Nowe audycje, nowi dziennikarze w Czwórce. Się dzieje się!

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2014 15:15
Jesienna ramówka Czwórki to pozytywny przekaz i nieszablonowy układ programu. Stacja stawia na interakcję ze słuchaczami, którzy będą współtworzyć playlistę oraz zgłaszać treści, które powinny zaistnieć na antenie. Czwórka w nowej odsłonie zachęci do działania i stworzy okazję do wspólnej zabawy.
Zdj. ilustracyjne, wnętrze studia
Zdj. ilustracyjne, wnętrze studiaFoto: Czwórka

Radiowa Czwórka to program skierowany do grupy odbiorców w wieku 15-30 lat. Tematy i sposób ich prezentacji dostosowane będą do stylu życia i oczekiwań młodych ludzi. - Stawiamy na żywiołowość i radość - mówi Iwona Kostka-Kwiatkowska, dyrektor Programu Czwartego Polskiego Radia S.A. - Nasi słuchacze to młodzi, radośni i aktywni ludzie, pełni pasji, z dystansem do siebie i otaczającej nas rzeczywistości, kreatywni i twórczy.

Czwórka poznaje swojego słuchacza m.in. spotykając się z nim podczas audycji "PlenAir" realizowanej z różnych miejscowości na terenie całego kraju. Redakcja odwiedza imprezy, relacjonuje debaty publiczne, wydarzenia sportowe, warsztaty, koncerty i festiwale. Chcąc animować przestrzeń i pobudzać swoich słuchaczy do aktywności dziennikarze Czwórki często gościć będą w miejscach, w których na co dzień młodzież ma mniejsze możliwości osobistego rozwoju i aktywnego spędzania wolnego czasu.

Wprowadzając na antenę codzienne, autorskie pasma muzyczne, Czwórka chce w kryzysowym momencie dnia dać swoim słuchaczom chwilę oddechu i możliwość oderwania się od bieżących spraw. Pierwsze specjalnie wyselekcjonowane brzmienia usłyszymy od godz. 11.10 do 12.00, zaś "Muzyczny Lunch" Czwórka zaserwuje od 13.00 do 14.00. Jako, że w tej antenie nie ma szefa muzycznego, a jej playlistę buduje ośmioosobowy zespół, stację wyróżnia stylistyczna różnorodność. Kolegium muzyczne stacji tworzą znani już z anteny Hubert Augustyniak, DJ Bert, Harper, Jacek Kruczek, a także nowi w tym gronie Mateusz Tomaszuk, Janek Kruczkowski i Kamil Górecki.  Kobiecy akcent wprowadza natomiast Patrycja Zielińska. Nie zawiodą się również stali słuchacze, którzy w ramówce odnajdą audycje m.in. Dużego Pe, Bartka Koziczyńskiego, Makena, a także Łukasza Napory.

/

Na obecny profil muzyczny Czwórki składają się utwory nowe, optymistyczne i przebojowe, zachęcające do aktywności i stanowiące odskocznię od codziennych obowiązków. Czwórka codziennie zagra "Rockowy Kawałek Dnia", zabierze w przeszłość  z "Hitami Na Lata", czy "Muzyką Twoich Starych" i wywoła uśmiech prezentując "Polską Muzykę Ludu". Codzienne od 22.00 do 02.00 przeniesiemy się w świat autorskich audycji muzycznych, gdzie usłyszeć będzie można skoncentrowaną dawkę reggae, folku, rocka, hip-hopu i electro.

