Zmarł Paweł Huelle. Pisarz miał 66 lat

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2023 21:50
W wieku 66 lat zmarł Paweł Huelle - pisarz, poeta, dramatopisarz i krytyk literacki związany biografią i tematyką twórczości z Gdańskiem. O jego śmierci poinformowała w poniedziałek poetka i krytyczka literacka Anna Janko.
Paweł Huelle zmarł w wieku 66 lat
Paweł Huelle zmarł w wieku 66 latFoto: Wojciech Kusiński/PR
  • 27 listopada 2022 roku odszedł Paweł Huelle. Pisarz miał 66 lat. 
  • Poeta, dramatopisarz i krytyk literacki urodził się w Gdańsku. Z tym miastem był związany nie tylko biografią, ale także tematyką twórczości. 
  • Huelle to autor m.in. powieści "Weiser Dawidek", za którą w 1988 r. dostał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich.

Nie żyje Paweł Huelle. Pisarz, poeta, dramatopisarz i krytyk literacki miał 66 lat. Paweł Huelle urodził się w Gdańsku i to temu miastu poświęcił większość swojej twórczości. 

O jego śmierci poinformowała w poniedziałek poetka i krytyczka literacka Anna Janko. Informację potwierdziła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która na platformie X (dawniej Twitter) napisała: "Paweł Huelle odszedł, ja wierzę, że do lepszego świata… Pokazywał nam Gdańsk, ludzi, świat takich jakimi jesteśmy. Już brakuje tych nienapisanych książek. Dziękuję i do zobaczenia!".

Paweł Huelle urodził się 10 września 1957 roku w Gdańsku. Do jego najbardziej znanych książek należą: "Weiser Dawidek", "Mercedes Benz. Z listów do Hrabala", "Śpiewaj ogrody" i "Castrop". Był także autorem tomów opowiadań: "Opowiadania na czas przeprowadzki" (1991), "Pierwsza miłość i inne opowiadania" (1996), "Byłem samotny i szczęśliwy" (2003), "Opowieści chłodnego morza" (2008), "Ulica świętego Ducha i inne historie" (2016).

Za swoją twórczość został wyróżniony m.in. Paszportem POLITYKI, nagrodą Fundacji im. Kościelskich, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

PAP/IAR/aw