Polish Sounds of the Future-Past - Hańba! w Czwórce!

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 09:32
Zapraszamy na retransmisję koncertu zespołu Hańba!, który odbył się w ramach projektu Polish Sounds of the Future-Past. Zespół Hańba! to z pewnością jedna z najciekawszych i najoryginalniejszych krajowych grup ostatnich lat – co odbija się głośnym echem tak w Polsce jak i daleko poza jej granicami. Na wydarzenie zapraszamy w sobotę o 19.05.
Hańba
Hańba!Foto: Klaudyna Szubert/mat.pras.

kapela ze wsi warszawa 1200.jpg
Kapela ze Wsi Warszawa: rzeka jest w naszym krwiobiegu

Hańba!

Koncepcja twórczości Hańby! opiera się o "podróż w czasie" o 80 lat wstecz, do burzliwego okresu środkowoeuropejskiego międzywojnia – i przyjęcie za fakt, że punk rock narodził się właśnie wtedy w Polsce, a nie jakieś 40 lat później w Wielkiej Brytanii. W związku z powyższym, od swoich początków zespół funkcjonuje w czasie alternatywnym, gdzie pierwszej jego wydawnictwo z 2013 roku ma miejsce w roku 1933, najnowszy album z 2020 roku to 1940, etc. W swej muzyce Hańba! wykorzystuje "klasorobotniczopochodne" instrumentarium (tuba, akordeon, banjo, bęben, klarnet), społecznie zaangażowaną poezję, kostiumy i design – wszystko to pochodzące z okresu międzywojnia lub nim inspirowane. Jednocześnie, Hańba! nadaje wszystkim tym elementom całkowicie współczesny kontekst, przepuszczając je przez filtr punkowej ekspresji i obierając za teksty utworów te międzywojenne wiersze, które idealnie pasują do aktualnej socjo-ekonomicznej sytuacji współczesnego świata. Wszystko to składa się na jedyny w swym rodzaju środkowoeuropejski folk-punk z lat 1930-tych, co daje fascynujący i niecodzienny efekt artystyczny – a przy tym brzmi niepokojąco aktualnie pod względem prezentowane treści.

Hańba! zdobyła szereg istotnych polskich nagród (m. in. w 2014 roku byli laureatami konkursu Polskiego Radia "Nowa Tradycja", który jest najbardziej cenioną nagrodą etno-folkową w Polsce, a w 2018 roku otrzymali prestiżowy "Paszport Polityki", jako najważniejszy Polski artysta roku w kategorii "muzyka popularna"). W 2020 Hańba! otrzymała też najbardziej prestiżową nagrodę muzyczną w Polsce – "Fryderyka" – za album "1939", w kategorii "Najlepszy Polski Album Folk / World Music 2019". Zespół spędził ostatnie 7 lat grając setki koncertów po Polsce, po Europie i po świecie (USA, Hiszpania, Czechy, Słowacja, Dania, Holandia, Australia…). Hańba! zagrała znakomicie przyjęte koncerty na szeregu z najważniejszych festiwali zagranicznych (Primavera 2017, South by SouthWest / SXSW 2017, Colours of Ostrava 2017, WOMAD 2018, Med Festival 2018, Rudolstadt Festival 2018, MONA FOMA 2019) i krajowych (OFF Festival, Open’er Festival, Festiwal Skrzyżowanie Kultur).


Hańba! fot. Klaudyna Szubert/mat.pras. Hańba! fot. Klaudyna Szubert/mat.pras.
radical guru miller maken 1200.jpg
Radikal Guru z płytą "Beyond The Borders" - muzyka ponad granicami

Polish Sounds of the Future - Past

Polish Sounds of the Future - Past to etno-futurystyczny projekt artystyczny Fundacji Planet, współfinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej z Funduszu Promocji Kultury.

Celem projektu jest prezentacja koreańskim i światowym odbiorcom jak polscy twórcy muzyki współczesnej kreatywnie reinterpretują krajową muzykę folklorystyczną i tradycyjną na współczesne sposoby. Projekt ma na celu sprowokowanie polsko-koreańskiego międzykulturowego dialogu, dotyczącego możliwych sposobów "zmieniania dźwięków przeszłości w dźwięki przyszłości" – z szacunkiem dla materiału źródłowego, ale i tak by w kreatywny sposób uczynić te stare melodie czy instrumenty atrakcyjnymi dla nowych pokoleń słuchaczy. Partnerami projektu są Jeonju International Sori Festival i Jarasum Jazz Festival.


Hańba! fot. Michał Szwerc/mat.pras. Hańba! fot. Michał Szwerc/mat.pras.

Koncert

warsaw afrobeat orchestra 1200 bb.jpg
Warsaw Afrobeat Orchestra z płytą "Antibody". "O ludzkich niedoskonałościach"

Internetowy koncert Hańby!, zaprezentowany przez Jeonju International Sori Festival 2020, to specjalny premierowy występ zawierające materiał muzyczny z przekroju wydawnictw grupy. Został on przygotowany i nagrany na żywo w przestrzeni artystycznej HEVRE w Krakowie we wrześniu 2020 roku. Specjalnie pod kątem tego koncertu, Hańba! przygotowała zupełnie nowy instrumentalny utwór, zainspirowany koreańskim folkowym klasykiem "Sae Taryeong". Wszystkie zagrane utwory osadzone są w kontekstowej oprawie wizualnej – a Hańba! występuje w fantastycznych, "tradycyjno-współczesnych" kostiumach, zaprojektowanych i wykonanych przez projektantkę Annę Marię Zygmunt.

Polish Sounds of the Future-Past - Hańba! at JISF 2020/sorifestival

ZESPÓŁ: Andrzej Zamenhof – vox, banjo / Tadeusz Król – accordion, clarinet / Adam Sobolewski – drum, vox / Ignacy Woland – tuba, vox

VIDEO by Lee Bros x Linoskoczek x WhoMan: Mateusz Miszczyński – camera, editing, post-production; Paweł Liber – camera; Grzegorz A. Łach – camera; Jakub Stoszek – camera

DŹWIĘK by Bimbrownia: Adam Sołtysiak – sound engineering, multitrack recording, editing, mix, mastering


mat.pras./pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

CF98 z krążkiem "Dead Inside". "Czasami jesteśmy martwi w środku"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 22:01
Gościem Czwórki była Karolina Duszkiewicz z grupy CF98. Zespół powraca z nową EP-ką "Dead Inside".
rozwiń zwiń

Czytaj także

The Rookles: płyta "Draw The Lina" dostała od nas trzy życia

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 22:02
Zespół powstał w 2011 roku w podwarszawskim Otwocku. Ich pierwszy krążek "Open Space" kazał się w 2015 roku, a na początku lipca tego roku światło dzienne ujrzał kolejny album od The Rookles "Draw The Line".
rozwiń zwiń