Od żyrafy do "Patyczaka". Jak debiutowały Pustki?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 14:00
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały Wasze ulubione utwory. Tym razem jest to "Patyczak" - utwór z debiutanckiej płyty zespołu Pustki.
Pustki w składzie (od lewej): Milena Łukasiewicz, Radek Łukasiewicz, Jan Piętka, Grzegorz Śluz i Daniel Pigoński
Pustki w składzie (od lewej): Milena Łukasiewicz, Radek Łukasiewicz, Jan Piętka, Grzegorz Śluz i Daniel PigońskiFoto: Agnieszka Dąbrowska

"Studio Pustki" to był młodzieńczy wylew energii i buntu. Nie przejmowaliśmy się "pucowaniem" numerów i technicznym graniem. To był totalny garaż Grzegorz Śluz

W tym roku mija 20 lat od wydania albumu "Studio Pustki". Płyta ukazała się w 2001 roku, a w jej nagraniu udział wzięli Radek Łukasiewicz, Jan Piętka. Grzegorz Śluz, Daniel Pigoński oraz Milena Łukasiewicz. - "Patyczak" nie był pierwszą piosenką nagraną na ten album. Powstał kilka miesięcy później z riffu, który wymyśliłem w domu i samotnie z nim jammowałem, a potem przyniosłem na próbę - wspomina Radek Łukasiewicz. - To były akordy i rodzaj zwichrowanej harmonii, do których Janek dograł bas, a Grzesiek - rozedrgane bębny.

Posłuchaj
06:52 CZWÓRKA Muzyczny Lunch PUSTKI 06.05.2021.mp3 "Patyczak" z płyty "Studio Pustki". O początkach zespołu Pustki (Muzyczny Lunch/Czwórka)

- Pamiętam, jak dołączył do nas klawiszowiec Daniel Pigoński, "Patyczak" to był pierwszy utwór, który mu zagraliśmy. Daniel się nim zachwycił i stwierdził, że to taki piękny pijany utwór - dodaje Grzegorz Śluz.

PUSTKI "Patyczak" / Pustki

Tekst do "Patyczaka" był wspólnym dziełem Janka Piętki i Radka Łukasiewicza. - Nie pisałem historii, tylko szukałem słów, wyrażeń, fraz, które w jakiś sposób będą korespondować z muzyką - opowiada Piętka. - Jak Radek zobaczył surrealistyczny tekst do "Patyczaka" to dopisał zwrotkę o płonącej żyrafie, niczym z obrazu Salvadora Dalego. 

Posłuchaj także:

Materiał na "Studio Pustki" nagrywaliśmy w studiu Złota Skała. Pieniądze - 4 tysiące złotych - pożyczyliśmy od mojej mamy. Ale oddaliśmy co do grosza Radek Łukasiewicz

Album "Studio Pustki" został obwołany przez media "najlepszym debiutem od czasów "Statku kosmicznego" Ścianki" i "brakującym ogniwem w historii polskiego rocka". - Gdybym miał możliwość przeniesienia się na pierwszą próbę Pustek, to na pewno bym powiedział: panowie, ściszcie trochę wzmacniacze, bo nie słyszycie tego, co gracie - śmieje się Janek Piętka. - Graliśmy potwornie głośno, w zatyczkach z waty i chusteczek higienicznych, i sprawiało nam to wielką radość.

Kulisy Kultury. Pustki w archiwach - historia pewnej znajomości

 

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotowała: Ula Kaczyńska

Data emisji: 06.05.2021

Godzina emisji: 13.43

kul