Daniel Spaleniak: skupiam się na emocjach, dzięki nim każda opowieść jest prawdziwa

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 15:37
W 2016 roku ukazał się album Daniela Spaleniaka "Back home" pod numerem drugim odnajdujemy piosenkę "Dear love of mine" utwór o miłości, tęskności i utracie.
Daniel Spaleniak na koncercie w Czwórce
Daniel Spaleniak na koncercie w CzwórceFoto: Michał Murawski
cukier 1200.jpg
Cukier. Opowieści zawarte w hip-hopie

- To był okres, kiedy miałem w życiu gorszy czas i wiele smutnych piosenek napisałem - mówi Daniel Spaleniak. - Ja nie przenoszę do utworów dosłownie wszystkich rzeczy, to nie jest 100 procent tego, co się działo w moim życiu. Ta opowieść jest fabularyzowana. Skupiam się na tym, żeby emocje były prawdziwe, dzięki nim każda opowieść nabiera życia i sensu - podkreśla.


Posłuchaj
05:26 czwórka muzyczny lunch 15.07.2021.mp3 Daniel Spaleniak opowiada o singlu "Dear love of mine" (Czwórka/Muzyczny Lunch)

 

Z nadchodzącym albumem miałem duży problem, bo zdałem sobie sprawę, że nie jestem już nieszczęśliwym człowiekiem i nie bardzo mam o czym pisać Daniel Spaleniak

Utwór "Dear love of mine" jest dość oszczędny dźwiękowo, ocenia Martyna Matwiejuk. Muzyk zawarł w nim bardzo bogatą mieszaninę uczuć o skondensowanym gęstym i nostalgicznym klimacie. 

- Częściowo to jest zapis chwil, w których byłem kiedyś, to jest jakiś mój pamiętnik - wspomina artysta. - Formalnie to bardzo prosta rzecz i nie pisze już takich utworów, skupiam się na bardziej rozbudowanych aranżacjach, to emocje to niosą - dodaje. 


xxanaxx 1200.JPG
Xxanaxx: skaczemy gdzieś w nieznane

Punktem wyjścia do moich piosenek są emocje, a potem do nich dopisuję historię Daniel Spaleniak

Wśród określeń opisujących twórczość Spaleniaka pojawia się "muzyka drogi", w utworach czuć ruch, przemieszczanie się, dźwięki podróży. 

- Na tej płycie, którą teraz skończyłem też będzie taki singiel - opowieść drogi - mówi artysta. - Dla mnie droga jest metafora życia i często się pojawia. 

Od pierwszego albumu Daniela Spaleniak minęło 6 lat. - Singiel "Dear love of mine" dalej pojawia się w serialach. Ja już jestem dalej, i emocjonalnie, i formalnie, jeśli chodzi o budowanie utworów - wyjaśnia muzyk. - Zawsze mnie zaskakuje jak można tego utworu jeszcze użyć.

Daniel Spaleniak - Dear Love Of Mine (Official Audio)/Daniel Spaleniak

Muzyk zdradza, że dobrze mu się zasypia przy swojej muzyce, ona daje mu poczucie bezpieczeństwa, jest czymś znajomym.  - Odpływam wtedy w dobre rejony - podkreśla. 

Artysta zapowiada, że nowego albumu możemy spodziewać się w 2022 roku. Płyta jets już niemal gotowa. 

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Norbert "Bert" Borzym

Materiał: Martyna Matwiejuk

Data emisji: 15.07.2021

Godzina emisji: 13.37

pj

Czytaj także

Od Underworld do Łąki Łan. Historia utworu "Galeon"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 17:40
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały Wasze ulubione utwory. Tym razem Norbert Borzym sprawdził, w jakich okolicznościach narodził się "Galeon" Łąki Łan. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Operacja na demówce. Oxford Drama o "You Only See What You Like"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 15:00
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały Wasze ulubione utwory. Tym razem Martyna Matwiejuk rozmawia z duetem Oxford Drama o piosence "You Only See What You Like". 
rozwiń zwiń