowicach - 21 marca 2013 roku.
Audio
  • Paktofonika - ważne ogniwo w rozwoju polskiego hip-hopu (Czwórka/Ściąga z Popkultury)
Fokus i Rahim w Czwórce
Fokus i Rahim w CzwórceFoto: Czwórka/Adam Świetlicki

Na swoim koncie mają tylko dwie płyty i mimo szczątkowego dorobku uchodzą za jeden z najważniejszych składów w historii polskiego hip-hopu. Paktofonika powstała w 1998 roku z inicjatywy Wojciecha Fokusa Alszera, Sebastiana Rahima Salberta oraz Piotra Magika Łuszcza. Debiutancki krążek grupy, "Kinematografia", ukazał się tuż przed Bożym Narodzeniem w 2000 roku i osiagnął niezwykły sukces, pokrywając sie złotem za ponad 50 tysięcy sprzedanych egzemplarzy.

Kilka dni po premierze albumu Magik popełnił samobójstwo.

- Paktofonikę zamknęliśmy w 2003 roku, kiedy to w Spodku zagraliśmy pożegnalny koncert i definitywnie rozwiązaliśmy zespół - wspomina Rahim. - Natomiast w 10. rocznicę śmierci Magika zorganizowaliśmy koncert, na którym chcieliśmy przypomnieć jego postać, a nie po raz kolejny odegrać kawałki z płyty. Mam nadzieję, że każdy kto był wtedy w Mega Clubie, zrozumiał nasze intencje.

Obecnie ani Rahim ani Focus nie chcą już wypowiadać się o Paktofonice i zgodnie podkreślają, że ten etap w ich życiu zakończył się wraz z premierą "Jesteś Bogiem" w reż. Leszka Dawida. Film powstał w oparciu o scenariusz Macieja Pisuka.

Leszek Dawid: ciężar oczekiwań wobec filmu przytłaczał mnie >>>

- Najpierw w nieistniejącej już Radiostacji usłyszałem "Jestem Bogiem". To było moje pierwsze, nieświadome, zetknięcie z Paktofoniką. Świadome nastąpiło po lekturze reportażu Lidii Ostałowskiej, który ukazał się w "Gazecie Wyborczej" w pierwszą rocznicę śmierci Magika - mówi Pisuk. - Bardzo mnie ta historia poruszyła i natychmiast zdałem sobie sprawę, że to jest najlepsza filmowa opowieść, jaka mogła mi się przydarzyć. Opowieść o pierwszym pokoleniu Polaków, które dojrzewało w nowej rzeczywistości i musiało sobie z tym nowym porządkiem radzić.

Filmowy
Filmowy Rahim i Magik

W roli Magika wystąpił Marcin Kowalczyk, który za swoją kreację został wyróżniony m. in. Złotą Kaczką oraz Nagrodą Indywidualną za najlepszy debiut na festiwalu w Gdyni. - Zgłosiłem się na casting, na którym po paz pierwszy spotkałem się z reżyserem. Zarymowałem "Jestem Bogiem" i "Plus i minus" - opowiada aktor. - Ale na ostateczną decyzję trochę musiałem poczekać. Kiedy dowiedziałem się, że zostałem wybrany zacząłem wtapiać się w moją postać. Bo nie wyobrażam sobie, żeby zagrać tę rolę bez jakiegokolwiek przygotowania.

Obok Marcina Kowalczyka w "Jesteś Bogiem" zagrali: Dawid Ogrodnik jako Rahim i Tomasz Schuchardt jako Fokus.

(kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka hip-hop MUZYKA
Czytaj także

Kfiat: człowiek miliona talentów

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 15:45
Raper, uznany breakdancer, człowiek o wielu twarzach, który żadnej pracy się nie boi - Kfiat był gościem u Numera w "DJ Paśmie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wdowa lubi pracować pod presją

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2014 12:25
- Kiedy mam wolny czas pisze mi się znacznie trudniej i o wiele bardziej rozciągam to w czasie. Natomiast kiedy wiem, że mam jakiś deadline, jest ostateczny dzień dogrania się komuś, to spinam się całkowicie - zdradza kulisy swojej twórczości w Czwórce raperka Wdowa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Vienio: zdumiewa mnie wszechobecna nienawiść

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 16:00
Jest jedną z ikon polskiego hip-hopu i człowiekiem, który budował tę subkulturę w Polsce. Wciąż ma pasję i chce się rozwijać jako artysta, ale i jednostka. - Robię swoje i nic tutaj się nie zmieni! - deklaruje w rozmowie z Krzysztofem Grzybowskim.
rozwiń zwiń