Historia jednego zdjęcia: Portret Yoko Ono i Johna Lennona

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 16:25
To jedno z najsłynniejszych i najpiękniejszych zdjęć w historii - portret, na którym ona leży na plecach, a on, nagi, oplata jej ciało w pozycji embrionalnej. John Lennon nigdy nie zobaczył tego zdjęcia. Zginął, zanim miałby szansę to zrobić.
Audio
  • Historia jednego zdjęcia: John Lennon i Yoko Ono (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Zdjęcie zrobiła Annie Leibovitz, znana fotografka gwiazd. - Do czasu, gdy ta fotografia powstała, czyli do połowy lat 80. nikt nie przedstawiał w ten sposób kochanków - tłumaczy Katarzyna Urbańska, historyk sztuki. - Leibovitz zresztą słynie z tego, że przełamuje kulturowe i społeczne tabu.

Zdjęcie tej pary było przełomowe także z innych powodów. - Drugie dno tej fotografii jest takie, że to Lennon jest nagi, a Yoko - ubrana - opowiada gość Czwórki. - To odwróciło trochę dotychczasowy sposób pokazywania na zdjęciach kobiet i mężczyzn, bo na ogół zawsze było odwrotnie.

Dowiedz się więcej o historii tego wyjątkowego zdjęcia, słuchając nagrań ze studia z audycji "Stacja Kultura".

Historię współczesności doskonale można udokumentować przy pomocy fotografii, a błysk fleszy towarzyszył większości ważnych wydarzeń na świecie w XX wieku.

Zdjęcia są nie tylko pamiątkami, bywają także dowodami w sprawach kryminalnych. Za każdym z nich kryje się jakaś historia, czyjś dramat, bądź najszczęśliwsze chwile życia. W nowym cyklu Czwórki pt. "Historia jednego zdjęcia" będziemy opisywać najsłynniejsze fotografie.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka John Lennon Yoko Ono