Z baletu do świata wielkiej mody. Praca, która jest pasją Karoliny Miko

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 18:49
Karolina Miko od lat z powodzeniem "ubiera" największe polskie gwiazdy estrady, m.in. Brodkę, Natalię Kukulską. Sama karierę rozpoczynała w balecie i modelingu, jednak z czasem ze sceny przeniosła się... do szwalni. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Zvonimir Atletic
Król-serial
Kostiumograf - specjalista od przenoszenia aktorów w czasie
Trenowała balet od najmłodszych lat, ale poza piruetami, interesował ją strój, który miały na sobie tancerki baletowe. W jej zawodowym życiu był epizod też w modelingu, aż w końcu z wybiegu przeniosła się do szwalni i miejsca, gdzie projektowała ubrania. Z bohaterki pierwszego planu stała się "mistrzem drugiego planu". - To był zabieg zamierzony, celowy. Chciałam kreować, jednocześnie nie będąc już na świeczniku, czyli właśnie być takim mistrzem drugiego planu - wspominała Karolina Miko w Czwórce. 
Posłuchaj
15:41 Pasjonauci/Czwórka 20.02.2021.mp3 Karolina Miko o swoich doświadczeniach w balecie i modelingu, ale także aktualnej pracy zawodowej - projektowaniu kreacji gwiazd (Pasjonauci/Czwórka) 

film projektor filmowy kino free shutt-1200.jpg
Polka scenografem najlepszego horroru roku

Potrzebowała jednak czasu, by zrozumieć, że w modzie chodzi jej o projektowanie, a nie prezentowanie kreacji. - Wszystko początkowo przychodziło mi dość łatwo, także sukcesy w zawodzie modeliki, ale ja nie byłam człowiekiem, który wiedział czego chce. Nie podążałam jedną ścieżką, ale chciałam eksperymentować i szukać swojej drogi. Dziś czuję się dojrzałą projektantką, która dokładnie wie, co chce osiągnąć - tłumaczyła gość Czwórki.

Czytaj także: 

Karolina Miko wiele zawdzięcza swojej mamie, która jako krawcowa, zaszczepiła w niej dbałość o dokładne wykroje. - Gdy zaczynałam projektowanie wspierała mnie nie tylko jako mama, ale także technicznie. Poza tym znała branżę, więc wiedziała przez co przechodzę na początku drogi i potrafiła podtrzymywać mnie na duchu - wspominała Karolina Miko. - Moja zawodowa historia jest dość długa, ale ani jako baletnica, ani jako modelka nie miałam wielkiego wpływu na to, co noszę. Zrozumiałam, że projektowanie i kreacja jest dobrą drogą do odkrycia zupełnie innych moich atutów, talentów i możliwości - opowiadała Karolina Miko. Zarówno jednak doświadczenie w balecie, jak i w modelingu pomaga jej w dzisiejszych wyzwaniach. - Sama mogę mierzyć i nosić swoje stroje, dzięki temu wiem, jak będą wyglądać potem na wybiegach. Praca na planie zdjęciowym zaś nauczyła mnie czytania stanu emocjonalnego moich modelek, to ułatwia pracę z ludźmi, daje mi wrażliwość na potrzeby drugiej strony - mówiła Karolina Miko.

Czytaj także:

Od kilku lat projektuje dla największych gwiazd polskiej estrady, m.in. Brodki, Natalii Kukulskiej, Natalii Nykiel i Bovskiej. - Moje projekty "krzyczą", by je zauważyć. To jest potrzebne na scenie, więc tam świetnie się sprawdzają. Charakteryzuje je trochę "przewrotna wesołość życia". W moich kreacjach widać ruch, skoordynowany z ruchem scenicznym artystów, dla których kreuję - mówiła Karolina Miko. 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Gość: Karolina Miko (baletnica, modelka, ale przede wszystkim - projektantka mody)

Data emisji: 20.02.2021

Godzina emisji: 11.16

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka moda