Wygrana Manchesteru City i Realu Madryt w LM

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 08:05
Broniący trofeum piłkarze Manchesteru City wygrali na wyjeździe z FC Kopenhaga 3:1 w pierwszym meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów, a Real Madryt pokonał RB Lipsk 1:0.
Trofeum Ligi Mistrzów
Trofeum Ligi MistrzówFoto: Shutterstock.com/Review News

W poniedziałek rozpoczęła się faza pucharowa piłkarskiej Ligi Mistrzów. Broniący trofeum Manchester City pokonał na wyjeździe FC Kopenhaga 3:1 w pierwszym meczu 1/8 finału.
Całe spotkanie w bramce Kopenhagi rozegrał - Kamil Grabara. W szóstej minucie Polak efektowną paradą obronił uderzenie głową Portugalczyka Rubena Diasa, ale już w 11. przy precyzyjnym uderzeniu Kevina De Bruyne nie miał większych szans i goście objęli prowadzenie.

Kolejne minuty to całkowita dominacja City. Obrońcy tytułu nie ustawali w atakach mimo kontuzji Jacka Grealisha, który musiał opuścić boisko. Jednak w 34. minucie błąd przy wybiciu piłki popełnił brazylijski bramkarz Ederson, przejęli ją rywale, a po chwili akcję wykończył debiutant Magnus Mattsson, niespodziewanie doprowadzając do wyrównania.

Na przerwę w lepszych nastrojach schodzili jednak piłkarze Manchesteru. W doliczonym czasie nieco przypadkową asystę miał De Bruyne, a Portugalczyk Bernardo Silva pokonał Grabarę sprytnym strzałem zewnętrzną częścią stopy.

Wynik ustalił w trzeciej doliczonej minucie drugiej połowy Phil Foden. Polski bramkarz znów nie miał szans, ale wcześniej kilka razy uratował swój zespół przed stratą bramki, m.in. broniąc dwa uderzenia Norwega Erlinga Haalanda w ciągu kilku sekund.

O ile przewaga Manchesteru City w Kopenhadze nie podlegała dyskusji, to RB Lipsk rywalizował z Realem jak równy z równym. Gospodarze mieli m.in. dziewięć celnych strzałów, ale z każdym poradził sobie ukraiński bramkarz Andrij Łunin. Ponadto w trzeciej minucie do siatki "Królewskich" trafił Słoweniec Benjamin Sesko, ale gol nie został uznany ze względu na pozycję spaloną. Sytuacja była jednak kontrowersyjna, a VAR nie skorygował - jak się wydawało - błędnej decyzji Bośniaka Irfana Peljto.

Zwycięskiego gola strzelił w 48. minucie po efektownej, indywidualnej akcji Brahim Diaz.

Na środę zaplanowano kolejne mecze 1/8 finału. Lazio Rzym zagra z Bayernem Monachium, a Paris Saint-Germain z Realem Sociedad.

Więcej o innych wydarzeniach sportowych znajdziecie w dźwiękowych wersjach Sportowego Podsumowania Dnia i Przeglądu Sportowego.

03:17 Sportowe podsumowanie dnia - 13 lutego 2024.mp3 Sportowe podsumowanie dnia - 13 lutego 2024

03:27 Poranny przegląd sportowy - 14 lutego 2024.mp3 Poranny przegląd sportowy - 14 lutego 2024

***

Darek Fiuk

Rozpoczęła się runda wiosenna w piłkarskiej ekstraklasie. W pierwszym meczu 20. kolejki Stal Mielec wygrała z Puszczą Niepołomice 2:1.

Reprezentacja Polski w hokeju na lodzie przegrała z Koreą Południową po dogrywce 2:3 w ostatnim meczu turnieju prekwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich 2026.

Polka zdobyła srebrny medal w kat. 49 kg uzyskując w dwuboju 170 kg.