Polskie łyżwiarki szybkie na podium mistrzostw świata w Calgary

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2024 08:05
Andżelika Wójcik, Iga Wojtasik i Karolina Bosiek zdobyły brązowy medal w sprincie drużynowym mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim w kanadyjskim Calgary.
Na zdjęciu Andżelika Wójcik, Iga Wojtasik i Karolina Bosiek
Na zdjęciu Andżelika Wójcik, Iga Wojtasik i Karolina Bosiek Foto: pzłs/fotRafalOleksiewicz

Udanie rozpoczęły się dla polskiej reprezentacji mistrzostwa świata na dystansach w łyżwiarstwie szybkim, które odbywają się w kanadyjskim Calgary.
Brązowy medal w sprincie drużynowym zdobyły: Andżelika Wójcik, Iga Wojtasik i Karolina Bosiek. Polki przed startem na olimpijskim torze Oval w Calgary wymieniane były w gronie faworytek. Ponad miesiąc temu zostały wicemistrzyniami Europy. W Heerenveen przegrały tylko z Holenderkami, z którymi teraz rywalizowały w ostatniej parze. Biało-czerwone finiszowały w czasie 1.26,63, co zapewniło im trzecie miejsce. Najszybsze okazały się Kanadyjki (1.25,14), przed Amerykankami (1.26,04).
Szanse na podium miała także polska sztafeta w tej samej konkurencji. Mistrzowie Europy startowali w składzie: Marek Kania, Piotr Michalski i Damian Żurek. Polacy rywalizowali w ostatniej parze z Niemcami. Rozpoczęli w bardzo mocnym tempie. Długo legitymowali się najlepszym czasem. Na 200 m przed metą Żurek, jadący na ostatniej zmianie, był trzeci. Ostatecznie opadł z sił i przyprowadził drużynę w czasie rekordu Polski 1.17,37, co zapewniło jedynie piąte miejsce.
Przedostatnie, 19. miejsce w biegu na 3000 m zajęła Magdalena Czyszczoń.

03:33 Poranny przegląd sportowy - 16 lutego 2024.mp3 Poranny przegląd sportowy - 16 lutego 2024

***

Darek Fiuk

Polka zdobyła srebrny medal w kat. 49 kg uzyskując w dwuboju 170 kg.

W pojedynku o trzecie miejsce - Roksana Zasina w kategorii do 55 kg, pokonała Rozę Szenttamasi, a Patrycja Gil wygrała z Rumunką - Kateryną Zydaczevską.

Polka uzyskała w dwuboju 215 kg i zajęła trzecie miejsce w kat. 64 kg.