Czytaj także: Dyskusje, kontrowersje - nowa audycja w Czwórce <<<

W Czwórce weekend zaczyna się już w piątkowy poranek. Ramówka nabiera wtedy zupełnie innego charakteru - jeszcze bardziej rozrywkowego, luźnego, spontanicznego i magazynowego. Świadczy o tym już pierwsza z piątkowych audycji - godzinny, zupełnie zmieniający tradycyjne prowadzenie audycji radiowych "Na ciebie bęc!" od godz. 6.00. Poprowadzi ją prezenter Czwórki, wybrany poprzedniego wieczoru w trakcie losowania na antenie. Formuła audycji wprowadzi element spontaniczności i zaskoczenia, nie tylko dla słuchaczy, ale także dla samych dziennikarzy stacji. Każdy z nich poprowadzi audycję zgodnie z własnym wyobrażeniem o porannych potrzebach słuchaczy Radiowej Czwórki. Taka forma zaprezentuje różne odsłony porannego wstawania.

Wyjątkowa, bo bardzo kobieca, jest również dalsza część weekendowego pasma porannego. W piątkowym magazynie ("Dzień Kobiet" w Czwórce w każdy piątek od godz. 7.00) autorki skupią się głównie na kwestiach związanych z lifestylem, podkreślą damski punkt widzenia na otaczającą nas rzeczywistość i sprawdzą, w jakiś sposób znani mężczyźni radzą sobie w typowo kobiecych zajęciach. Piątkowe popołudnie rozpocznie, jak dotychczas, audycja Filipa Chajzera "Piątek, piąteczek, piątunio", stopniowo wprowadzając słuchaczy w imprezowe klimaty muzyczne. Od tego momentu  w ramówce zdecydowanie dominuje muzyka rozrywkowa, idealnie dopasowana do weekendowego rytmu życia naszych słuchaczy.

Czytaj także: Czwórka pełna muzyki <<<

- Nad nową ramówką Czwórki pracowaliśmy od czerwca - podkreśla Iwona Kostka-Kwiatkowska. - Mogę z dumą powiedzieć, że w efekcie wielu godzin wspólnej pracy udało nam się  stworzyć program, jakiego jeszcze na rynku radiowym nie było. Jesienią usłyszymy głosy znane już z anteny, jednakże głównie w autorskich projektach, które oddają pasję i zainteresowania prowadzących.  Wśród nich w nowej odsłonie z własnymi audycjami pojawią się - Karina Terzoni, Kasia Węsierska, Ola Jasińska, Kamil Jasieński czy znany z serwisów informacyjnych Piotr Firan.


Radiowa Czwórka stanowi istotne uzupełnienie oferty Polskiego Radia. Od samego początku Program 4. miał być anteną nowoczesną i dowodzić, że Polskie Radio, dumne ze swej niemal 90-letniej historii, potrafi elastycznie reagować na zmiany w otaczającej nas rzeczywistości oraz przemiany na rynku mediów. Czwórka stawia więc na młodego odbiorcę, z którym dyskutuje o jego specyficznych problemach i zainteresowaniach (edukacja, rynek pracy, przestrzeń internetowa, lifestyle, nowe technologie), pomijając te, które nie dotykają go bezpośrednio (polityka, zjawiska makroekonomiczne). Misją Czwórki jest rozwijać, bawić i pobudzać do aktywności, zachowując przy tym dotychczasowe elementy wyjątkowego charakteru Czwórki - multimedialnego radia, które kreuje trendy, prezentuje twórczość młodego pokolenia pomijaną przez innych nadawców.

(mat.pras./kd/kul)

Zobacz więcej na temat: Czwórka słuchowisko

Czytaj także

"Radioterapia" uruchamia naszą wyobraźnię

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 09:15
Radio jako teatr wyobraźni ma coś, czym nie dysponują inne media - słuchowisko radiowe, czyli fascynującą podróż do świata dźwięków i niesamowitych historii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Długa Ziemia" - słuchowisko na podstawie powieści Terry'ego Pratchetta

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2015 09:00
Co stanie się, gdy ludzie zrozumieją, że nie są sami we wszechświecie? O tym w nowym słuchowisku multimedialnym Czwórki - radiowej adaptacji powieści zmarłego 12 marca Terry’ego Pratchetta i Stephena Baxtera "Długa Ziemia".
rozwiń zwiń