Up To Date Festival rezygnuje z nowego merchu dla dobra planety

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 16:10
Jasny przekaz ze strony organizatorów imprezy.
UTDF De Luxe
UTDF De LuxeFoto: mat. promocyjne

O zmianach tegorocznej odsłony Up To Date Festival w stosunku do minionych edycji usłyszeć i przeczytać mogliście u nas już wiele razy. Organizatorzy nie mówią "stop" i stawiają kolejny krok w kierunku zielonego rozwoju imprezy. Teraz odkryli karty związane ze strategią mającą na celu realne zmniejszenie wpływu festiwalu na środowisko. Co ma z tym wszystkim wspólnego tradycyjny festiwalowy merch? Ano bardzo dużo.

- Widząc jak mocno nasz merch ekscytował publiczność UTDF, nie było łatwo podjąć decyzję o rezygnacji z jego produkcji. Dodatkowo, z punktu widzenia budżetu festiwalowego, jawiła się ona jako jeszcze trudniejsza. Niemniej, stawiamy na odpowiedzialność i przyszłość, więc o dalszym generowaniu nadprogramowych śmieci mowy być nie może. Jesteśmy przekonani, że wykorzystanie odzieży z odzysku będzie równie (lub nawet bardziej) atrakcyjne. Pozwoli to jednocześnie na redukcję naszego negatywnego wpływu na środowisko naturalne - mówi Jędrzej "Dtekk" Dondziło, Dyrektor Programowy Up To Date Festival.

Branża modowa ma ogromny wpływ na kondycję środowiska. Jak podają badania, produkcja odzieży odpowiada za aż 10% emisji CO2 i aż 20% zanieczyszczeń wody. Organizatorzy festiwalu jasno zadeklarowali, że nie chcą być tego częścią. Rezygnują zatem z produkcji nowej odzieży promocyjnej i skupiają się na rozwoju serii UTDF De Luxe opartej na modzie cyrkularnej.

Pomysłodawczynią i dyrektorką kreatywną kolekcji jest Karolina Maksimowicz, współzałożycielka festiwalu. Bazą UTDF De Luxe są ciuchy osobiście wyselekcjonowane w białostockich second handach przez Karolinę i jej team. Każdy element kolekcji poddawany jest kompleksowemu procesowi nadania mu nowego życia poprzez konieczne naprawy, wyczyszczenie i kreatywne odświeżenie. Ubrania są farbowane, przeszywane, umieszcza się na nich nadruki lub wyszywa hasła bliskie idei festiwalu. UTDF De Luxe to gratka nie tylko dla tych, którym bliski jest los planety, ale także dla szukających wyjątkowości w modzie - każdy element ubioru stworzony został tylko w jednym egzemplarzu.

- Od 6 lat powoli, ale systematycznie i konsekwentnie odchodzimy od produkcji nowych ubrań, oraz gadżetów na rzecz recyklingu i upcyklingu materiałów już wcześniej użytych. Podobnie jest z działaniami scenograficznymi. Myślę że jest to bardzo spójne z naszym zespołowym myśleniem o otaczającej nas rzeczywistość - mówi Karolina.

Kolekcja UTDF De Luxe dostępna będzie w oficjalnym sklepie na terenie festiwalu, gdzie uczestnicy będą mieli ostatnią możliwość kupienia także ciuchów promocyjnych, które pozostały w magazynach z poprzednich edycji. Co więcej, podczas Up To Date Festival Secret Location będzie można z pomocą festiwalowego teamu samodzielnie spersonalizować swoje własne ubrania w specjalnie dedykowanej temu strefie.

Do programu muzycznego festiwalu Up To Date Festival dołączają dwa panele dyskusyjne zamknięte w formule konferencji noszącej tytuł "DO WE REALLY CARE? #balance #climatetech #responsibility". Wydarzenie jest częścią wspólnej, proekologicznej strategii Up To Date Festival i firmy Electrum. Spotkania odbędą się w sobotę 24 czerwca w Nie Teatrze - nowej przestrzeni kultury w Białymstoku. Pierwszy panel oscylujący wokół tematyki bezpośredniego wpływu branży muzycznej na środowisko poprowadzi Misia Furtak, piosenkarka i reprezentantka organizacji Music Declares Emergency Poland. Druga dyskusja skupi się na analizie nierówności w świecie muzycznym zakorzenionych między innymi w lokalizacji geograficznej scen. Rozmowę poprowadzi Cezary Chwicewski z Up To Date Festival.

Tegoroczne zmiany to dopiero pierwszy etap strategii redukcji wpływu Up To Date Festival na środowisko. Organizatorzy zachęcają publiczność do dzielenia się swoimi przemyśleniami i pomysłami, które można wysyłać na adres e-mail: kontakt@uptodate.pl.

Dtekk: każdy, kto kocha techno, znajdzie u nas coś dla siebie / YouTube: Czwórka

Up To Date Festival odbędzie się w dniach 23-24 czerwca.

 

mat. prasowe, AŚ