Jak zachować spokój przed świętami? Pomogą ćwiczenia oddechowe

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2022 13:13
- Jeśli chcemy się zrelaksować szybko i skutecznie, należy wydłużyć nasz wydech w stosunku do wdechu - zalecała Monika Cisło, która prowadzi m.in. treningi oddychania. 
Właściwe oddychanie jest niezwykle istotne dla dobrego samopoczucia i zdrowia.
Właściwe oddychanie jest niezwykle istotne dla dobrego samopoczucia i zdrowia.Foto: Shutterstock.com/WHYFRAME

Ćwiczenia oddechowe składają się z cyklu wdechów i wydechów. Jak podkreślała gość Czwórki, zaleca się je nie tylko jako wsparcie leczenia licznych chorób układu, ale także jako element wspomagający relaksację, wyciszający i kojący nerwy. - Techniki relaksacyjne polegają w dużej mierze na wydłużaniu wdechów i wydechów. Jeśli zastosujemy dłuższy wydech niż wdech, będziemy mogli skutecznie się zrelaksować - podkreślała Monika Cisło, facilitator oddechu. Jak tłumaczyła, jej praca polega na "towarzyszeniu ludziom w oddychaniu". 

Podczas wysiłku fizycznego potrzebujemy więcej tlenu, jednak skuteczne ćwiczenia oddechowe można także przeprowadzać, leżąc. - Przede wszystkim należy oddychać świadomie. Jeśli narzucimy sobie rytm oddychania, spowodujemy, że nasze płuca będą pracowały w określonym tempie. Potem w tym tempie zacznie pracować serce, co spowoduje, że reszta narządów także będzie tak działać - wyliczała. - Dzięki temu osiągniemy harmonię.

Techniki oddechowe mogą być relaksacyjne, inspiracyjne albo energetyzujące. - Różnią się prędkością oddychania. Jeśli będziemy oddychać wolniej, skutecznie się zrelaksujemy - podkreślała gość Czwórki. Trening oddechowy to "skuteczna terapia dla wszystkich". - Przede wszystkim dla osób, które potrzebują relaksu i odstresowania, ale mogą je także wykonywać ludzie, którzy potrzebują zastrzyku energii bądź życiowych inspiracji. Godzina trenowania nie ma znaczenia, jednak najskuteczniej jest wykonywać ćwiczenia na czczo - zalecała gość Czwórki.

Zobacz także:

Posłuchaj
13:50 czwórka facilitator_PR4_AAC 2022_12_23-16-16-38.mp3 Jak zacząć prawidłowo oddychać i ćwiczyć oddech? (4. bieg/Czwórka) 

Oddychając, pracujemy nie tylko nad swoim ciałem i jego kondycją, ale także nad charakterem. - W sytuacji, gdy targają nami emocje i mamy świadomość, że są one negatywne, denerwujemy się, dzięki ćwiczeniom oddechowym możemy świadomie na to zareagować i tym samym osiągnąć energię, którą chcemy do siebie przywołać - tłumaczyła gość Czwórki. 

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Monika Cisło (facilitator oddechu, oddechoterapia, Holistic Management)

Data emisji: 23.12.2022

Godzina emisji: 16.16

kd/kor

Zobacz więcej na temat: Czwórka zdrowie Piotr Galus