X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Historia teledysku, czyli "video killed the radio star"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 11:38
Chyba nikt nie ma wątpliwości, że to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin sztuki. Poznaj historię wideoklipu.
Audio
  • O tym, jak się kręci klipy w Polsce opowiada reżyser Dawid Krępski
  • Jak będą wyglądać tegoroczne Yachy - opowiada twórca festiwalu
  • O historii wideoklipu rozmawiają Robert Sankowski i Ewelina Grygiel
Kadr z teledysku Town of Strangers, reż. PSYCHOKINO
Kadr z teledysku "Town of Strangers", reż. PSYCHOKINOFoto: mat. prasowe

- Pierwsze próby montażu charaktystycznego dla estetyki wideoklipu pojawiły się w latach 60. - opowiada Robert Sankowski. - Potem na rozwój gatunku miały wpływ filmy The Beatles, w tym "Help", a za jeden z pierwszych teledysków uważa się początek filmu "Don't look back" o trasie koncertowej Boba Dylana z 1965 roku.
Jednak to obraz promujący utwór "Bohemian Rhapsody" zespołu Queen uznawany jest jako pierwszy teledysk w historii gatunku. Powstał on w 1975 roku, zdjęcia trwały cztery godziny, a produkcja, dzięki wykorzystaniu wozu transmisyjnego menadżera, kosztowała 4.500 funtów.  

- Wraz z powstaniem MTV narodziła się nowa forma przekazu: telewizja muzyczna - wyjaśnia rozmówca Eweliny Grygiel. - Minimum słów, maksimum muzyki i zupełnie nowy typ odbiorcy, który już nie chce tyko słuchać, ale także oglądać. To była taka pięść między oczy dla ówczesnej popkultury.

MTV wystartowało w 1981 roku. Stacja posiadała licencje na emisję 180 teledysków i docierała do około dwóch milionów odbiorców, a pierwszym pokazanym klipem było "Video Killed the Radio Star" The Buggles.

- Jeśli chodzi o najbardziej przełomowe teledyski to na pierwszym miejscu panuje niepodzielnie od 1984 roku "Thriller" Michaela Jacksona - mówi dziennikarz muzyczny "Gazety Wyborczej". -  To rozbudowana, czternastominutowa etiuda filmowa, w której piosenka wpleciona jest w fabułę utrzymaną w konwencji horroru. Zrealizował ją, po raz pierwszy w historii teledysku, twórca filmów fabularnych John Landis, reżyser m. in. The Blues Brothers.

W Polsce prekursorem tej sztuki był Yach Paszkiewicz - autor ponad czterystu teledysków, który współpracował m.in. z De Mono, Kazikiem Staszewskim, Wojciechem Waglewskim i grupą Hey. Yach Paszkiewicz jest także współtwórcą Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film. To jedyna w Polsce i jedna z nielicznych w Europie impreza dedykowana teledyskom.
Pierwszy wrześniowy weekend w Trójmieście upłynie pod znakiem 21 edycji festiwalu.  - W tym roku zrezygnowaliśmy z wielkiej gali, przeszliśmy na system klubowy i ogarniamy całe Trójmiasto - mówi organizator Yachów. - A w gronie jurorów zasiądą m. in. Piotr Metz, Liroy i Tymon Tymański.

Gala Wręczenia Nagród odbędzie się 2 września w "Polmozbycie". W tym roku uczestnicy konkursu oprócz Grand Prix mają szansę otrzymać wyróżnienia dla najlepszej animacji i za debiut reżyserski.

- Dostępność kamer cyfrowych i urządzeń do montowania oraz internet sprawiły, że teraz każdy może zrobić teledysk - tłumaczy reżyser Dawid Krępski. - Klipów powstaje dużo, dużo więcej, ale procent tych dobrych pozostaje bez zmian. W Polsce to nadal niedoinwestowana dziedzina sztuki. Budżety wahają się od zera do miliona złotych. Ale to są naprawdę pojedyńcze przypadki. Standardowo jest to 10 - 15 tysięcy.

Dawid Krępski pochodzi z Warszawy i ma na swoim koncie współpracę m. in. z Mariną, Myslovitz i Moniką Brodką. Teraz przygotowuje klip dla tegorocznego objawienia brytyjskiej sceny elektronicznej, czyli artysty ukrywającego się pod pseudonimem Totally Enormous Extinct Dinosaurs.

Więcej o teledyskach, Yachach oraz współpracy Dawida Krępskiego z gwiazdami dowiesz się słuchając nagrań z adycji " Ściąga z Popkultury dołączonych do artykułu.

kul


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak