Blauka i "Figle zuchwałe". Numer, który powstał na jednej strunie ukulele

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2022 14:16
Duet Blauka, który tworzą Georgina Tarasiuk i Piotr Lewańczuk, zadebiutował utworem "Figle zuchwałe" w 2019 roku. 
Blauka
BlaukaFoto: mat. promocyjne

W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki i zdradzamy, jak powstawały Wasze ulubione utwory. Tym razem poznaliśmy historię piosenki "Figle zuchwałe". To pierwszy singiel stworzony przez duet Blauka, utwór był także zapowiedzią płyty długogrającej "Miniatura".

- Najczęściej do wyrażania emocji używam własnego głosu, ale to był utwór, który powstał na jednej strunie ukulele - wspominała Georgina Tarasiuk. Choć pierwsze dźwięki numeru brzmią beztrosko i spokojnie, przywołują czas wakacji, tekst - jak podkreślała wokalistka - dotyczy spraw trudniejszych. - Ten okres w naszym życiu był bardzo dobry, miałam dużo pozytywnych emocji w sobie, jednak tekst jest tu dość przewrotny, bo to dostrzec trzeba się w niego wsłuchać - tłumaczyła.

Nawiązanie do gorących letnich dni pojawia się w teledysku. - Tworząc piosenkę cały czas miałam w głowie basen w lesie - choć oczywiście nie ma w niej mowy o basenie. Wizualizowałam sobie też południe Francji i klimat trochę tajemniczy. Znaleźliśmy takie miejsce w miejscowości Lanckorona pod Krakowem i udało nam się zrealizować całą wizję - wspominała. 

Posłuchaj
04:08 _PR4_AAC 2022_07_07-13-42-26.mp3 O singlu "Figle" opowiadają muzycy duetu Blauka (Muzyczny Lunch/Czwórka) 

ZOBACZ WIĘCEJ Historie piosenek w cyklu "Był sobie numer" <<<

Tworzenie tego numeru wiązało się - jak mówią muzycy - z ogromem emocji. - Właściwie było ich tyle, że nie można ich opisać. To była niepewność, a jednocześnie radość tworzenia muzyki - opowiadał w rozmowie z Czwórką Piotr Lewańczuk. - To był także ogrom pracy, który trzeba wykonać. Dodatkowo ten numer świetnie się grało na koncertach - wspominał.


Źr. Blauka/Blauka - Figle Zuchwałe (official video)

Przez trzy lata, które minęły od premiery - jak tłumaczyli artyści - sporo się zmieniło. - Jesteśmy dziś w kolejnym procesie twórczym, ale słuchacze mogą spodziewać się już innych emocji - mówiła Georgina Tarasiuk.

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Adam Smolarek

Materiał przygotowała: Gosia Jakubowska

Data emisji: 07.07.2022

Godzina emisji: 13.45

kd

Czytaj także

"Był sobie numer". Jak powstawał utwór Verø "Łakocie"?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 16:35
Verø to Weronika Szatkowska, wokalistka, która na koncie ma m.in. singiel "Łakocie". - Po prostu podeszłam do syntezatora i stworzyłam muzykę do tekstu, który powstał dużo wcześniej - wspominała w rozmowie z Czwórką.
rozwiń zwiń