Prawdziwy kibic... czytać się nie boi

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 18:00
O polskiej piłce nożnej w okresie II Rzeczpospolitej... prawie wszystko.
Piłka nożna w Polsce - tom 3.
Piłka nożna w Polsce - tom 3.Foto: sklep.rocznikpilkarski.pl

Na rynku wydawniczym ukazała się kolejna książka z serii Historia sportu - "Piłka nożna w Polsce, tom 3". Tym razem jest to wydanie specjalne dotycząca okresu 1927-1939.
Książka już samą swoją objętością budzi szacunek - ponad 550 stron formatu A4, na których można znaleźć absolutnie rekordową liczbę  1356 historycznych fotografii. Jest bardzo szczegółowym opisem polskiej piłki nożnej w okresie II Rzeczpospolitej - od reprezentacji... po niższe klasy krajowych rozgrywek ligowych.

Ta książka to dokończenie i uzupełnienie pracy Józefa Hałysa. Podjęli się tego Piotr Dobosz, Edwin Kowszewicz i Leszek Śledziona. Ich mozolna praca zaowocowała najbardziej szczegółowym opracowaniem dotyczącym piłki nożnej przedwojennej Polski, jakie można znaleźć na rynku wydawniczym oraz... poprawieniem błędów znajdujących się we wcześniejszych publikacjach dotyczących tego okresu w polskim futbolu.
Przykładem takiego "piłkarskiego przekłamania" może być historia bramkarza - Eryka Tatusia z Ruchu Wielkie Hajduki. Po igrzyskach w Berlinie w 1936 roku nasza reprezentacja rozegrała dwumecz tego samego dnia - 6 września. W Belgradzie Jugosławia ograła nas aż 9:3, a w Rydze inny skład zremisował z Łotwą 3:3. We wcześniejszych opracowaniach do 65. minuty w tym meczu miał występować właśnie Eryk Tatuś. Wnikliwe badania autorów wykazały jednak, że 90 minut w tym spotkaniu rozegrał w polskiej bramce Lucjan Rudnicki z Warszawianki... Tak więc - zdaniem autorów - nazwisko Tatusia warto usunąć z wykazu przedwojennych reprezentantów Polski, gdyż w kadrze nie zagrał ani razu.

Podobnych historii w tej książce znajdziecie znacznie więcej, a jej lektura może uzupełnić Waszą wiedzę o polskiej piłce okresu przedwojennego, bądź zachęcić Was do zainteresowania się nie tylko bieżącymi wydarzeniami, ale też tymi sprzed lat, które potrafią być równie fascynujące jak współczesne.

***

Darek Matyja


Zobacz więcej na temat: SPORT Czwórka

Czytaj także

Puszcza gra dalej w Pucharze Polski

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 08:01
Cracovia i Legia także awansowały do ćwierćfinału Pucharu Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy pary ćwierćfinałowe piłkarskiego Pucharu Polski

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 12:30
Będzie ciekawie: Legia zagra z Piastem, a broniąca tytułu Cracovia z Chojniczanka Chojnice.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Legia zremisowała z Jagiellonią

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 01:00
Pogoń wciąż liderem piłkarskiej ekstraklasy. 
rozwiń zwiń