Emilia Czartoryska - specjalistka od przenoszenia aktorów w czasie

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 14:40
Tworzenie kostiumów to projektowanie wsparcia dla aktora. - Stawiam na współpracę - z reżyserem, operatorem, charakteryzatorami i scenografami, którzy wrzucają do mojego "kociołka" sugestie, inspiracje. Moim zadaniem jest to wszystko zamieszać i połączyć z własnym doświadczeniem - opowiada kostiumograf Emilia Czartoryska.
Magdalena Boczarska jako Ryfka Kij i Arkadiusz Jakubik jako Kum Kaplica
Magdalena Boczarska jako Ryfka Kij i Arkadiusz Jakubik jako Kum KaplicaFoto: mat prasowe

Ryfka chodzi w cekinach, pięknych wieczorowych strojach. Wymyśliłam sobie, że to tej roli zmienię kolor włosów. Wybrałam płomienną rudość - Magdalena Boczarska

Lubię, kiedy reżyser ma do mnie zaufanie

Jej prace mogliśmy podziwiać m.in. w "Nocy Walpurgi" Marcina Bortkiewicza, w "Fighterze" Konrada Maximiliana oraz w "Ostatniej rodzinie" Jana P. Matuszyńskiego. Emilia Czartoryska jest także twórcą kostiumów do najnowszej produkcji tego reżysera - serialu "Król" wg powieści Szczepana Twardocha. - Bardzo lubię pracować z Jankiem, bo wiem, że bardzo mi ufa. Wystarczyło, że w okresie przygotowawczym spotkaliśmy się, żeby wszystko omówić i już wiedziałam, w którym kierunku wyruszyć - wspomina rozmówczyni Beaty Kwiatkowskiej.

Posłuchaj
13:17 [CZWORKA]Pasjonauci 21 listopad 2020 czartoryska.mp3 Kostiumograf Emilia Czartoryska o pracy na planie serialu "Król" i tworzeniu "charakterów" postaci (Pasjonauci/Czwórka)

Cały pion kostiumowy i scenograficzny sprawdził się do tego stopnia, że nie musieliśmy się wysilać, żeby coś sobie wyobrażać. My byliśmy w latach 30. Michał Żurawski 

Kostiumów nie robi się z żurnala

Akcja "Króla" toczy się w dwudziestoleciu międzywojennym, w Warszawie. - Starałam się jak najsolidniej odrobić lekcję z tej epoki, bo zależało mi, żeby kostiumy wyraźnie pokazywały różnice społeczne. Musiałam przygotować je dla reprezentantów wyższych warstw społecznych, stołecznej ulicy i żydowskiej mniejszości - opowiada kostiumolog. - A to, że jakaś bohaterka jest ubrana w rzeczy, które nie pasują do siebie, to nie jest kwestia mojego błędu, tylko moja wizja tej postaci.

Posłuchaj
03:11 [CZWORKA]Pasjonauci 21 listopad 2020 krol obsada.mp3 Aktorzy z serialu "Król": byliśmy w latach 30. (Pasjonauci/Czwórka)

Moja bohaterka chodzi w garniturze z epoki. Był on dosć ciężki, gruby. I nosi krawat. W kwiaty Barbara Kurzaj

Zegarek, który stworzył postać

Kostiumy współtworzą charakter postaci, ale równie ważne są detale. - Bez zegarka nie byłoby głównej bohaterki Ryfki - śmieje się Czartoryska. - Bardzo się z Magdą Boczarską cieszyłyśmy, kiedy znalazłam go w internecie. Założyłam go na jej szyję i okazało się, że świetnie pasuje do sukienki z epoki, którą Magda nosi w serialu. Spojrzałyśmy wtedy na siebie i zgodnie powiedziałyśmy: oto narodziła się Ryfka.

"KRÓL" - nowy serial CANAL+ | oficjalny zwiastun / Canal Plus

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Gość: Emilia Czartoryska (kostiumograf)

Data emisji: 14/11.2020

Godzina emisji: 11.15

kul