Marian Lichtman Q&A - ZOBACZ WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2024 20:30
Współtworzył zespół Trubadurzy, który razem ze Skaldami i Czerwonymi Gitarami zaliczany jest do najważniejszych grup bigbitowych. Jest jazzmanem i tworzy disco. Marian Lichtman ponownie odwiedził Czwórkę i odpowiadał na pytania słuchaczek i słuchaczy. 
Marian Lichtman z Kamilem Jasieńskim w audycji Hejterska 4.
Marian Lichtman z Kamilem Jasieńskim w audycji "Hejterska 4".Foto: Piotr Podlewski/Polskie Radio
  • Marian Lichtman jest wokalistą, perkusistą i producentem muzycznym.
  • Współtworzył zespół Trubadurzy, teraz chętnie współpracuje z młodymi muzykami.
  • Artysta znany jest także z nagrywania utworów a stylu "scat".

"Lubię współpracować z młodymi ludźmi"

Marian Lichtman podkreśla, że nie ma muzyki złej, jest tylko źle zagrana. Sam chętnie eksperymentuje z różnymi gatunkami, czego  dowiódł choćby na Czwórkowej scenie w 2018 roku, kiedy to wystąpił razem z DJ-em Bertem, związanym od lat z Czwórką i warszawską sceną klubową.

- W Czwórce odbył się jeden z najważniejszych występów w moim życiu, dlatego wracam tu z przyjemnością. Nie ma nic lepszego od współpracy z młodymi ludźmi - mówi artysta.

Polscy Beatlesi

Marian Lichtman na scenie zadebiutował w 1960 roku na Festiwalu Młodych Talentów, trzy lata później - z Krzysztofem Krawczykiem, Sławomirem Kowalewskim, Jerzym Krzemińskim i Bogdanem Borkowskim - założył zespół Trubadurzy - jedną z najbardziej popularnych grup bigbitowych w Polsce. 

Wychowałem się na Billi Haley’u i Elvisie Presley’u. Ubierałem się jak król rock and rolla, w latach 60. nosiłem spodnie ze skóry. Kiedy The Beatles zaczęli umieszczać swoje piosenki na listach przebojów, przyszli do mnie Krzysiu i Sławek, i powiedzieli, że teraz będziemy Beatlesami - wspomina rozmówca Kamila Jasieńskiego. - Chcieliśmy wziąć udział w tej rewolucji i też odnieść sukces.

Marian Lichtman - Q&A w Czwórce

Wyzwanie od Łony

- Lubię hip-hop, bo on też jest muzyczną improwizacją i jestem pełen podziwu dla raperów za to jakie piszą teksty - opowiada Marian Lichtman - Dziękuję Łonie, że nominował mnie do ogólnopolskiej akcji muzycznej #Hot16Challenge 2. Artysta znany jest także z nagrywania utworów a stylu „scat”. W lecie 2020 roku wystąpił z kilkoma kameralnymi koncertami w tym stylu pt. Marian Lichtman-Trubadur. Jepepej. 

Posłuchaj
44:53 CZAWÓRKA Hejterska - marian lichtman 05.07.2024.mp3 "Q&A" z Marianem Lichtmanem (Hejterska 4/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Hejterska 4

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Marian Lichtman 

Data emisji: 05.07.2024 

Godzina emisji: 15.05

kul