Rusowicz, Skaldowie, Niebiesko-Czarni, czyli polski bigbit

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 14:09
Proste teksty, nieskomplikowana melodia i szybki rytm – tym charakteryzowały się utwory popularne w Polsce w latach 60. i 70. Ponieważ hasło "muzyka rockowa" brzmiało w uszach ówczesnych władz zbyt zachodnioeuropejsko, zastąpiono je słowem "bigbit".
Audio
  • Robert Sankowski o polskim bigbicie (Ściąga z popkultury/Czwórka)

Określenie bigbit wprowadził do języka polskiego prekursor tego gatunku i założyciel pierwszego bigbitowego zespołu Franciszek Walicki.

Przetarł on szlaki Skaldom, Niebiesko - Czarnym czy Adzie Rusowicz – niekwestionowanym gwiazdom polskiego mocnego uderzenia.

Wszystko o gatunku, który był pierwszym muzycznym protestem czasów PRL, w audycji "Ściąga z Popkultury". Gościem Niny Karczmarewicz był dziennikarz muzyczny Robert Sankowski. Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy.

Na "Ściągę z Popkultury" zapraszamy w każdą niedzielę po godz. 14. Audycja pod patronatem Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Zobacz więcej na temat: Czwórka MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ras Luta: nie pretenduję do miana proroka

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 10:50
"Uratuj siebie" to drugi solowy album Ras Luty. Płyta ukazała się 9 marca, a jednym z pierwszych koncertów na trasie był występ u boku Michaela Rose, wokalisty legendarnego składu Black Uhuru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zespół Bardzo Bardzo: EP-ka daje próbkę naszych możliwości

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 10:20
Absolwent Berklee College of Music w Bostonie, utalentowana wokalistka, która wygrywała na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach piosenki, perkusista Angel All Fire oraz basista współpracujący z Justyną Steczkowską i Loką założyli zespół Bardzo Bardzo, nagrali pierwszą EP-kę i odwiedzili Bartka Koziczyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

The Darkness zagrali w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 15:10
Grają od 12 lat, ale najwięcej fanów zyskali dzięki debiutanckiej płycie "Permission to Land", na której znalazły się takie przeboje jak "I Believe In A Thing Called Love" czy "Love Is Only A Feeling". W weekend The Darkness wystąpili w Polsce, a rozmawiał z nimi Kamil Jasieński.
rozwiń zwiń