"Pełzająca śmierć" - kino francuskiej ekstremy

- Jeśli zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałby film "Córka trenera" w konwencji survival attack z huraganem i aligatorami to francuski reżyser Alexandre Aja śpieszy z odpowiedzią - komentował krytyk Błażej Hrapkowicz. 
Kadr z filmu Alexandrea Ajy Pełzająca śmierć
Kadr z filmu Alexandre'a Ajy "Pełzająca śmierć"Foto: mat. pras.
O Audycji
Tytuł "Pełzająca śmierć" nowa jakość horroru?
Prowadzący Hrapkowicz Błażej
Opis

Jego najnowszy film "Pełzająca śmierć" możemy oglądać już w kinach. To reprezentant nowej fali horroru w kinie, choć, odwołuje się do zupełnie innych tradycji niż Ari Aster ("Midsommar", "Hereditary") czy Jordan Peele ("To my", "Uciekaj!"). Jakie kino tworzy Aja?

To kino, które krytycy nazwali nową francuską ekstremą. - Te horrory zaczęły pojawiać się na ekranach francuskich kin po roku 2000 i bazowały na efektach z gatunku gore. Było w nich dużo krwi, a fabuła była dość szokująca, ale nie brakowało w nich komentarza społecznego i zawartej filozoficznej prawdy - opowiadał redaktor naczelny portalu Filmweb Michał Walkiewicz.

Z tego nurtu wywodzi się także Alexandre Aja, którego filmy szybko zostały docenione w Hollywood. Zaczął specjalizować się również w tworzeniu remake'ów, które - jak ocenił Błażej Hrapkowicz stało się świeżym spojrzeniem na klasyki kina grozy. Które filmy twórcy szczególnie polecają krytycy i jak oceniają jego najnowszy film pt. "Pełzająca śmierć"? Więcej na temat twórczości francuskiego reżysera w nagraniu. 

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania, w którym Sebastian Fabjański opowiedział Beacie Kwiatkowskiej o pracy na planach filmów "Mowa ptaków" Xawerego Żuławskiego i "Legiony" Dariusza Gajewskiego.

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Audycję prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Goście: Michał Walkiewicz (redaktor naczelny portalu Filmweb)

Data emisji: 25.08.2019

Godzina emisji: 14.15

Playlista
Tagi
Playlista