Dawid Tomala mistrzem olimpijskim w chodzie na 50 km

Polscy sportowcy mają już 11 medali letnich igrzysk olimpijskich w Tokio.
Dawid Tomala
Dawid TomalaFoto: PAP/EPA / Kimimasa Mayama

Dawid Tomala został mistrzem olimpijskim w chodzie na 50 km.
Polak od początku rywalizacji szedł na czele grupy, a w połowie dystansu zdecydwał się na samotny atak. który okazał się skuteczny.
Do mety doszedł w czasie 3 godziny, 50 minut i 8 sekund i o 36 sekund, wyprzedził drugiego na mecie Niemca Jonathana Hilberta.
Na 11. miejscu zawody ukończył Artur Brzozowski.

Był to 11. medal polskich sportowców startujących w letnich igrzyskach olimpijskich w Tokio, choć akurat rywalizacja chodziarzy odbyła się w Sapporo.

12. medal dla Polski w piatek wywalczyła Maria Andrejczyk, która w rzucie oszczepem była druga.

Polscy medaliści w Tokio:
Złoto:
- Lekkoatletyczna sztafeta mieszana 4x400 metrów (Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Karol Zalewski, Kajetan Duszyński oraz Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Dariusz Kowaluk)
- Anita Włodarczyk - rzut młotem
- Wojciech Nowicki - rzut młotem
- Dawid Tomala - chod na 50 km
Srebro:
- Karolina Naja i Anna Puławska - kajakarstwo, K-2 500 metrów
- wioślarska czwórka podwójna kobiet (Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Sajdak. Marta Wieliczko, Katarzyna Zillmann)