Brodka: słodko już nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 16:45
- W lockdownie zbierałam dźwięki i słowa, które były mi potrzebne, żeby zrobić nową płytę. To był bardzo kreatywny czas, izolacja stała się moim sprzymierzeńcem, pomagała mi w skupieniu - opowiada Brodka. 
Monika Brodka
Monika BrodkaFoto: Marcin Kempski/PIAS Poland

Posłuchaj
13:37 CZWORKA Muzyczny Lunch - Brodka 08.03.2021.mp3 Brodka o nowej płycie, o nowej pasji i o pierwszych krokach w hip-hopie (Muzyczny Lunch/Czwórka) 

"Brut" już w samej nazwie ma wiele warstw. Jest bardziej surowy niż mojej poprzednie płyty Brodka

Nowy album artystki zatytułowany "Brut" ukaże się późną wiosną tego roku. - Tytuł płyty, a w pewnym sensie także jej forma nawiązuje do idei brutalizmu w sztuce - wyjaśnia artystka - Dużą częścią pracy nad nowym materiałem było nagrywanie instrumentów ludowych i okołoludowych i przekształcanie ich na sample, z których "tworzone" były nowe instrumenty w formacie MIDI, o niekończącej się skali i o bardzo syntetycznych brzmieniach. 

Brodka - Game Change (Official Video) / Brodka

Pomysł na klip zainspirowała historia albańskich Dziewic Kanunu (Sworn Virgins). Kobiet, które składając śluby czystości, przyjmują męską rolę w społeczeństwie, aby zyskać wszystkie przywileje przypisane męskiej płci Brodka

Pierwszym singlem zapowiadającym to wydawnictwo jest utwór "Game Change". - Jeśli chodzi o teksty, to są one chyba najbardziej osobiste ze wszystkich, które dotąd napisałam - mówi Brodka. Artystka jest także autorką scenariusza i reżyserką (razem z Przemkiem Dzienisem) klipu do tego utworu. Zdjęcia były realizowane w jednych z najbardziej ikonicznych budynków w Warszawie. Widzimy charakterystyczny blok "Młotek" znajdujący się w dzielnicy Śródmieście oraz surowe i monumentalne wnętrza Muzeum Narodowego i Pałacu Kultury i Nauki. - Robiąc klipy, realizuję swoje marzenie z przeszłości. Zawsze chciałam robić muzykę i zawsze chciałam przekładać ją na obraz. Marzyłam o reżyserii, ale stchórzyłam. Poszłam na fotografię i to dało mi podstawę wizualną do tego, żeby robić takie rzeczy. Jestem nowicjuszem, ale chętnie wszystkiego się uczę - podsumowuje gość Czwórki.

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Monika Brodka

Data emisji: 08.03.2021

Godzina emisji: 13.05

kul

Czytaj także

Tęskno. Życie w emocjonalnym negliżu

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 12:00
Kiedyś w duecie z Hanią Rani, dziś w jednoosobowym projekcie - Joanna Longić zakończyła pracę nad materiałem na drugą płytę Tęskno. "Walc" to drugi singiel promujący to wydawnictwo.
rozwiń zwiń