Od Underworld do Łąki Łan. Historia utworu "Galeon"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 17:40
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały Wasze ulubione utwory. Tym razem Norbert Borzym sprawdził, w jakich okolicznościach narodził się "Galeon" Łąki Łan. 
Łąki Łan
Łąki Łan Foto: Bartosz Bajerski

Posłuchaj
04:38 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - Laki Lan 22.04.2021.mp3 Jak powstał "Galeon" zespołu Łąki Łan? (Muzyczny Lunch/Czwórka)

Posłuchaj także
kamp sylwester 1200 scena 1.jpg
"Był sobie numer". "Breaking A Ghost's Heart" Kamp!

O Łąki Łan mówi się, że to najbardziej kolorowy i najlepszy koncertowy zespół polskiej sceny muzycznej. Początki grupy sięgają 1999 roku, gdy jego członkowie uczęszczali jeszcze do szkół średnich. Zespół założyli Piotr "Mega Motyl" Koźbielski i Jarosław "Poń kolny" Jóźwik, potem dołączył do nich Wojciech Dembowski - wokalista i autor tekstów. W 2005 roku - w trakcie wycieczki do słowackiego Popradu - Dembowski napisał tekst pt. "Galeon". Mimo że nie był już członkiem Łąki Łan, zaproponował dawnym kolegom, by zagrać to jako utwór. Przypadł on reszcie do gustu, a Dembowski wrócił do zespołu już z nowym pseudonimem - "Paprodziad". - To nagranie powstawało etapami i przeszło długą drogę, zanim osiągnęło ostateczny kształt - wspomina gitarzysta Michał "Bonk" Chęć. - Zaczęliśmy od ustawiania brzmienia bębnów i mieliśmy bit, do którego Jarek dograł klawisze.

Galeon / Łąki Łan

- W głowie latało mi wówczas "Two Months Off" Underworld. To utwór z charakterystycznym podziałem rytmicznym, który popchnął mnie w stronę "Galeonu" - dodaje klawiszowiec Jarosław "Poń Kolny" Jóźwik. - Zaprosiłem do studia Włodka, puściłem mu ten bit, a on od razu zaśpiewał do niego cały tekst.

Underworld - Two Months Off / Underworld


Posłuchaj
Myslovitz koncert w Trójce 663.JPG
Był sobie numer. Jaką długość ma dźwięk samotności?

Ostateczna wersja piosenki została nagrana w nieistniejącym już studiu Sound and More i wydana na drugiej płycie grupy "Łąkiłanda". - Odbiór numeru był wspaniały i do dziś nasi fani domagają się go na koncertach - przyznają muzycy. - Tylko że wtedy to my go nie gramy. "Galeon" pojawia się na trackliście, kiedy publiczność o nim zapomina. Bierzemy ich z zaskoczenia, bo wiemy, jaką ma siłę rażenia - dodają ze śmiechem. 

Łąki Łan - koncert w Czwórce

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotował: Norbert Borzym

Data emisji: 22.04.2021

Godzina emisji: 13.45

kul

Czytaj także

LuLu Malina: ekscytuję się nowymi brzmieniami

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 07:00
LuLu Malina to jedna z najlepszych i najbardziej popularnych polskich didżejek. Zaczynała od połamanych dźwięków u występów u boku Roniego Size'a, teraz gra melodic techno na jednej scenie m.in. Tigą. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kraftwerk "Die Mensch-Maschine" - płyta, którą trzeba znać

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 13:23
Siódmy i chyba najważniejszy album zespołu Kraftwerk pt. "Die Mensch-Maschine" światło dzienne ujrzał w 1979 roku. To na nim ukazał się legendarny numer "Das Model".
rozwiń zwiń